Eddig a tudomány két jól leírható biológiai jelenséget azonosított, ami aktiválja a testünk stresszre adott reakcióit, magyar kutatásoknak hála közelebb jutott a tudomány a hosszan tartó stresszes állapot okainak feltérképezésére.
A Semmelweis Egyetem kutatói a Nemzeti Agykutatási Program (NAP) keretében felismerték, hogy váratlan stressz hatására az agyvízben megjelenik az úgynevezett ciliaris neurotrofikus faktor (CNTF), ami ott némileg felhígulva, keringve kerül le a stresszközponthoz. Emiatt hosszabb ideig, illetve akár állandó stresszhatást érzékel a szervezetünk, folytonos éberségbe és feszültségbe kerül az emberi test.
Az eredmények új távlatot nyithatnak a poszttraumás stressz szindróma, a krónikus stressz és a kiégés idegi folyamatainak megértéséhez. A magyar kutatók szerint
„Bár hőmérsékletemelkedésről nincs szó, de valóban történik valami az agyvízzel stresszhelyzetben” - idézi a Semmelweis közleménye Alpár Alánnak, a kutatás vezetőjének szavait. A kutatás eredményei lehetőséget teremt arra, hogy megfelelő gyógyszereket fejleszthessenek ki a poszttraumás stresszben és a kiégésben szenvedő emeberek számára.
via MTI