Facebook-liveon tartott fogadóórát szerda délután Nemény András (Éljen Szombathely!) szombathelyi polgármester.
Azzal nyitott, hogy továbbra sem sikerült kapcsolatba lépnie Harangozó Bertalan kormánybiztossal. Hivatalos járványügyi adatokat így nem tudott mondani.
A polgármester azért ugyanazt elmondta mint, amit az Operatív Törzs. Lassan minden regisztráltat beoltottak, AstraZeneca vakcina érkezik a jövő hétre, valamint arra kérte a fiatalokat, hogy miután konzultáltak a szüleikkel menjenek el ők is oltakozni.
A szombathelyi önkormányzat dolgozói több, mint 10 ezer hívást indítottak eddig. Ennyi állampolgárt küldtek eddig az oltópontokhoz.
A Kalandváros megnyitását jövő hét péntekre tervezi az önkormányzat.
A sajtó kérdéseknél a Vas Népe kérdéseivel kezdték.
A megyei lap azt kérdezte, hogy valós-e az az információ, hogy nem minden szombathelyi háziorvos kérte az oltópontok megnyitását.
Nemény azt mondta, hogy hozzájuk egy olyan levél érkezett meg április 24-én, amiben a szombathelyi felnőtt háziorvosok kollegiális vezetői azt írták, hogy a tömeges oltások megkezdéséhez kérik a kialakított oltópontok megnyitását. Ez azóta sem történt meg.
Egy másik kérdésre válaszolva a polgármester azt mondta, hogy ha a Savaria Mozi megkezdheti működését akkor az oda telepített oltópontot felszámolják. A Képtár és az Éva Malom egyelőre még úgy néz ki, hogy várja, hogy megkezdje műkődését.
A nyugat.hu kérdésére válaszolva a város első embere azt mondta, hogy felháborító, hogy a kormány gátat szab annak, hogy az új lakásokhoz egynél több parkolót építessenek.
Rossz állapotban vannak az utak, utcák és járdák. Ennek felvetésére Nemény azt mondta, hogy az elvonások miatt erre a területre jut a legkevesebb pénz. Kátyúzásra eddig több, mint 25 millió forintot költöttek.
A Médiaközpont egyik kérdése az elvonások kompenzációjára vonatkozott, erre válaszolva a polgármester azt mondta, hogy egyelőre nem számol a legrosszabbal, de van már terve rá.
Nemény Andrásnak mi azt a kérdést küldtük, hogy nemrégiben Gulyás Gergely miniszter úrnál járt, ahol szóba került a Szombathely 2030 program. Az eseményen ott volt Hende Csaba, a térség fideszes parlamenti képviselője. Egészen pontosan miért volt szükség erre a találkozóra, mi hangzott ott el?
A polgármester elmondta, hogy Szombathely jövőjét érinti a 2030-as program, amivel EU-s forrásokra közvetlenül tud majd pályázni a város. Ezt bemutatva látogatták meg Gulyás Gergelyt. Ehhez csatlakozott Hende Csaba is. Holnap ismét Budapesten tárgyalnak erről a programról.
Április 30-án lejár a kilakoltatási monatórium. Van-e a szombathelyi önkormányzatnak stratégiája arra, hogy ez esetlegesen a covid járvány miatti gazdasági válságban bajba került családokra ha kilakoltatás várna, akkor mit tegyen, hogyan segítsen.
Nemény azt mondta, hogy meg fogják hosszabbítani a moratóriumot, a járványhelyzet végéig.
Polgármester úr mit szól ahhoz, hogy az önkormányzatot megkerülve a Herényi Kulturális és Sportegyesület állami forrást keresett a működéséhez. A korábbi évek pénzügyi beszámolóit átnézve úgy néz ki, hogy az állami támogatás ürügye ugyan a Virágút volt, ám ez a pénz az egyesületi tagok fizetésére kell - szólt utolsó kérdésünk.
A válaszban Nemény azt mondta, hogy ezt egyfajta kormányzati kompenzációként lehet felfogni. A kormányzati támogatást biztosan nem fogják tudni a Virágútra költeni, mivel nem lehet programot szervezni. A polgármester azt reméli, hogy így ezt a pénzt jövőre félre fogják tenni a Virágútra. Azt a további 11 millió forintot, amit a most a kormánytól megkapták, szét fogják tudni osztani a többi szombathelyi civil szervezet között. Nemény kiemelte, hogy szerinte azok az igazi civilek, akik önkéntes munkában végzik a tevékenységüket.
A közterületi maszkviselésre vonatkozóan kérdezte az egyik felhasználó, hogy vajon meddig lesz még kötelező. Nemény hangsúlyozta, hogy kormányrendelet írja ezt elő, ha lesz változás, azt a miniszterelnök fogja ismertetni.
A fizetős parkolás kérdése is előjött. Ezt szintén a kormány írta elő. Hogy meddig lesz ez még előírva, azt a polgármester így nem tudta megmondani.