Egy hosszú kutatást dolgozott fel a BBC dokumentumfilmje, a Stonehenge: The Lost Circle Revealed. A film egy archeológus, Mike Parker Pearson munkásságát mutatja be, aki egy évtizeden keresztül próbálta megtalálni a Stonehenge szülőföldjét, mire végre sikerült rálelnie arra a kőfejtőre, ahonnan a sziklákat valószínűleg kivésték. Pearson szerint a bazaltok Walesből, egészen pontosan a Waun Mawn nevű domboldalból származnak, ahol eredetileg is kör alakban építették fel a Stonehenge-t, majd később 150 mérföldet utaztatták őket, míg új otthont találtak nekik.
Mindez 5000 évvel ezelőtt történt, a régészek a mai napig nem biztosak abban, hogy az akkori embereknek hogyan sikerült ilyen hosszú utat megtennie a hatalmas sziklákkal. A mutatvány még ma is nehézkes lenne, így szinte elképzelhetetlen, hogy 5000 évvel ezelőtt sima szánokon vonhatták a helyére a Stonehenge-t.
A BBC dokumentumfilmjéből kiderül, hogy Pearson munkája nem volt könnyű, arra a lelőhelyre, ahonnan a kövek származnak ugyan egészen könnyen rálelt, mivel a kutatók hosszú időn keresztül sejtették, hogy Walesből érkeztek a hatalmas bazaltok. A kutató már majdnem feladta az ásatást, amikor a domboldalt hatalmas eső verte el, a vele dolgozó régészhallgatók pedig kisebb lázadásba törtek ki, majd bejelentették, hogy ilyen körülmények között nem dolgoznak, írja a Guardian. Ekkor fedeztek fel a földben egy furcsa mélyedést, amely megegyezik a Stonehenge egyik kövének a méreteivel. Pearson munkája onnantól fogva egészen gördülékenyen ment, kiderült, hogy a mélyedés akkor keletkezett, amikor ténylegesen felhúzták a Stonehenge-t, a kutató szerint a bizonyítékok úgy illettek egymáshoz, mint egy zár és a kulcsa.
A Stonehenge a brit történelem egyik legrejtélyesebb de egyben legbefolyásosabb ember alkotta építménye. Arról ugyan még mindig folyik a találgatás, hogy pontosan mire is használták a sziklákból felépített kört, az építmény alakja azonban több helyen is visszaköszön. Például London egyik nevezetességében, a Piccadilly Circus nevű útkereszteződésnél is, amit akkoriban direkt úgy építettek, hogy aaz hasonlítson a Stonehenge-re. Sőt, egyesek szerint a sziklák elrendezése adta az ihletet a körforgalmak feltalálásához is.