Lassan mindenki tudja, hogy a koronavírus helyzet okozta gazdasági válságra hivatkozva a kormány megszorításainak és elvonásainak hatására Szombathelyen többmilliárdos hiány keletkezett a költségvetésben. Nemény András (Éljen Szombathely!) szombathelyi polgármester korábban úgy nyilatkozott, hogy 3 milliárd 600 millió forint kellene kormányzati kompenzációban ahhoz, hogy a város zavartalanul működjön.
Ehhez az is hozzátartozik, hogy tavaly december 24-én a fideszes vezetésű megyeszékhelyek 1 milliárd 400 millió forintot, szabad felhasználásra kaptak a kormánytól. Az ellenzéki vezetésű városok azonban kimaradtak a pénzosztásból.
A kormány aztán később úgy nyilatkozott, hogy ezeknek a városoknak a vezetőivel később egyesével fognak leülni és tárgyalni. A határidő március 31.
Ungár Péter, a Vas megyei LMP országgyűlési képviselője 3 egyszerű kérdést intézett Orbán Viktor (Fidesz-KDNP) miniszterelnökhöz:
1. Megkapja-e Szombathely városa azt az összeget, amelyet a kormányzat elvont a járványhelyzet alatt?
2. Megkapja-e Szombathely városa azt az 1 milliárd 400 millió forintot, amelyet megkaptak a Fideszes vezetésű önkormányzatok?
3. Sikeresnek tekinthető-e az az egyéni képviselő, jelen esetben Hende Csaba, aki nulla, azaz nulla forintot tudott eddig visszaszerezni annak a városnak, amelyet képviselnie kellene?
A három eldöntendő kérdésre, egy sima igen, nem válasz is kielégítő lehetett volna. Azonban Orbán Balázs, a miniszterelnökség államtitkára egy egészen hosszú választ küldött vissza a képviselőnek. Mutatjuk ezt is:
Tisztelt Képviselő Úr!
Az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény 42. §-ában foglaltak szerint Orbán Viktor miniszterelnök úrhoz intézett, "Visszakapja-e a pénzt Szombathely?" című, K/15371. számú írásbeli kérdésére – Gulyás Gergely miniszter úr megbízásából – az alábbi választ adom.
Magyarország Kormánya az önkormányzatiságot mint a közhatalom helyi gyakorlásának módját alapvető politikai értéknek tekinti. A 2010 óta elért gazdasági eredmények stabilizálták, szilárd alapokra helyezték és fellendítették az önkormányzatok pénzügyi helyzetét, hiszen míg 2010-ben mindössze 443 milliárd forint volt az önkormányzatok helyi iparűzési adóbevétele, addig 2019-ben már 788,3 milliárd forinttal, a tíz évvel korábbi szinthez képest 78 százalékkal többel gazdálkodhattak.
Eközben a kormányzati támogatás mértéke is növekedett, hiszen a 2021. évi központi költségvetésben 865 milliárd forint szerepel az önkormányzati támogatásokra vonatkozó soron, ami a tavalyi 739 milliárdos keretnél 17 százalékkal, összegszerűen 126 milliárd forinttal
több.
Ami a koronavírus-járvány központi és helyi önkormányzati költségvetési mozgástérre gyakorolt hatását illeti, felhívom Képviselő Úr figyelmét, hogy a járvány okozta gazdasági nehézségek kezeléséből az önkormányzatoknak is ki kell venniük a részüket. A jelenlegi helyzetben a gazdasági védekezés fókuszát a munkahelyek védelme kell, hogy jelentse. A kormányzat éppen ezért több, a kis- és középvállalkozói szférát érintő intézkedést hozott, ideértve a kisvállalati adó mértékének 11 százalékpontra történő csökkentését, a fejlesztési adókedvezmények igénybevételéhez megállapított beruházási értékhatárok kedvezőbbé tételét vagy éppen a szociális hozzájárulási adó csökkentését.
Ebbe a gazdaságpolitikai felfogásba illeszkedik az iparűzési adó kis- és középvállalkozások számára való megfelezése is, amellyel a Kormány 150 milliárd forintot hagy a vállalkozásoknál. Ez az intézkedés korántsem lehetetleníti el az önkormányzatokat, ugyanis a települések a 2017-es, 2018-as szinten részesülnek az iparűzési adóból, azaz a 2011-es állapotokhoz képest így is átlagosan több mint ötven százalékkal nagyobb lesz a bevételük.
Tájékoztatom Képviselő Urat, hogy a Kormány döntése értelmében a 25 ezer főnél nem nagyobb lakosságszámú települési önkormányzatok a 2021-ben kieső iparűzési adóbevételük összegével megegyező összegben a központi költségvetésből automatikusan jogosultak támogatásra. Az ennél nagyobb lélekszámú települések vezetőivel – így Nemény András szombathelyi polgármester úrral is – jelenleg is zajlanak az egyedi tárgyalások, amely stratégiai egyeztetések lefolytatására Gulyás Gergely miniszter úr miniszteri biztost nevezett ki Balla György személyében.
Remélem mindenki megtalálta a választ a feltett kérdésekre!
Ungár Péter résztulajdonos az Ugytudjuk.hu-t kiadó gazdasági társaságban.