2021. július 1-jétől a 22 eurónál kisebb értékű, harmadik országból érkező küldemények áfamentessége megszűnik, ezekre az árukra vám-árunyilatkozatot kell benyújtani. Ettől az időponttól az áfafizetés a 150 eurónál kisebb értékű küldemények importjánál egységesen kötelező lesz, a vámmentesség azonban megmarad - írja a NAV.
Eddig ugyanis 22 euró alatti összegű csomagok ÁFA és vámmentesen léphették át a magyar határt. Azaz a Kínából megrendelt telefontokra, töltőkábelre vagy bármilyen más apróságra eddig nem kellett a világrekorder magyar ÁFA-t megfizetni.
Eredetileg már 2021. január 1-től szerették volna eltörölni ezt a kedvezményt, azonban erre csak most fog sor kerülni. Az adóztatás bevezetésnek indoka, hogy
megkönnyítse a határokon átnyúló kereskedelmet, támogassa az ÁFA csalás elleni küzdelmet és biztosítsa az uniós és nem uniós vállalkozások közötti tisztességes versenyt.
A NAV szerint a lépés - az elsősorban távol-keleti webáruház-cégek eddigi, kevésbé jogkövető magatartása miatt - egyfelől jelentős ÁFA bevétel növekedést jelent a legtöbb EU tagállam számára, másfelől azonban a postákon és a magánszemélyekkel kapcsolatban álló szállítmányozási cégeken túl a tagállami adóhatóságokra is jelentős adminisztrációs terhet helyez, hogy nagyszámú csomagot kell majd átvizsgálniuk.
Ha Kínából rendelnél karácsonyi ajándékot, ne tétovázz!
Egyre többen felismerik, hogy a Kínából való termékrendelésnek nagy előnyei vannak: ez a fajta vásárlás nem csak kényelmes, hanem olcsó is. Igaz, kicsit olyan, mint a GPS, azaz ésszel kell használni, és olykor fenntartásokkal kell kezelni. Én pár éve rendelek online mindenféle kacatot, de olykor nagyobb értékű tárgyat is.
Az adminisztrációs terheket a NAV úgy próbálja meg enyhíteni, hogy új, egyszerűbb és kényelmesebb árunyilatkozat-típusokat vezet be. Ezek egyike lesz a 150 euró alatti értékű vámmentes küldeményekre benyújtható, csökkentett adattartalmú vám-árunyilatkozat. Jobb, ha a rendszeres rendelgetők már most felkészülnek lelkileg ezek töltögetésére.
Természetesen a távol-keleti webáruház-cégek is próbáltak felkészülni a számukra kedvezőtlen változásra és legalább részben csökkenteni a várható veszteségüket, így sokan közülük már most rendelkeznek EU-n belüli raktárral. Ennek előnye, hogy az onnan történő rendelés esetén vámmal egészen biztosan nem kell számolnia a vevőnek.