Kína bejelentette, hogy az eddigi kettő helyett minden családban három gyermek születhet, írja a Guardian. A kormány azután döntött így, hogy az országban drámaian csökkenni kezdett az újszülöttek száma, ezzel pedig öregedni kezdett a világ legnépesebb országának a társadalma. Az ország kormányzati médiája hétfőn jelentette be a döntést, amelyben az öregedő korfát jegyezték meg, mint a változást kiváltó okot.
Kína nemrég azt is bejelentette, hogy az 1960-as évek adataihoz képest tavaly nőtt a leglassabb ütemben a népesség, annak ellenére, hogy 2015-ben eltörölték azt a törvényt, ami előírta, hogy egy-egy párnak csak egyetlen gyermeke születhet. Ha az újszülöttek száma nem kezd el növekedni a közeljövőben, az katasztrofális lehet a kínai társadalom számára, hiszen néhány évtized múlva egy egészen apró kereső rétegnek kell majd eltartania egy hatalmas öregebb réteget.
Kínában tíz évente tartanak népszámlálást, ez tavaly kimutatta, hogy az országban 1,41178 milliárd ember él, 2010 és 2020 között 5,38 százalékkal növekedett a népessét. Ez évente 0,53 százalékos növekedést jelent, ami kevesebb a 2000 és 2010 között mért adatoknál, akkor 0,57 százalékkal növekedett évente a kínai társadalom.
Az országban közel négy évtizeden keresztül tartatták be az egy gyermekes családmodellt, amit arra találtak ki, hogy megállítsák az akkoriban szélsebesen gyarapodó népességnövekedést. A stratégia bejött, viszont a törvény hatását nem tudták 2015-ben kiegyengetni, mivel sok kínai pár azért nem vállal egynél több gyermeket, mert a nagyobb városokban kivitelezhetetlenül magas lenne a gyermeknevelés költsége.
A hétfőn bejelentett törvényt éppen ezért eléggé ridegen fogadta a kínai közösség, az ország legnagyobb közösségi médiáján, a Weibo-n többen kritizálták a döntést, mondván, hogy három gyermek felnevelése 5 millió jüanba, azaz nagyjából 160 millió forintba is kerülhet a városokban.
Nem csak Kína küzd az egyre öregedő társadalommal, az elmúlt években több Kelet-Ázsiai ország is olyan ösztönzőket vezetett be, amelyektől bébibummot vártak volna. Dél-Koreában és Japánban már most problémát jelent az elöregedő társadalom, itt is több fajta ösztönzőtől várják a csodát.
Kínában már egy ideje kísérleteztek a három gyermekes családmodellel, az észak-keleti Hejlungcsiang tartományban már korábban bevezették a döntést. A törvény viszont kevésbé bizonyult sikeresnek, mint amit az ország vezetői vártak, így hamarabb kellett országos szinten meglépni a változtatást. A kormányzati médiában azt is kiemelték, hogy további döntésekkel segítik majd a nagyobb családalapítást, de azt egyelőre nem részletezték, mik is lesznek ezek a döntések.