Ahogy arról korábban beszámoltunk már, Európában nálunk a legnagyobb az infláció: márciusban az energiaárak 10,4 százalékkal emelkedtek, az élelmiszerek, az alkohol- és dohánytermékek 0,6 százalékkal, a szolgáltatások pedig 0,9 százalékkal drágultak.
Az élre törtünk: Európában nálunk a legmagasabb az infláció
Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) szerdán közzétett végleges adatai szerint áprilisban éves összehasonlításban 1,6 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak a 19 uniós országot tömörítő eurózónában, ami 2019 áprilisa óta a legerősebb ütem. A januári és februári 0,9 százalék után márciusban már 1,3 százalékos ütemet mértek.
Most azonban rossz hírünk van az egészséges életmód hívei számára, ugyanis óriási áremelkedés ment és megy végbe az olívaolaj piacán.
Az olívaolajat a nemzetközi piacokon 25-40 százalékkal drágábban adják, mint egy évvel korábban, azaz 100 kilogramm lédig extraszűz olívaolajat most 272-470 euróért mérnek
– derül ki a Nemzetközi Olívaolaj Tanács (IOC) adataiból.
Az extraszűz mellett a többi olívaolaj kategória ára szintén folyamatosan emelkedett az elmúlt évben, az olíva törkölyolaj, a nem szűz finomított olívaolaj, a szűz olívaolaj és a lampante olívaolaj ára is kétéves csúcsot ért el – számolt be róla a napi.hu.
Az idei jó termésnek ígérkezik, ilyenkor pedig a termelők áremeléssel igyekeznek pótolni a rosszabb évek elmaradt bevételét. Ezért drágul igencsak ennek az élelmiszernek az ára.
A legnagyobb termelők mind az EU tagállamai: Spanyolország, Olaszország és Görögország, de a legnagyobb felhasználók is az unió tagjai közül kerülnek ki.
„Az EU a világ vezető olajtermelője, a teljes termelés 67 százalékát adja, körülbelül 4 millió hektáron. Az unión belül a spanyol termelés messze a legnagyobb, körülbelül 1450 ezer tonna, őket követik az olaszok 270 ezer tonna körüli termeléssel, majd a görögök jönnek nagyjából ugyanennyivel, végül a portugálok számítanak még nagy termelőnek hozzávetőleg 100 ezer tonnával. Az EU adja a világ összfogyasztásának nagyjából 53 százalékát, a legnagyobb fogyasztók a görögök fejenként évente több mint 20 kilogrammal”
– írja a lap.
Címlapfotó: Pixabay