Az Európai Unióban Magyarországon volt a legnagyobb mértékű adóteher-csökkentés, a majdnem egy százalékpontos mérséklést 2016-ról 2017-re sikerült elérni úgy, hogy közben az unióban jelentősen nőtt az átlagos közteher - tájékoztatta vasárnap Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár az MTI-t. Az Eurostat adatai szerint Magyarországon a GDP-arányos adóterhelés a 2016-os 39,3 százalék után tavaly 38,4 százalékra csökkent. Ez az eredmény azért is kiemelkedő, mert míg az úgynevezett adócentralizációs ráta Magyarországon jelentősen csökkent, addig az Európai Unióban 39,9 százalékról 40,2 százalékra nőtt.
Izer ezt az Eurostat adataira hivatkozva állítja, amit egyelőre sajnos nem tudunk ellenőrizni, ugyanis az adóterhek változásairól szóló jelentésből még csak az egy évvel korábbi, 2016-os adatokból dolgozó jelentés érhető el az Eurostat oldalán. Ebben a jelentésben még a magyar adóterhek Európa legmagasabb terheihez tartoztak, a rangsorban a 8. volt az ország. Az sem mellékes, hogy Dánia, Franciaország, Belgium, Finnország, Svédország, Olaszország és Ausztria van csak előttünk, melyek gazdasági erejét nem kell bemutatni - magasabb bevételből könnyebb adózni ugyebár.
Amennyiben elfogadjuk közel 1 százalékkal csökkentek a magyar adóterhek, akkor is valószínűleg csak Németország adóterhelése alá mentünk, azaz a 9. legmagasabb lesz az adók mértéke Magyarországon, ezzel is még az első harmadba tartozunk a rangsorban.
2017-ben július 5-én volt az "adószabadság napja", azaz jelképesen az addig megtermelt javakat az államnak fizettük be, az év többi napján kezdtünk el magunknak dolgozni. A napot az átlagos adóterhek százalékában állapítják meg, azaz ha 10 százalék lenne az átlagos adóteher, akkor február 7-én lenne az adószabadság napja.