A kormányzati támogatás elmaradása azt jelenti, hogy idén nem lesz Savaria Karnevál sem

Farkas Bazsi 2021-05-07 07:19:00
Szombathelynek nem lesz pénze a tömegközlekedés, a sport, vagy éppen az egyetemen támogatására.

Ahogy arról az Ugytudjuk.hu elsőként beszámolt, aztán az összes helyi portál is megírta, Szombathely kimaradt abból a kormányzati kompenzációból, ami a 25 ezer főnél nagyobb településeket érintette, és amivel a központi költségvetés terhére tömtek ki több nagyvárost is.

A kormány tavaly hozott intézkedése után elvonták az önkormányzatoktól a gépjárműadót, valamint felére csökkentették az helyi kasszába befolyó iparűzési adót. 

A települések között válogatva aztán tavaly december 24-én 1 milliárd 300 millió forintot szórt szét a kormány a fideszes vezetésű városok között, szabad felhasználásra.

Ezt azért is érdemes hangsúlyozni, mert ezeket a pénzeket, így az adott település arra költheti, amire csak akarja.

Szombathely képviseletében március elején járt Balla Györgynél (Fidesz-KDNP) a területért felelős kormánymegbízottnál Nemény András (Éljen Szombathely!) szombathelyi polgármester. Nemény akkor azt mondta, hogy 2 milliárd 800 millió forintra van szüksége a városnak ahhoz, hogy a működőképessége megmaradjon.

Balla képviselő úrnak elmondtam, hogy a kiesés miatt veszélybe kerül a szombathelyi szociális terület, a tömegközlekedés, a város rendezvényei és a gépész képzés is - mondta akkor a tárgyalás után Nemény az Ugytudjuk.hu-nak.

A tegnap napvilágra került lista után már biztossá vált, hogy nem kap kompenzációt Szombathely. A város költségvetésében pedig nem egy olyan tétel van, ami jelenleg 0 forint városi pénzt kapott, a sor végén pedig ilyen-olyan összeg jelzi, hogy a kormányzati kompenzáció esetén mennyi pénzt szán a városvezetés a területre.

Bármilyen csekélységnek hangzik de többek között nem lesz pénz azoknak a gyerekeknek és tanáraiknak az elismerésére, akik az élen végeztek egy-egy országos tanulmányi versenyen.

De nem jut majd pénz, az óvodapedagógusok továbbképzésére és a diákönkormányzat programjaira sem.

41 és fél millió forintot kaptak volna a civil egyesületek abban az esetben, ha a kormány kompenzálja a várost. Ez a pénz is kicsúszott az egyesületek zsebéből.

A Savaria Karnevál, a Bloomsday, a Nyitott Városháza programjai 0 forinttal maradnak a költségvetésben.

Akár csak az egészségügyi dolgozók kitüntetésének költségsora.

Az egyik legbrutálisabb tétel a szombathelyi tömegközlekedés 2021-es önkormányzati támogatása. 1 milliárd forint jutott volna ide akkor, ha a kormánytól kap pénzt a város. Nem kapott.

Úgy néz ki idén búcsút inthetünk a karácsonyi vásárnak és az adventi díszkivilágításnak is. 14 millió forint kellett volna rá, így 0 marad.

Az ELTE szombathelyi campusa 130 millió forintos önkormányzati támogatása is a kormány döntésen múlt.

Akár csak az uszoda 100, és a Kalandváros, Tófürdő, Műjégpálya veszteség pótlásának 60 millió forintja.

A sportegyesületek közül a SZKKA várhatta legjobban a kormányzati döntést, az önkormányzati költségvetés 0 forintja akkor módosult volna 50 millióra, ha a város kapott volna pénzt a kormánytól. Így a kézilabda sem kap plusz támogatást. 

Jutott volna még 50 millió a Szombathelyen keletkezett illegális hulladék felszámolására, 90 millió parképítésre, 10 millió forint a Temetkezési Vállalatnak. Valamint 1 millió forint egy új, a Gyöngyös-patak melletti kutyafuttató kialakítására. Nem jutott. 

100 millió forint ment volna a szombathelyi útfelújítási sorra. 

Többek között ez az a sok minden, amire a város most nem tud költeni, mert egy fillért sem kapott a kompenzációban. 

Szólj hozzá!

Betondarabokkal dobálta meg apósát egy rábapordányi férfi

Szóváltásba keveredtek, most garázdaság és rongálás a vád. 

Kósa Roland a győri események után üzent a rendőrsének: bízik benne, hogy tanultak a 2006-os hibákból

Az alpolgármester szerint a múlt és a jelen ijesztően hasonlít egymásra.

A Savaria tér lesz Orbán Viktor szombathelyi látogatásának helyszíne

Csütörtökön 19 órakor mond beszédet a kormányfő.

700 millió forintos adózás előtti nyereséggel zárta 2025-öt a SZOVA

Csak a hulladékkezelés 2 milliárd foritnyi bevételt hozott.

Megint feljelentették a Bűnvadászokat

Ezúttal Kőszegen jártak el a rendőrök.

Ha csak egy videót nézel ma meg az este Győrbe érkező Orbán Viktorról, akkor ez legyen az!

18 percben gyönyörködhetsz vagy épp szörnyülködhetsz, hogy a miniszterelnök hányszor hasonult meg az elmúlt évtizedekben. 

Szombat este egy órára elsötétül Győr több ikonikus helyszíne - a Föld órája miatt

A város is csatlakozik a világméretű klímavédelmi akcióhoz, amelynek célja, hogy emlékeztessen: a környezetvédelem a mindennapi döntéseknél kezdődik.

Mit érdemes tudni a lézeres szemműtétek áráról?

A modern orvostudomány egyik érdekes területe a lézeres szemműtét, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy véglegesen megszabaduljanak szemüvegüktől vagy kontaktlencséjüktől. De vajon mennyibe kerülhet egy ilyen beavatkozás, és mik befolyásolják az árakat?

Eredményvárót szervez a TSZV a választás estéjére Győrben

Pintér Bence szerint a győriek számára sem mindegy, milyen összetételű parlament alakul az április 12-i országgyűlési választás után.

Az FBI és a magyar rendőrség közösen fogott el egy Amerikában körözött férfit Győrben

Gyermekpornográf felvételek birtoklása miatt körözték, kiadatási eljárás indult ellene.

Júniusban újra jön a győri éjszakai futás

Elindult a nevezés a XXIV. Büchl Félmaratonra.

Kerékpárutak, körforgalmak, új tervek – így alakítaná át Győr kétkerekű közlekedését a városvezetés

A polgármesteri hivatalban tartott egyeztetésen több, már előkészített bringás fejlesztést is bemutattak, a kivitelezések egy része 2027 elején indulhat.

A víz világnapját ünnepelték a Győri Városházán

Helyi diákok alkotásait díjazták az ÉDUVÍZIG pályázatán.

2043-ban lenne Európa Kulturális fővárosa Szombathely

Így ünnepelnék a város alapításának 2000. évfordulóját.

Illés Károly kollégája lett Tóth Gabi

Igaz az énekesnő ugyanazzal a munkával majdnem két és félszer annyit keres, mint a Fidesz városi elnöke.

Horváth Gábor, fideszes szombathelyi önkormányzati képviselő hiányolta a közgyűlési teremből Rápli Róbertet, a TISZA helyi parlamenti képviselőjelöltjét

Hende Csaba megválasztott képviselőként 2019 óta nem tette tiszteletét egyetlen közgyűlésen sem. Őt Horváth sosem hiányolta.