Ha a napokban indult klinikai teszt eredményes, az áttörést jelenthet a betegség megelőzésében. A bécsi Cebina biotechnológiai vállalkozás és Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szentágothai János Kutatóközpontjának munkatársai tavaly nyár óta működnek együtt. A kutatás egyik fő iránya olyan, ma is forgalomban lévő hatóanyagok felkutatása, amelyek hatékonyak lehetnek a járványellenes küzdelemben. A most megtalált azelasztin-hidrokloridot az antiallergiás terápiában évek óta sikeresen alkalmazzák, orrspray formájában számos országban elérhető – adta hírül az ORF.at Magyarok.
A laboratóriumi tesztek során kiderült, a hatóanyag erős vírusellenes hatást is kifejt: jelentősen visszaszorítja az orr nyálkahártyán megtapadt koronavírust, és meggátolja a vírus elszaporodását is. A kutatók hipotézise tenyésztett orrszöveten már bizonyítást nyert, most pedig a németországi Ursapharm Arzneimittel bevonásával megkezdődtek a humán klinikai tesztek is.A klinikai tesztek első fázisában koronavírus-fertőzötteknél alkalmazzák a hatóanyagot. A kutatók azt várják, hogy a terápia hatására a páciensek orrából szinte eltűnik a koronavírus, így pedig nem tudják azt továbbadni, másokat megfertőzni – derül ki a hírből.
Egy következő fázis során – már Magyarországon – azt vizsgálják majd a kutatók, hogy alkalmas-e a szer a megelőzésre, azaz kivédhető-e rendszeres, kis dózisú használatával a koronavírus-fertőzés. A klinikai tesztek eredményére még néhány hetet várni kell, ezt követően lehet majd biztosan kideríteni, hogy új módszert találtak a vírusfertőzés megfékezésére.A kutatásban résztvevő ausztriai partner, a bécsi Cebina vállalkozást vezető Nagy Eszter szerint kutatásuknak napjainkban az ad kiemelt fontosságot, mert a világban egyre-másra jelennek meg a koronavírus mutációi, amelyek ellen a forgalomban lévő oltóanyagok csak részleges védelmet nyújtanak.
A PTE és a Cebina módszere egy más megközelítésben kínál megoldást a koronavírus terjedése ellen, ha pedig a kísérletek eredményesen zárulnak, az tudományos áttörést jelent a járvány elleni küzdelemben és a terápiában egyaránt.