Egyszer-kétszer már írtam itt az Azonnalin arról, milyen nagy képregényes boom van Magyarországon az elmúlt években. Hogy csak egy példát mondjak: akkora, hogymost már az erre szakosodott kis és közepes kiadók mellett a nagyok is egyre markánsabban megjelennek a piacon.
Megjelent például az 1984 képregényadaptációja a Libri-csoportnál, a Kossuth kiadta Stan Lee képregényes önéletrajzát, a Gabo pedig fantasztikus irodalommal foglalkozó imprintjével a Vaják- és a Dűne-univerzumokban játszódó képregényekkel nyitott a kilencedik művészeti ág felé.
5. Sandman
A harmadik kötetnél tart Neil Gaiman klasszikus történetének gyűjteményes kiadása a Fumaxnál, azaz már bőven túllépett azon a ponton, ameddig eddig magyarul olvashattuk Álom, avagy álomvilág urának történetét a Cartaphilusnál 2009 és 2011 között megjelent puhatáblás kötetekben.
A történet úgy indul, hogy Álom, a Végtelenek egyike okkultisták csapdájába kerül a huszadik század elején. kiszabadulása után pedig rendbe kell tennie birodalmát.
Bevallom, én a harmadik kötet után nem bírtam ki, és elektronikusan elolvastam az utolsó kettőt, amit még sosem tettem meg, mindig valahol eddig jutottam a sztoriban, hogy aztán egy-két év után újra az elején kezdjem. Most végigolvasva azt kell mondanom, hogy tényleg zseniális az egész történet egyben, úgy, ahogy van.
Ez a hét éven át futó képregénysorozat repítette a szupersztárságig Neil Gaimant, teljesen jogosan: átgondolt, alapos, humoros és drámai, fontos kérdéseket feszeget és zseniálisan építi fel ismerős elemekből a saját, egyedi mitológiáját, középpontban Álommal és a Végtelenek családjával, valamint az emberekkel és egyéb lényekkel, akik belekeverednek a dolgaikba. Hamarosan érkezik belőle a Netflix-adaptáció. egy tavalyi hangoskönyves feldolgozás pedig nagyon sikeres volt egyébként.
4. Saga
Amióta legutóbb írtam a Sagáról, megjelent belőle még három kötet a Pesti Könyveknél, és még mindig van hátra jó pár addig, amíg a történet feléig érünk – itt tartunk ugyanis most, az alkotók 2018-ben pihenőre mentek. A 2012-ben indult fantasy/sci-fi sorozat világában egy bolygón és holdján két nagyon eltérő civilizáció él: az egyik a mágián, a másik a technológián keresztül uralja saját világát, és évtizedek óta háborúban vannak egymással.
Erről a menekülésről, illetve a kislány, Hazel felnövéséről szól a rendkívül humoros, izgalmas és helyenként szívszorítóan drámai történet. Kitágítva pedig arról, hogy milyen gyereket vállalni, milyen problémák merülnek fel egy családban és egy párkapcsolatban, mi a helyzet a nagyszülőkkel – csupa olyan kérdés, amelyek ritkán kerülnek elő a fantasztikumban.
Az elmúlt évtized egyik legnépszerűbb képregénye hamarosan folytatódik, Brian K. Vaughn író és Fiona Staples rajzoló állítólag már gőzerővel dolgoznak a folytatáson, avagy az eddig 54 füzetet számláló történet másik 54 részén. Itthon egyelőre 24 füzet volt benn a négy kötetben, szóval addig is van mit beérni.