A koronavírusjárvány alatt megnőtt az igény, hogy egy étteremben vagy boltban készpénzmentesen is ki lehessen egyenlíteni a számlát. Erre egyre több helyen van már lehetőség, a kereskedők egy része azonban továbbra sem hajlik rá - írja a Népszava.
A cikk szerint idén január 1-je óta törvény kötelezi az online pénztárgéppel rendelkező kereskedőket és szolgáltatókat a digitális fizetési lehetőség biztosítására, a tapasztalatok szerint számos helyen viszont ezt különféle trükkökkel igyekeznek kimagyarázni:
- azt mondják, hogy éppen elromlott a bankkártyaterminál,
- az eladó állítása szerint már régóta megigényelték azt, de sajnálatos módon még mindig nem érkezett meg,
- "nincs vonal".
Azt írják, hogy digitális fizetési lehetőségként a bankkártyaterminál helyett a sima, azonnali utalást is elfogadja a törvény, hiszen ezek a kifizetések az azonnali fizetési rendszer tavaly márciusi elindítása óta 5 másodpercen belül célba érnek. A megoldás viszont elég macerás, mind a vevőnek, mind az eladónak az okostelefonját kéne bújnia, így szinte nem is használja senki sem a lehetőséget.
Az online pénztárgép használatára kötelezett kereskedők és szolgáltatók – a hagyományos boltokon kívül ide tartoznak többek között a gyógyszertárak, taxisok, vendéglátóhelyek, kölcsönzők, szálláshelyek – közül mintegy 60 ezer helyen a tavaly nyári törvénymódosítás idején csak készpénzes fizetésre volt lehetőség. Azóta a határidő lejártáig, vagyis tavaly december 31-ig az MNB adatai szerint a fizikai kártyaelfogadóhelyek száma csupán 12 ezerrel nőtt, az online elfogadóhelyeké pedig még 304-el kevesebb is lett, írja a lap. A számok persze nem tükrözik megfelelően a kártyahasználati kedvet, hiszen a járvány miatt rengeteg szolgáltató, étterem és kereskedő, ruhaüzlet függesztette fel tevékenységét, számos hely pedig végleg lehúzta a rolót.
A Magyar Nemzeti Bank szerint korábban jellemzően ott nem volt elérhető az elektronikus fizetés, ahol az alacsony bevételek miatt a kártyaelfogadáshoz kapcsolódó magas fajlagos költségeket nem tudták bevállalni.
Ugyanis bár a vevőknek nem kerül semmibe a kártyás fizetés, az eladónak minden ilyen tranzakció után fizetnie kell.
Az elektronikus fizetési módok iránti erősödő igény azonban a lap szerint egyre csak nő, ennek kényelmességét és biztonságát sokan éppen a koronavírus miatt kialakult, érintésmentes életmódra való átállásnál fedezték fel.