Ungár Péter: A gyáva szombathelyi Fidesz miatt vonja el a kormány a város pénzét

ugytudjuk.hu 2021-01-07 14:53:27
A politikus szerint Hende Csaba sunnyogása nem csupán megbocsájthatatlan, hanem drága is.

Ungár Péter, az LMP Vas megyei országgyűlési képviselője Szombathelyen tartott ma sajtótájékoztatót, melynek témája a kormány megszorításai a koronavírus-járványra hivatkozva.

Ungár azt mondta, a kormány tavaly december 24-én hozott rendelete szó szerint megbünteti azokat önkormányzatokat, amelyek nem fideszes vezetésűek.

A fideszes városoknak kompenzálja a kormány az elvonásokat

Békéscsaba, Debrecen, Győr, Kaposvár, Kecskemét, Nyíregyháza, Sopron, Székesfehérvár, Szolnok, Veszprém, Zalaegerszeg egyaránt 1,38 milliárd forintos állami támogatást kapott önkormányzati feladatok ellátására - derül ki a december 24-én közzétett Magyar Közlönyből a 24.hu cikke szerint. Amíg Ausztriában az ottani kormány kisegíti a településeket, itthon Orbán Viktor a járvány okozta gazdasági károk enyhítését az elvonásokban látja.

Kompenzálták Győrt, Veszprémet és Székesfehérvárt, valamint Zalaegerszeget is a kiesett iparűzési adó miatt, így az elvont pénzt egy másik úton visszakapják. Ezt Szombathelyen nem tették meg, mint ahogy több ellenzéki vezetésű várossal sem

- jelentette ki Ungár, majd hozzátette:

Szombathely már így is 2,7 milliárd forintot fizetett be a költségvetésbe, mint szolidaritási adó, ez az összeg pedig összehasonlítható azzal, amit Győr kapott a kormánytól ajándékként év végén, úgy, hogy a város az egyik legtöbb iparűzési adóbevétellel rendelkezik lakosságszám alapon.

A politikus azt mondta, a Fidesz éppen az ilyen kivéreztetések ellen szólalt fel 2008-ban és 2009-ben.

Ez az utóbbi húsz év legveszélyesebb költségvetése, amely az önkormányzatokat véglegesen padlóra küldheti [...] Most a helyi állam tüntet a központi állam ellen [...] Egész egyszerűen Magyarország Abszurdisztánná vált

- mondta Kósa Lajos (Fidesz), országgyűlési képviselő és a Fidesz ügyvezető alelnöke még 2009 októberében, ahol az önkormányzatok követelését olvasta fel a Bajnai-kormány felé. Akkor ezekért küzdött a Fidesz:

  1. Minden önkormányzatnak célja a gyarapodás és a biztonság megteremtése.
  2. Minden önkormányzatnak joga van az élethez, erről a lakói dönthetnek.
  3. Magyarország legfontosabb városa Budapest.
  4. Minden falu, város, és megye közös értékünk, ezek pusztulásával mindannyian kevesebbek leszünk.
  5. Budapestnek ki kell állnia a legkisebb faluért is.
  6. Minden településnek joga van iskolához.
  7. Minden településnek joga van kultúrához, és templomához.
  8. Minden településnek joga van egy rendőrhöz
  9. A kormány csak úgy adhat kötelezettséget az önkormányzatoknak, ha ahhoz a feltételeket is biztosítja
  10. Minden településnek joga van a vagyonához, a kormány azt nem vonhatja el.
  11. Minden településnek joga van a jövedelméhez.
  12. Minden településnek joga van az ellenállásra törvényes keretek között, ha a központi állam az alkotmányosságot fenyegeti.

Azóta nagyot fordult a világ a Fidesz fejében.

A mai sajtótájékoztatón Ungár azt is mondta, hogy Hende Csaba folyamatosan a pénzszerzéssel kampányol Facebook oldalán, amit a Magyar Falu program keretében ítéltek meg, de azt elfelejti, hogy a választókerülete közepén egy megyeszékhely is található, ami sokat szenved.

Sokat elmond a helyzetről, hogy amikor az iparűzési adó kivezetéséről volt szó, akkor voltak olyan fideszes politikusok, akik ez ellen felszólaltak. Őket most kompenzálták, a szombathelyi Fidesz viszont még a győri vagy a székesfehérvári Fidesznél is gyávább volt. Kárt okoztak a hallgatásukkal.

- mondta az LMP Vas megyei országgyűlési képviselője.

A sajtótájékoztató végén a Vas Népe riportere azt kérdezte, hogy mivel a kormány visszaveszi a Haladás Sportkomplexum üzemeltetését, ez támogatásnak értelmezhető-e.

Ungár Péter szerint az, hogy a Fidesz vezette kormány kreált egy intézményt, ami nagyon megterhelte a város költségvetését, és később ezt visszaveszi, azzal egy saját maga által okozott problémát old csak meg.

Később a riporter azt mondta, a TDK jelentős összeget kapott a kormánytól, amit végül is vehetünk a városnak adott támogatásnak.

Ungár Péter szerint ez neincsen így, és erről a sajtótájékoztató végén egy meglehetősen szürreális Muppet Show is kialakult.

Emiatt mi is megkérdezzük az olvasóinkat:

Önök szerint a multinak biztosított 1,8 milliárd forint nagyvállalati támogatás végül is tekinthető a szombathelyieknek szánt pénznek?

Ungár Péter résztulajdonos az Ugytudjuk.hu-t kiadó gazdasági társaságban.

Szólj hozzá!

Főszerepben a bor és a vizek - íme a legjobb hétvégi győri programok

Fröccsnapok, lampionos hajós felvonulás, jet-ski vb, miegymás. 

Hevesebb zivatarok alakulhatnak ki pénteken délután a nyugati országrészben

A zivatarrendszert a Dunántúlon és az Alföld nyugati részén nagyobb területen viharos, óránkénti 60-90 kilométeres széllökések, két centiméternél nagyobb jég és intenzív csapadék kísérheti.

Rekordlétszámú mezőnnyel rajtol a Jet-Ski Európa-bajnokság és Junior Világbajnokság Győrben és Győrzámolyon

Huszonnyolc országból érkeztek versenyzők, a hétvégén látványos futamok és színes kísérőprogramok várják az érdeklődőket.

A kormány elrendelte a szennyezett zúzott kő eltávolítását Szombathelyen

A kormány a leginkább szennyezett területen, a szombathelyi Oladi plató városrészben elrendelte az érintett útszakaszokon az azbeszttel szennyezett zúzott kő eltávolítását - jelentette be Szondi Vanda kormányszóvivő csütörtökön Budapesten.

A Duna két arca a győri régióban: 72 éve pusztító árvíz, ma rekordközeli alacsony vízállás

Míg 1954-ben a folyó elöntötte a Szigetközt és Révfalut, idén a rendkívüli alacsony vízszint okoz aggodalmat.

Beiktatták Takács Tibort, Vas megye új rendőr-főkapitányát

Ma tartották az ünnepélyes állománygyűlést.

Egy klímaberendezés mögé rejtettek több mint négyezer doboz cigarettát - a GYMS megyei NAV kutyáját azonban nem tudták becsapni

A pénzügyőröknek gyanús lett a szinte üres furgon, végül 4550 doboz bolgár zárjegyes cigaretta került elő a padló alól.

Próbáld ki az egyedi vászontáskát: stílus és környezettudatosság

Mindannyian szeretnénk valami újat, valami személyeset, ami igazán tükrözi a személyiségünket. És ha már a mindennapi bevásárlásról van szó, miért ne lehetnénk divatosak?

KSH: 764 ezer forintra nőtt a bruttó átlagkereset májusban

A nettó átlagkereset meghaladta az 535 ezer forintot, a reálbérek pedig 9 százalékkal emelkedtek egy év alatt.

Új szolgálati autót kapott a győri Család- és Gyermekjóléti Központ

A Versenyképes Járások Program támogatásával beszerzett jármű a sürgős gyermekvédelmi beavatkozásoknál és a 34 településen dolgozó szakemberek mindennapi munkájában is segítséget nyújt.

Már nem Kondora Bálint a Vas Megyei Turizmus Szövetség elnöke

Június 15-én jegyezte be a bíróság a változást.

Határérték alá csökkent az azbeszt kiporzás a szombathelyi Oladi Plató közelében

Négy helyen végzett mérést az önkormányzat: a Síp utcában két helyen a Sáfrány és a Márton Áron utcában. A kormány a héten dönthet az azbeszt-helyzet kezeléséről.

Útlezárásokkal jön Szombathelyre a hétvégén a Spartan Race

A belváros, a Kárpáti Kelemen utca környéke és a Dolgozók útja is érintett.