Nagyjából egy évvel ezelőtt jelentette be a kormány, hogy a koronavírus miatt hitelmoratóriumot vezet be mind a lakosság, mind a vállalkozások körében. Ez azt jelentette, hogy aki nem akarta a hitelét törleszteni, annak nem kellett, ráért később is.
Ez vélhetően sokak túlélését segítette, főleg a munkájukat elvesztőknek jelenthetett egérutat, ugyanakkor olyanok is éltek a moratóriummal, akik amúgy tudták volna fizetni a hitelüket, de az arra szánt pénzt inkább másra költötték el.
Bár a szakemberek már tavaly is hangsúlyozták, hogy aki teheti, az továbbra is fizesse a hitelét, hiszen a kitolt futamidő miatt újabb költségek és kamatok fognak jelentkezni, sokan csak most szembesültek azzal, hogy megugrott a tartozásuk.
A Blikk riportot készített Szekeres Dorkával, akinek összesen 1,4 millió forintja bánja a moratóriumot, ugyanis ennyi költséget számított fel a bank arra az 1 millió forintra, amit nem fizetett ki tavaly.
A cikk szerint nem csak Dorka járt így, sok lakáshiteles ügyfél szembesülhet most azzal, hogy akár milliókkal is megnőtt a tartozása a covid alatt.
Egy 50 négyzetméteres, nyolcadik kerület panellakásra vettem fel a 18 milliós hitelt két éve. A havi törlesztőm 95 ezer forint, a járvány azonban az én életemet is felforgatta, ezért kértem a moratóriumot. Meg sem fordult a fejemben, hogy ilyen sokba kerül majd
- nyilatkozta a bulvárlapnak Dorka.
Ugyan nem volt titok, hogy a moratórium idejére is kamatot számolnak bankok, legtöbben azonban nem néztek rendes utána, mit is jelent ez a gyakorlatban.
Dorkánál mivel a törvény értelmében a havi törlesztés összege a moratórium miatt nem változhat, a törlesztési idő növekedett meg 14 hónappal, ami az ő esetében 1,4 millió forintot jelent.
A cikk szerint tavaly a mintegy 3,8 millió lakossági hitelszerződésből csaknem 2,5 millió ügyfél választotta a fizetés átmeneti felfüggesztését, míg a mintegy 285 ezer vállalati hitelszerződés esetében több mint 225 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. A moratóriumra jogosult 6796 milliárd forintnyi háztartási hitelállományból 3855 milliárd forintnyit érint a moratórium, a 9692 milliárd forintnyi összes vállalati hitelállományból pedig 5208 milliárd forintnyit.