Csoda dolgok történnek mostanság a világban. Parti arcként még világvezetők is lehetünk, a városok meg hullámzanak. Szombathelyen például minden kezd több lenni, kivéve a lakosságot. Legalább is a mért adatok szerint. De akkor kiknek épülnek százszámra új lakások, az új negyedek? Kiknek épülnek az új parkolók, utak, amikor a statisztikák szerint ez nem lenne indokolt?
A Népesség.com adatai szerint Szombathely lélekszáma tavaly 76. 334 volt, ami a megye lakosságának több mint 30 százaléka. Ennél sokkal érdekesebb a lakosság számának változása. Amíg 1870-ben a 13 ezret sem érte el, addig 1930-ban már meghaladta a 40-et, innentől töretlen a fejlődés. A csúcs 1990, amikor a KSH adatai szerint 85 ezren éltek itt és a bejárókkal együtt a napi létszám meghaladta a 100 ezret.

Az első olyan év, amely jelezte, hogy itt a változás, 2001 volt. Ekkor csökkent először a lélekszám és a folyamat azóta is tart. A tavalyi adatok szerint alig többen, mint 76 ezren lakják most a várost. A legnagyobb csökkenés 2016-17 között következett be, akkor csaknem 1 százalékos volt. Mindent egybe vetve a folyamat megállíthatatlannak tűnik, Szombathely süllyed a középvárosi státuszból a kisvárosba. Legalább is a statisztikák tekintetében.
Mert egy másik szemszögből szinte nagyváros Szombathely. Aki itt él és naponta autózik, vásárol, moziba jár, sétál, egyszóval éli a város napi életét, az újabban fura jelenségeket tapasztal. Legfeltűnőbb a közlekedés változása, az autós forgalom drasztikus növekedése. Soha nem volt ennyi autó, soha nem volt ennyire kevés parkolóhely. Pedig a 97 négyzetkilométeren elterülő város annyira azért nem turbulens, hogy – a lakosság számából kiindulva – kettő, sőt három autót tartson. Másrészt a lakosságcsökkenésnek le kellene csapódnia a boltok forgalmán, de erről szó sincs. Egy multi nem állami segélyből él, hanem a piacból. És ott, ahol a multi éveken át folyamatosan nyit új marketeket, nos, ott kellő számú embernek, vásárlóknak is kell lennie.

A Népszava című napilap egy korábbi írása szerint (Nyugatra tart a belső migráció) Sopronban a KSH adatai szerint tavaly 58 ezer 294 éltek, a helyiek becslése szerint meg 100-120 ezren. Szombathely nagyon kezd hajazni erre a helyzetre. Itt is egyre gyakoribbak azok a vélemények, hogy legalább 100 ezer ember nyüzsög a városban. De nem 24 órában. A belső migráció okán százezres (összességében több mint 1 millió) tömegek indultak el Kelet-Magyarországról és sokan a határ közeli nyugati városokban, közte Szombathelyen telepedtek le. Az egykori, vasfüggönyös hátrányból most előny lett: bejelentve, vagy sem, de naponta több ezres tömeg ingázik Szombathelyről Oberwart irányába. Egy másik, szintén több ezres réteg pedig vendégmunkásként van jelen.
A legfeltűnőbb azonban az új lakónegyedek gombamódszerű szaporodása. Elképesztő méretű építkezés zajlik például a Jászai Mari utcában. Nem csak új házak, hanem egy teljesen új lakónegyed – városrész - körvonalazódik a maga vonzataival (megérne egy misét ennek az infrastrukturális része is). A Körmendi út mellett luxustömbök emelkednek és ha valaki a Hunyadi úton sétál, láthatja a földből kinőtt új negyedet. Akkora, mint a fél Joskar Ola... A város szélén, a KISZ lakótelepnél pedig ott a földszintes új város – és folytathatnánk Oladdal, Herénnyel.

Egy felmérés szerint – Budapestet nem számítva - a legtöbb lakás az elmúlt két évben Győrben, Sopronban, Mosonmagyaróvárott és Szombathelyen épült. Egyértelmű, hogy az ide költözők az osztrák munkaerőpiac lehetőségeit használják ki. Dolgozni havi 1000-2000 ezer euróért (340-700 ezer forint) a szomszédban, ingázni autóval. Lakni, vagy ágyra járni Szombathelyen – ez megy újabban. Szombathely, a többi nyugati magyar várossal egyetemben, tranzittá lett azoknak, akik nem a magyar gazdasági csodában hisznek, hanem a saját szemüknek és főleg a zsebüknek.
Szólj hozzá!
A volt miniszterelnök szerint Magyarországon diktatúra épül, miközben amerikai útját azzal magyarázta, hogy ha itthon marad, akkor sem tudott volna többet tenni.
Milyen anyagból készüljön kerítésének oszlopfedköve? A választék óriási, de a mészkő mindig is népszerű volt, köszönhetően természetességének és esztétikai vonzerejének.
Egy kisteherautó és egy kisbusz frontálisan ütközött a 84-es számú főúton.
A polgármester reagált a kivitelezőknek megengedett sűrűbb behajtás miatt érkezett panaszokra.
Az elemzés szerint a jogi diploma előnyt jelenthet, de sem az Európai Unióban, sem a magyar tapasztalatok alapján nem garanciája a sikeres köztársasági elnöki munkának.
A győri polgármester lesz a szervezet következő nyilvános közéleti estjének vendége, szerdán, a Lima Pub & Hostelben.
A város több jelentős vasúti beruházásban is érintett: akadálymentesítik az állomást, felújítják a peronokat, és gyorsabbá válhat a Budapest-Győr vasútvonal is.
A volt miniszterelnök önkényuralmat, felszámolt jogállamot és megszüntetett politikai versenyt emleget, miközben regnálása alatt rendeleti kormányzás, médiatúlsúly, intézményfoglalás és a belső kör példátlan gazdagodása vált a rendszer alapjává.
A terveknek 2028 augusztusáig kell készülnie.
A nyári időszakban is több izgalmas program hívja az érdeklődőket.
A TISZA Párt országgyűlési képviselője a lakossági díjfizetés megszüntetését kezdeményezte az illetékes minisztériumnál.
A bűnügyi felügyelet kifejezés talán nem mond sokat mindenkinek, mégis fontos eleme a magyar büntetőeljárásnak.
Magyar Péter szerint az általa elkövetett kommunikációs bakik is hozzájárulhattak ahhoz, hogy Polgár Judit végül nem vállalta a köztársasági elnök-jelölést.
Július 23-án a Városházán ismertetik az övezeti paraméterek változtatására vonatkozó javaslatot.
Locsolás, és sebességkorlátozás mellett.
A férfiak tolvajoknak hittek egy autóban várakozó öt fiatalt, majd az üldözés során többször is nekihajtottak az előlük menekülő járműnek.
A TISZA országgyűlési képviselője szerint tévhitek és összeesküvés-elméletek terjednek a talajgenerátorok működéséről, miközben a rendszert központilag irányítják.
A gyanú szerint fizetés nélkül vehettek igénybe többen is szolgáltatásokat.
