Törvénytelen, mégis kizárják a családos albérlőket a hirdetésekben

Unyatyinszki György 2018-08-23 07:35:00
A tulajdonosok szerint nagyobb kockázatot jelent családosnak kiadni egy lakást, ezért előre kizárják őket a hirdetésben.

Naponta százszámra jelennek meg az országban albérlethirdetések, jellemzően nyár végén pezseg a legjobban az albérletpiac. Törvényszerű lenne, hogy a tapasztalható hatalmas kínálatban mindenki a számára megfelelő albérlethez jut, azonban potenciális albérlők egy csoportja jelentős hátrányban vannak: a családosok. A hatályos jogszabályok és a hatósági gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a családosok hirdetésbeli kizárása jogellenes.

„Két külön hálószobás teljesen berendezett lakás kiadó. Két különálló szoba mindkettő szoba franciaággyal. Csak hosszútávra nem dohányzó GYEREK és ÁLLAT NÉLKÜLI lakók részére”

– szól egy tipikus hirdetés egy albérletek kiadására specializálódott Facebook-csoportban. Eközben tucatszámra találhatók olyan albérletkereső hirdetések, ahol először csak érdeklődnek családosok, ám néhány hét elteltével már „SOS” hirdetéssel jelentkeznek ugyanazok a szülők. Kutatásomhoz hozzájárult, hogy a problémát körüljárandó feltettem a kérdést a hirdetőknek és az albérlőknek a csoportban, hogy szerintük miért jogos, vagy miért nem jogos kizárni a családosokat a hirdetésekben. A poszt jelen pillanatban 421 hozzászólásnál jár, számos vélemény megjelent.

A tulajdonosok az alábbiakkal indokolták a családosok kizárását:

  • A családosok az átlagosnál nagyobb állagromlást idézhetnek elő a bérelt ingatlanban.
  • A gyerekek miatt nehéz kitenni azokat az albérlőket, akik nem fizetnek, mert a hatóságok csak alapos és elhúzódó vizsgálat után hagyhatják jóvá a kilakoltatást.
  • Általános vélekedés, hogy „azt engedek a tulajdonomba, akit akarok”, legyen az nő vagy férfi, családos vagy egyedülálló, cigány származású, színes bőrű.

A családos bérlők illetve albérletkeresők az alábbi tapasztalatokról számoltak be:

  • A hirdetések fele, de (hirdetési felülettől függően) legalább harmada kizárja a családosokat, őket nem is érdemes hívniuk, így máris szűkebb lehetőségeik vannak.
  • Ha nem is szerepel kritériumként, hogy családosok nem jelentkezhetnek, az első egyeztetések után a tulajdonos sok esetben jelzi, hogy számukra nem adja ki a lakást. A pontos indokot ritkán közlik a tulajdonosok, általában a szimpátiára hivatkoznak.
  • Ha igazolni is tudják, hogy megfelelő jövedelemmel rendelkeznek, illetve magasabb kaució fizetését is vállalják, akkor is jellemző a visszautasítást

Összefoglalva, a tulajdonosok nagyobb kockázatként tekintenek a családos albérlőkre. Hogy ez a sztereotípia kialakulhatott, annak számos társadalmi és szociálpolitikai oka lehet, ennek részletezése jelenleg nem témája e cikknek. Elgondolkodtató azonban, hogy a "családbarát kormányzás” valamint a „Családok Évéről” szóló kormányzati kommunikáció elégtelen volt arra, hogy a társadalom ne anyagilag kockázatos állapotnak tekintse a gyerekvállalást.

Hogy diszkriminációnak számít-e a családosok kizárása a hirdetésekből, abban az egyenlő bánásmódról szóló jogszabályok, illetve az azokat alkalmazó Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) határozatai mérvadóak. Lapunk kérdéseire az EBH azt a választ adta, hogy

magáningatlan kiadására ugyanazok a diszkrimináció tilalmára vonatkozó jogszabályok érvényesek, mintha egy önkormányzat adná ki a köztulajdonban lévő lakást. Azaz a bérbeadó nem szabhat olyan kizáró hirdetési feltételeket, amelyek valakinek a származására vagy a családi állapotára, illetve a gyerekei számára vonatkozik.

A már említett Facebook bejegyzés körüli vitában visszatérő félreértés volt, hogy az állam ezek szerint megmondja, hogy kit kell felvennie a tulajdonosoknak bérlőnek. Nincs erről szó, csak arra vonatkoznak jogszabályok, hogy mi alapján nem zárható ki egy-egy társadalmi csoport.

Ettől függetlenül a tulajdonosnak számos mérlegelési szempontjai lehetnek, ugyanúgy meggyőződhet valakinek a fizetőképességéről, sőt szubjektív bírálati szempontok is érvényesülhetnek.

Az EBH oldalán fellelhető határozatok csak kis számban születtek ingatlan vagy szolgáltatás bérlése kapcsán. A lapunknak nyilatkozó szülők arról számoltak be, hogy egyrészt nem is tudtak az EBH-hoz fordulás lehetőségéről, illetve a hosszú hatósági folyamat végét nem áll módjukban kivárni, fontosabb, hogy megfelelő albérletet találjanak. Az EBH jelezte, hogy a hirdetés szövegének mellékelése, a családi helyzetet igazoló dokumentumok benyújtása szükséges a hatósági vizsgálat megindításához. A határozatokban megismert gyakorlat szerint elsősorban a hirdetőt eltiltják a további jogsértésektől, súlyosabb esetekben akár bírság is kiszabható.

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!