99 éves korában elhunyt Fülöp, edinburgh-i herceg, jelentette be nemrég a szomorú hírt a Buckingham-palota. A herceg halála után rengeteg a kérdőjel, sokan azon is töprengenek, hogy megváltozott-e az öröklési sorrend a tragédia után. A brit királyi családban viszont kemény protokoll írja elő, hogy mit kell tenni egy-egy tag halála után, a királynő halála esetére két ütemtervet is kidolgoztak, ezek már egészen 1960 óta vannak életben, írja az Independent.
Más a helyzet azonban, ha a család egy másik oszlopos tagjának halála esetén, habár Fülöp herceg halálára is aktívan készültek a britek. Ki is dolgoztak egy Operation Forth Bridge tervet, ami már a nevében is szimbolikus, hiszen a Forth-híd volt a világon a leghosszabb függőhídja, ami Edinburgh-t és Perth-t köti össze.
Váratlanul hunyt el Fülöp herceg, Erzsébet királynő férje
Szomorú hírt jelentett be pénteken a brit királyi család: ma reggel elhunyt Fülöp edinburghi herceg, II. Erzsébet királynő férje. A hivatalos közlemény alapján a herceg békésen távozott el ma reggel, további információk egyelőre nem állnak rendelkezésre. Fülöp herceg még februárban került kórházba megfigyelés és pihenés céljából, ahonnan egyhavi ápolás után hazatérhetett.
A terv kimondja, hogy az országban minden zászlót félárbócra kell ereszteni, a hírbemondóknak pedig feketébe kell öltözni. A brit parlament tagjainak fekete karszalagot kell viselniük, míg várható, hogy több hivatalos rendezvényt is elnapolnak, hogy tisztelegjenek Fülöp előtt. Az emberek számára pedig több területet is kijelölnek majd, ahol gyertyákkal, virágokkal emlékezhetnek meg II. Erzsébet férjéről.
Az kérdéses, hogy Fülöp herceg temetését mekkora dobra verik majd, a herceg ugyanis többször is kijelentette, nem szeretné, ha hatalmas ceremónia körében temetnék el. Arra azonban számítani lehet, hogy valamilyen módon grandiózus keretek között vesznek végső búcsút a hercegtől, habár ebbe még a koronavírus miatt hozott szabályozások is beleszólnak majd. Fülöp herceget valószínűleg a Frogmore Gardensben, a királyi család egyik kedvelt kirándulóhelyének közelében temetik majd el.
A herceg halála sokakban felvetette a kérdést, hogy mennyire változtatja meg az esemény az öröklési sorrendet. A válasz egyszerű, Fülöp herceg sosem lett volna az Egyesült Királyság uralkodója, így az öröklési sorrend sem változik. II. Erzsébet után Károly herceg jön a sorban, őt követi Vilmos, majd az ő három gyermeke, György, Sarolta és Lajos. Érdekesség, hogy az öröklési sorban nem különböztetik meg a neveket, így előzheti meg Sarolta Lajost, a legifjabb trónörököst.