Az INTERREG V-A Ausztria – Magyarország program a határokon átnyúló gazdasági, társadalmi, kulturális és ökológiai kapcsolatok intenzívebbé tétele céljából határon átnyúló együttműködési projekteket támogat az Ausztria-Magyarország határ menti térségben.
A „Border(hi)stories” projektben Burgenland tartomány mellett a határ magyar oldaláról mind Vas, mind Győr-Moson-Sopron megye részt vesz, amelynek kedden tartották a nyitó konferenciáját – számol be az ORF.at Magyarok.
Ahogy azt a projekt ötletadója, Baumgartner Gerhard történész elmondta:
Az elmúlt évszázadban gyakran alakult úgy a történelem, amelynek eredményeként eltérő módon élték meg a határ menti települések két oldalán – Nyugat-Magyarország illetve Kelet-Ausztria – lakók a történteket, amelyek több esetben a világtörténelem eseményeinek is része volt.
A konferencia megnyitóján jelen volt, illetve felszólalt Németh Zoltán, a Győr-Moson Sopron megyei közgyűlés elnöke is – írják a portálon.
A projekt ismertetésében ugyancsak részt vállal a Nyugat-Pannon Terület- és Gazdaságfejlesztési Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. képviseletében Polgár Tibor, aki elmondta, hogy a nagyközönség számára egy Facebook-, illetve Instagram-oldalt is létrehoztak, hogy az eseményeket naprakészen követhessék – szól a tudósítás.
A világtörténelem eseményei között van épp úgy az 1956-os magyar forradalom, mint andaui események az 1989-es vasfüggöny leomlása kapcsán. A projekt átfogó célja a határ menti történelem tényeinek feldolgozása, valamint a mindkét oldalon élők emlékeinek összegyűjtése és az események rekonstruálása.
Emellett szintén célul tűzték ki az elmúlt évszázad kibővített történelmi tényeinek az ausztriai-magyar határmenti régióban mind az iskolai csoportokkal való megismertetését, mind az itt élők részére elérhetővé tételét a kutatási eredmények feltérképezésével (beleértve a dokumentumokat, szakirodalmat és képeket) egy digitális archívum létrehozásával – tették hozzá.
Készül egy úgynevezett interaktív térkép a határ két oldalán található 60 emlékhelyről – áttekintő szövegekkel az egyes emlékhelyeken német, magyar és angol nyelven egyaránt. A programban résztvevők kidolgoznak egy pedagógiai koncepciót és kétnyelvű tananyagot az osztrák és a magyar emlékhelyekhez, amelyek később a helyi iskolák rendelkezésére állnak.
De számos iskolai projekt is megvalósul majd a következő időszakban. Ugyancsak létrehoznak egy vándorkiállítást is és előadásokat is terveznek ehhez kapcsolódóan – mondták el.
A projekt megvalósításának költségeit 85 százalékban az uniós források (ERFA) 15 százalékát pedig Burgenland tartomány viseli.