Elbukta a pert a magyar kormány: érvényes a Sargentini-jelentés

Bazsó Bálint 2021-06-03 11:45:00
Az Európai Unió luxemburgi székhelyű bírósága csütörtökön elutasította az Európai Parlament (EP) 7. cikk szerinti eljárás megindításáról szóló állásfoglalásával szemben benyújtott magyar keresetet.

Az EP 2018 szeptemberében nem kötelező érvényű állásfoglalást fogadott el, amelyben azt javasolta, hogy a tagállamokat tömörítő tanács az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikkének 1. pontja alapján állapítsa meg: Magyarországon fennáll az egyértelmű veszélye annak, hogy sérülnek az Európai Unió alapértékei. A Judith Sargentini holland zöldpárti képviselő által összeállított jelentés kritikát fogalmazott meg a jogállamiság magyarországi helyzetéről.

Magyarország az év októberében keresetet nyújtott be az uniós bírósághoz, amelyben az állásfoglalás elfogadásának szabálytalanságára hivatkozva a 7. cikk szerinti eljárás megindítását kezdeményező EP-javaslat megsemmisítését kérte.     

Indoklásában azzal vonta kétségbe az állásfoglalás érvényességét, hogy annak elfogadásakor a tartózkodásokat is figyelembe kellett volna venni a leadott szavazatok kétharmados többségének megállapításához.

Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala

A tartózkodások figyelembe vételének elmulasztásával az európai uniós parlament nem tett eleget az uniós szerződésekből eredő követelményeknek - érveltek.

Az uniós bíróság döntésének indoklásában kijelentette: az Európai Parlament az állásfoglalás elfogadásakor leadott szavazatok számlálása során jogosan hagyta figyelmen kívül a tartózkodó szavazatokat. Az EP-képviselők tartózkodásait ugyanis nem kell figyelembe venni annak meghatározásához, hogy a leadott szavazatoknak az uniós szerződés vonatkozó cikkében előírt kétharmados többségét elérték-e.

Értelmezése szerint a "leadott szavazatok" fogalom csak az adott javaslatra vonatkozó pozitív vagy negatív szavazat kinyilvánítását foglalja magában. A tartózkodás, amelyet úgy kell érteni mint az állásfoglalás megtagadását, nem tekinthető "leadott szavazatnak".

Következésképpen azt a szabályt, amely a leadott szavazatok többségével történő szavazást ír elő, úgy kell értelmezni, hogy az kizárja a tartózkodások figyelembevételét - közölték.

Végezetül az uniós bíróság megállapította, hogy a tartózkodó szavazatok kizárása nem ellentétes sem a demokrácia elvével, sem pedig az egyenlő bánásmód elvével, tekintettel többek között arra, hogy a szavazás során a tartózkodó képviselők a szabályok ismeretében jártak el.

Előzetesen tájékoztatásban részesültek ugyanis arról, hogy a leadott szavazatok számlálásakor a tartózkodásokat nem veszik figyelembe - tették hozzá.

Szólj hozzá!

Kizárták a győri ügyészséget a Győr-Szol lakáskassza-ügyének vizsgálatából

Pintér Bence szerint összeférhetetlenség miatt került Veszprémbe az eljárás. Ezzel együtt vannak intő jelek, hogy talán nem csak azért. 

A zimankós időjárás miatt átszervezik a szombathelyi húsvéti vásár programját

A vasárnapra tervezett Húsvéti Hétpróba Kalandtúrák elmaradnak.

Az iskolai zaklatásról rendeznek kétnapos szakmai konferenciát Győrben

A bántalmazások okairól, megelőzéséről és kezeléséről lesz szó április 15-én és 16-án a Kisfaludy Károly Könyvtárban.

Hogyan válasszunk elektromos vízmelegítőt otthonunkba?

Az otthoni melegvíz-ellátást nagyban meghatározza, hogy milyen típusú és kapacitású vízmelegítőt választasz.

Sok csapadék, havazás is várható Vasban

A hó vastagsága helyenként a tíz-tizenöt centimétert is elérheti.

Orbán Viktor: Magyarország fokozatosan leállítja az Ukrajnába irányuló gázszállítást

A miniszterelnök bekeményített. De kérdés, hogy ki veszít ezzel többet. 

Folytatódnak a fametszési munkálatok Szombathelyen a Széll Kálmán utcában

Péntektől az utca páratlan oldalát, a Múzeum Parktól a Széll Kálmán utca 39. számig érinti a munka.

Bach és Liszt is megszólal húsvéthétfőn a Pannonhalmi Főapátság bazilikájában

Ünnepi orgonakoncerttel várják a közönséget április 6-án, a hangversenyen barokk, romantikus és kortárs művek is felcsendülnek.

A Tisza szimpatizánsainak 98%-a biztosan elmegy szavazni - ezt mérte a 21 Kutatóközpont

A kutatás szerint nemcsak a pártok közötti különbség számít, hanem az is, hogy melyik tábor mennyire biztos abban: tényleg elmegy szavazni április 12-én.

A Zala-Müllex lett a befutó a nagykölkedi gumitelep felszámolására kiírt első pályázaton

80 ezer forint/tonna áron szállítják el néhány kilométerrel odébb a gumit.

Kamatmentes kölcsönnel segíti az első lakás megszerzését a győri önkormányzat

Megduplázták a támogatási keretet, így idén már 200 millió forint áll rendelkezésre a fiatalok és családok lakásvásárlásának támogatására.

Putyin rendszere egy tanár szemével – Oscar-díjas dokumentumfilm érkezik Győrbe

A Senki tanár úr Putyin ellen című film április 7-én a Rómer Házban látható, jelenleg máshol nem vetítik.

Végzős győri diákok mutatkoznak be a Rómerben – kiállítás nyílik a belvárosban

Március 26-án nyílik meg a SZE művészeti szakgimnazistáinak tárlata, amely egy hónapon át látogatható.

Magyar Péter – titkosszolgálati nyomással próbálták meg bedönteni a TISZA informatikai rendszerét

A politikus Orbán-gate-nek nevezte a történteket, és szerinte a hazai ügy súlyosabb, mint amibe anno Nixon belebukott. 

Húsvét hétfőn vár a szombathelyi Skanzen

Hímestojás kiállítás, locsolóvers-mondó verseny, tojásfa díszítés és megannyi móka.