„Magyarországnak saját szociális modellje van, a teljes foglalkoztatottságra összpontosít, amelyhez már így is nagyon közel áll"
– mondta Orbán Viktor a portugáliai Portóban érkezéskor tett nyilatkozatában, ahol pénteken kezdődött az EU szociális csúcstalálkozója.
A miniszterelnök azt mondta: Magyarország munkaalapú társadalmat hozott létre, amely teljes foglalkoztatottságra, erős családpolitikára, a hazai össztermék (GDP) 5 százalékát kitevő családtámogatásokra épül.
„A rendszerünk jól működik, készen állunk arra, hogy megosszuk másokkal a vonatkozó tapasztalatainkat"
– fogalmazott Orbán.
Újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: Magyarország számára alapvető, hogy a nőket és a férfiakat egyenlő bánásmód illeti meg. Keresztényként számára egyedüli problémát a gender, mint ideológiailag motivált kifejezés használata jelenti.
„A kifejezés jelentése tisztázatlan, valahol a nő és a férfi megjelölés között mozog"
– közölte az MTI tudósítása szerint.
Aláhúzta: Magyarország nem kívánja összekeverni az ideológiai vitákat a nők és a férfiak közötti egyenlőség melletti szilárd elkötelezettséggel. Ezért a nemek közötti egyenlőség kifejezés helyett, a nők és a férfiak közötti egyenlőséget hangsúlyozza.
„Ez a keresztényi megközelítés azonban mindig elutasításra talál"
– tette hozzá Orbán Viktor.
A Reuters beszámolója alapján a magyar és a lengyel kormányfő ellenállása miatt fogják kihagyni a „gender equality”, vagyis „nemek közötti egyenlőség” kifejezést a portói csúcstalálkozón készülő uniós nyilatkozatból - az újabb tervezetben ugyanis már a „gender gap”, vagyis „nemek közti szakadék” szerepel.
Azonban kérdés, hogy a „gender gap” kifejezés túléli-e a mostani tanácskozást, hiszen ugyanúgy szerepel benne a „gender” szó. Egy lengyel diplomata úgy nyilatkozott: az európai uniós szerződés is férfiak és nők egyenlőségéről beszél, márpedig nagyon fontos, hogy jogi szempontból világos szövegeket alkossanak.
Sophie in't Veld EP-képviselő szerint
„Budapest álláspontja szexista és transzfób".
Orbán Viktor tavaly októberben is nagy erőkkel küzdött a „gender equality” kifejezés ellen, zárt ajtók mögötti tanácskozáson azt mondta:
„Magyarországon mi nem használjuk azt, hogy gender equality. Ez egy túlideologizált szó."
Akkor több mint 40 percen át vitatkoztak erről a tagállamok vezetői, elsősorban Orbán és a dán miniszterelnök. Végül kimaradt ez a szó a szövegből - számolt be róla a 444.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benkő Vivien Cher