Világszenzáció lehet az új, életmentő magyar terápia

Székely Zoárd 2020-05-06 14:40:00
Elsőként a Magyar Nemzetnek számoltak be a felfedezésről.

Életmentő lehet a Baranyi Lajos Egyesült Államokban élő magyar kutató által kifejlesztett terápia, amely képes meggátolni a koronavírus-fertőzés által kiváltott túlzott immunreakciót, az úgynevezett citokinvihart és a nyomában kialakuló súlyos tüdőgyulladást. A biológus-immunológus professzor elsőként a Magyar Nemzetnek számolt be a jó eséllyel világszenzációnak számító szabadalmáról.

A lap szerdai számában Baranyi Lajos elmondta:

  • míg a vírust az emberek 80-85 százaléka könnyedén legyőzi, addig vannak, akik kétoldali tüdőgyulladást kapnak, és ha túl is élik azt, sokuk maradandó tüdőkárosodást szenved
  • a légzési elégtelenség és/vagy a bakteriális felülfertőződés következtében szeptikus sokk alakul ki a szervezetben, ez általános gyulladással jár, amit a gyulladásos fehérjék fokozott termelése, az úgynevezett citokinvihar kísér
  • kutatásainak célja ennek a citokinviharnak a kontrollálása volt.

A professzor ezzel a problémával már hosszú ideje foglalkozik, és a citokinvihar ellen olyan peptideket, vagyis fehérjemolekulákat sikerült fejlesztenie, amelyek nem toxikusak, nincs mérgező bomlástermékük sem, nem halmozódnak fel a szervezetben, pár óra alatt elbomlanak. Fontos tulajdonságuk még, hogy miután vírusfüggetlenek, nem tud kialakulni velük szemben rezisztencia.

Baranyi Lajos ezekből a hatóanyagokból egy kombinált terápiát fejlesztett ki, amelynek részleteit addig nem hozza nyilvánosságra, amíg a szabadalmi eljárás nem zárul le.

A lényegéről annyit elárult, hogy a hatóanyagok között a citokinvihart megakadályozó aktív fehérjemolekulák mellett egy, a sebgyógyulást serkentő és a tüdőkárosodást okozó fibrózist gátló anyag is van. A kezelés a gyakorlatban egy öt napig tartó infúziós vagy bolus (nagy dózisú) injekciós terápia, ami a labor- és állatkísérletekben egyértelműen hatékonynak bizonyult.

A magyar biológus-immunológus egészen biztos abban, hogy az általa kidolgozott kombinált terápia hatékonyságát a klinikai vizsgálatok is igazolják majd. Ezeket viszont már szeretné Magyarországon végeztetni, miként a reménybeli gyógyszer előállítását, kiszerelését, csomagolását, értékesítését is.

A kutató végül elmondta: telefonon egyeztetett Jakab Ferenccel, a magyarországi koronavírus-munkacsoport vezetőjével, akivel abban maradtak, felveszik a kapcsolatot a nemzetközi klinikai vizsgálatokat támogató nagy európai (páneurópai) nonprofit szervezet magyarországi központjával.

Szólj hozzá!

Mi mindenre használhatjuk a nyomtatót otthon?

Megszoktuk már, hogy egy iroda nem létezhet nyomtatók nélkül, hiszen minden fontos dokumentumnak papíralapon is meg kell lennie. Igen ám, de mi van akkor, ha otthon is szeretnénk néha nyomtatni? Megéri ezért venni egy printert?

Pintér Bence szerint káoszt örököltek a Rába Quelle fürdő kapcsán a város korábbi vezetőitől

Vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a győri polgármester a fürdő ügyében.

Vádat emeltek egy férfi ellen Győrben, aki idős édesanyját bántalmazta

Összevesztek a bevásárláson, az idős asszony 8 napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett.

Jótékonysági lecsófőzéssel támogatták az autistákat segítő szervezetet és a rászorulókat Győrben

A Vásárcsarnoknál jó hangulattal és remek ízekkel vártak mindenkit aki segíteni akart, vagy csak éhes volt. 

Eltemették Kásler Miklós Széchenyi-díjas egyetemi tanárt, volt minisztert Sárváron

A kormány részéről Orbán Viktor, Pintér Sándor, és Hankó Balázs búcsúztatta az elhunytat.

Így fognak kinézni a GYSEV intercity vonatai

Az utastérbe tervezett étel-, és italautomaták különösen coolak.

A tradicionális disznóvágás menete

A házi disznóvágás régi hagyománya az idők során a magyar szív része lett.

Hamarosan Szombathelyen nyit éttermet a Pizza Hut

A Fő tér egyik üzletébe költöznek be.

2026-ban kigurulhat a hangárból Orbán idénre ígért repülőrajtja

Elemzők szerint 2,8 százalékos GDP-bővülés várható, de a külső kockázatok továbbra is jelentősek.

Halálos baleset történt Győrben: autó és roller ütközött

A rendőrség fokozott figyelmet kér minden közlekedőtől.

Egy kreatív ajándék mindenkinek, aki szívesen barkácsol

Mit adhatsz annak, aki mindig a két kezével alkot valami újat?

Fellélegezhetünk: a GVH beleállt a Duolingoba!

A Gazdasági Versenyhivatal megtalálta a legégetőbb piaci problémát.