A kormány optimistább, 3,9 százalékos növekedési várakozásaihoz képest mérsékeltebb, 3,5 százalékos növekedését várja idén a Gazdaságkutató Intézet (GKI) a bruttó nemzeti összterméknek (GDP). Ez önmagában jó hírnek tűnhet, ám számos kedvezőtlen folyamat is erősödni fog idén, például az inflációt 3 százalék körül várják, amivel mindenképp foglalkoznia kell szerintük a Magyar Nemzeti Banknak (MNB), azaz a kamatok emelkedése várható - ez rossz hír többek között a lakáshitelesek felének, sokaknak drágulhat a hiteltörlesztője.
Van egy külön fejezete annak, hogy milyen egyéb kormányzati intézkedések lehetnek hatással a magyar gazdaságra, többek között kitértek, hogy februárban a kormányzat népesedési-családtámogatási tervet jelentett be, hatpontos növekedési célrendszert hirdetett meg (2030-ra utolérjük Ausztriát Orbán ígérete szerint), valamint az MNB-vel párhuzamosan közzétette saját versenyképességi programját, és kilátásba helyezett egy gazdaságvédelmi programot is. A probléma ezekkel a GKI szerint ugyanaz:
Olyan alapvető tényezőket hagynak figyelmen kívül ezek a tervek, mint az EU-források egyértelmű csökkenésének következményeit. Végül kitérnek rá, hogy
A GKI szerint nem látszik, hogy noha kijelölt célja a kormánynak az ország felkészítése a rosszabb időkre, de hogy ezekre honnan lesz anyagi fedezet, azt rendre nem kommunikálják.
via MTI