Egy kihaltnak hitt folyami vidra egy egyede dugta ki a fejét a vízből Argentínában. Sebastián Di Martino, egy helyi természetvédelmi szervezet vezetője éppen a helyszínen volt, amikor az állat megjelent, amitől a kutatók igencsak meglepődtek. Di Martino azt mondja, hatalmas boldogsággal töltötte el, hogy egy kihalt fajt fedeztek fel, először azt sem tudta eldönteni, hogy a vidra nyomába eredjen, vagy visszamenjen a kutatóbázisra, hogy a többi állatvédőnek elújságolja mit látott, írja a Guardian.
A hatalmasra nővő folyami vidrát, tudományos nevén Pteronura brasiliensis az 1980-as években látták utoljára, akkor azonban a folyamatos vadászat és a természetes élőhelyek szűkülésének következtében eltűnt. A kutatók attól féltek, teljesen ki is halt a faj Argentínában, a vidrafajtának csak néhány ismert populációja maradt fent, de az országon kívül.
Giant river otter feared extinct spotted in Argentina
A wild giant river otter was spotted on the Bermejo River in Impenetrable national park, in north-east Argentina's Chaco province.The animal was thought to b...
A kutatók két elmélettel álltak elő azzal kapcsolatban, hogy a hatalmas állat hogyan térhetett vissza Argentínába. Di Martino azt mondja, hogy az egyik fennmaradt populáció 1000 kilométerre él attól a helytől, ahol rálelt a vidrára. A kutató szerint a két helyszín közvetlenül is csatlakozik egymáshoz egy folyónak köszönhetően. A másik elképzelés szerint a vidrák sosem pusztultak ki teljesen az országban, csak az egyedszámuk annyira megcsappant, hogy nem találkoztak emberekkel.
Di Martino szerint egyébként az első lehetőség a reálisabb, mivel a vidra jelenleg egyedül bóklászik a környéken, az állatfaj viszont kedveli a társaságot, így ha több egyed élne Argentínában, már rájuk találtak volna. Az állatoknak nagy szerepe van abban, hogy a folyó ökoszisztémája fennmaradjon, hiszen a tápláléklánc csúcsán állnak, így gyorsan le tudják faragni az elszaporodott halfajokat. A Pteronura brasiliensist az egész világon védett fajként tartják számon, az egyedek akár 180 centi hosszúak is lehetnek, míg a kifejlett felnőttek 30 kilót is nyomhatnak.