Csontok árulkodnak a középkori mindennapok brutalitásáról

Székely Zoárd 2021-01-26 17:41:00
A legextrémebb sérülést egy szerzetesnél azonosították.

Egy új vizsgálat alapján a középkori Cambridge társadalmi egyenlőtlenségeinek nyomait viselik magukon az egykori lakók csontjai – írja az MTI. A Cambridge-i Egyetem szakértői a város történelmi központjának három különböző temetkezési helyszínén feltárt leleteket elemezték. A kutatók 314, a 10-14. század között élt személy maradványait vizsgálták.

A szakértők minden egyes törést és repedést feljegyeztek a csontokon, hogy pontos képet kapjanak az egykori lakók által elszenvedett balesetekről vagy erőszakról.

A vizsgált maradványok három helyről származnak: egy kétkezi munkások számára fenntartott temetőből, egy gyengéket és elesetteket befogadó kórház sírkertjéből, illetve egy Ágoston-rendi kolostor területéről – utóbbi helyszínen a klérus tagjai mellett vagyonos adományozókat is elföldeltek.

A röntgenvizsgálatok a munkások 44 százalékánál, a kolostornál eltemetett emberek 32 százalékánál és a kórháznál elföldeltek 27 százalékánál mutattak ki csonttörést. Mindhárom helyszínen jóval gyakoribbak voltak a törések a férfiaktól származó maradványok (40 százalék), mint a nőktől származók (26 százalék) esetében.

Jenna Dittmar, a tanulmány vezető szerzője szerint a középkori Cambridge egyes lakói nehéz kétkezi munkákat végeztek. A városban például kőművesként, patkolókovácsként dolgoztak, a településen kívül pedig reggeltől estig a földeken voltak, vagy jószágokat gondoztak.

A legextrémebb sérülést mégis egy szerzetesnél azonosították: a férfinak mindkét combcsontján törés futott végig. A szakemberek úgy vélik, hogy a szerzetes egy súlyos szekérbaleset áldozata lehetett. Egy idősebb nő maradványai, amelyeket a munkások temetőjében tártak fel, egy egész életen át tartó családon belüli bántalmazásról árulkodnak.

 

Fotó: Cambridge Archaelogical Unit

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!