Írásbeli kérdésben kérdezte meg január végén Ungár Péter, az LMP képviselője a külügyminisztert, hogy a kormány pontosan milyen lépésekkel tesz azért, hogy a verespataki aranybánya-beruházás ne valósuljon meg.
Mint ismeretes, a Verespatakon egy kanadai befeketető cége által megnyitni kívánt, ciános technikával dolgozó aranybánya ügye most már lassan két évtizede húzódik: politikusok, tudósok és környezetvédők Romániában és Magyarországon is tiltakoztak ellene ez idő alatt, mivel a bánya potenciálisan súlyosan szennyezné a környezetet.
Romániában épp bonyolult hatalmi harc folyik a kormányzásért a bal- és a jobboldal között, ahogy az lenni szokott arrafelé, ezért majdnem elsikkadt az, hogy a kormány korábban azt ígérte: Verespatakot felvetetik az UNESCO világörökségi listájára – ezzel végleg megakadályozva azt, hogy felépüljön a bánya. Erre azonban csak február elsejéig volt lehetőség.
Az írásbeli kérdés megküldésekor ez még nem volt eldöntött tény, a válaszadáskor azonban már igen: a miniszter nevében Menczer Tamás válaszolt, megemlítve, hogy világörökségi terület lesz Verespatak és a román kormány betartotta ígéretét, Magyarország pedig támogatni fogja a románokat ebben a kérdésben.
Menczer azt is kifejtette: Verespatak ügye kiemelt fontosságú a magyar kormány számára, mind a magyar emberek, mind a Maros és Tisza folyók biztonsága miatt, illetve kulturális szempontból is.