Április 1-én jelent meg az új tankönyvjegyzék, amelyben a 2019/2020. tanévre rendelhető tankönyvek listáját tette közzé a kormányzat, pontosabban az Oktatási Hivatal. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a tavalyi évhez képest több száz magánkiadású, évtizedes munkával kialakított tankönyvet szorított ki a kormányzat a jegyzékből azzal, hogy egyszerűen nem hosszabbították meg a tankönyvek engedélyét. Most szülők figyelmeztetnek ennek hatásaira, illetve a lehetséges alternatív megoldásra tesznek javaslatot - derül ki a Szülői Hang keddi közleményéből.
Az is ismert, hogy az Európai Bíróság kimondta márciusban, hogy a magyar kormány jogalap nélkül, egyezménysértő módon szorította ki a nem állami szereplőket a tankönyvkiadásból - erről a Strasbourgi Figyelő írt -, a kártérítési perek pedig még hátra vannak. Akár több évnyi elmaradt bevételt, illetve sérelemdíjat nyerhetnek vigaszként az ellehetetlenített kiadók.
Az új tankönyvjegyzéken többek között annak köszönhetően találni még magánkiadású könyveket a közismereti tárgyakból (szakkönyvek készítésére alig vállalkozott az állam, arra maradtak a magánkiadók), mert a tankönyvkiadók sikerrel perre vitték a legfontosabb könyveik ügyét. Az Oktatási Hivatal ugyanis visszautasította a tankönyvengedélyek meghosszabbítása iránti kérelmeket, holott erre jogalapja nem volt (arra hivatkoztak, hogy a jogértelmezésük szerint csak állami tankönyvek adhatók ki a jövőben, de ilyen jogszabály valójában nincs). A többi több száz könyvük viszont lekerült a választékból.
Ítélet: Törvénytelenül szorították ki a magánkiadókat a tankönyvpiacról
Unyatyinszki György Az Oktatási Hivatal nem csak az állami tankönyvek engedélyét hosszabbíthatta volna meg. Új tankönyvengedély-hosszabbítási eljárásra kötelezte a bíróság az Oktatási Hivatalt, miután az jogalap nélkül tagadta meg egy magánkiadó tankönyvének hosszabbítási igényét - derült ki a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon pénteken kihirdetett ítéletből.
A szülői érdekvédelmi csoport szerint szomorú következménye az állami "egyentankönyvrendszernek", hogy tovább növeli az esélyegyenlőtlenséget:
– hívta fel a figyelmet Fenyő D. György, a Magyartanárok Egyesületének alelnöke. „Az esélyegyenlőségre a differenciálás vezet, az, ha mindenki azt kapja, ami neki való, és ezáltal tud fejlődni." Ezért arra buzdítják a szülőket, hogy együtt keressék meg a tanárokat, kérdezzék meg, hogy az osztály számára mely könyvet tartja a legjobbnak a jelenlegi szűkös választékból, és lehetőségeik szerint akkor azt rendeljék meg. Mivel az állam úgy alakította az ingyenesnek beállított tankönyvek keretét, hogy abba rendre csak az olcsósított állami tankönyvek férjenek bele, így valószínűleg anyagi áldozatot kell hozni azért, hogy a diákok a legjobb elérhető könyvből tanulhassanak - hívta fel a figyelmet a Szülői Hang.
Eddig több mint ötezer szülő írt alá petíciót az egyentankönyvek ellen - írta a Mérce.