Utódokat hozott a világra két sasrája Új-Zélandon. A sztori eddig még nem is meglepő, az állatok gondozói viszont azt mondják, hogy Nibble és Spot nőstények, így csak vakargatják a fejüket az utódok megjelenését látva. Az aucklandi akvárium két nősténye hím párok nélkül él az egyik tartályban, a kölykeik új év napján jelentek meg, anélkül, hogy hím állatok a nőstények közelébe mentek volna.
Az akvárium dolgozóinak két elmélete született eddig a furcsa szülésről, az egyik szerint a ráják még a létesítménybe érkezésük előtt találkozhattak össze hím rájákkal, és azóta raktározhatták az állatok örökítőanyagát. Viszont az is elképzelhető, hogy a rájalányok aszexuális módon, önmegtermékenyítés útján hozták világra az utódokat.
Andrew Christie, az akvárium kurátora szerint az első magyarázat életszerűbb lehet, mert a spermium elraktározását már más tengeri élőlényeknél is megfigyelték, de hasonlókat láttak néhány denevérfajnál, de számos ízeltlábú is képes a raktározásra, írja a Guardian. Az természetkutatók szerint néhány fajnak ezért arra van szüksége, mert ritkán futnak össze a fajtájuk beliekkel, de az is szerepet játszhat, hogy négány fajnál olyan agresszív az utódgyártás menete, hogy még az anyatermészet szerint sem kellene többször próbálkoznia az állatoknak.
Nem ez az első eset, hogy rájaféléknél aszexuális szülést jegyeznek fel, 2018-ban, Sydney-ben egy Freckle névre keresztelt foltos sasrája azután hozott világra sarjakat, hogy több mint 10 éve nem találkozott hím párral. Azt, hogy az aucklandi rájáknak hogyan sikerült az utódlás, valószínűleg csak génvizsgálatok útján derül majd ki teljes bizonyossággal. Nibble és Spot gyermekeit az akvárium gondozói egyelőre elkülönítve nevelgetik, mert félő, hogy a tartályban lakó más halfélék megennék a még igencsak aprócska állatokat.