Négy halálos áldozata van a Trump-tüntetők ostromának

Székely Zoárd 2021-01-07 09:26:00
Vannak, akik az elnök elmozdítását követelik.

Ahogy mi is beszámoltunk róla, szerdán Donald Trump elnök hívei megrohamozták az Egyesült Államok törvényhozásának épületét, a Capitoliumot, miközben odabenn az elektori szavazatok hivatalos megszámlálása zajlott.

Breaking: Trump-hívő tüntetők törtek be az amerikai törvényhozás épületébe!

Történelmi pillanatnak lehetünk szemtanúi: Donald Trump-párti tüntetők magyar idő szerint negyed kilenckor összecsaptak a rendőrökkel és betörtek a washingtoni Capitoliumba, az amerikai törvényhozás épületébe. A kongresszus két házának együttes ülésén éppen a tagállamokból érkező elektori szavazatok hivatalos megszámlálása zajlott, megkezdve a demokrata Joe Biden győzelmével zárult elnökválasztás végeredményének szentesítését.

A tüntetők bejutottak az épületbe, sőt, a szenátus üléstermébe is, ezért az ülést fel kellett függeszteni, az alelnököt, Mike Pence-t pedig biztonságos helyre szállítani, ahogy az elektorok szavazatait is. A zavargók a demokrata házelnök, Nancy Pelosi és mások irodájába is betörtek.

A rendőrök fegyverrel védték az épületet, eközben lőhettek mellbe egy nőt, aki a Washington Post forrásai szerint belehalt sérülésébe. A halálesetet a rendőrség is megerősítette később, hozzátéve három másik haláleset történt, ennek körülményeit még vizsgálják.

Fotó: MTI/EPA

Ottani idő szerint éjfél előtt nem sokkal Washington polgármestere, Muriel Bowser és a rendőrkapitány, Robert Contee sajtótájékoztatót tartott, ahol elmondták, hogy a nő egy csoport tagja volt, akik be akartak erőszakkal törni a még ülésező képviselőterembe.

A BBC szerint a zavargások közvetlen halálos áldozataként megjelölt nő korábban az Egyesült Államok légi erejénél szolgált. A sajtó úgy tudja, az áldozat neve Ashli Babbitt: hivatalosan még nem azonosították, de családja megerősítette, hogy a korábban is aktívan Trump mellett kiálló nőről van szó, aki kórházba szállítása közben halt bele sérüléseibe.

A zavargások során legalább 52 embert letartóztattak, közülük 47-et a kijárási tilalom megszegése miatt, valamint több fegyvert is lefoglaltak a hatóságok.

Az elnökhöz közel álló republikánus források úgy nyilatkoztak a CNN-nek, hogy

„Trump az eszét vesztette."

A Fehér Ház több tanácsadója is könyörgött az elnöknek, hogy szólaljon fel minél előbb és vesse be a Nemzeti Gárdát, amit szívesen megtesz ennél kevésbé kockázatos estekben is, most mégis eleinte húzódozott tőle.

Fotó: MTI/EPA

Felszólalt az ügyben az előző republikánus elnök, George W. Bush is, aki a sajtóhoz eljuttatott közleményében úgy fogalmazott:

„banánköztársaságokban szokták ilyen módon megkérdőjelezni a választás eredményét."

Pelosi, a Képviselőház elnöke este nyolckor (magyar idő szerint hajnali kettőkor) jelentette be, hogy visszatérnek az elektori szavazatok számlálásához, mert a támadás

„nem tarthatja őket távol attól a felelősségtől, hogy Joe Biden megválasztását érvényesítsék."

Ekkor már addig az ellenálló republikánus törvényhozó is bejelentette, mégsem kérdőjelezi meg Joe Biden győzelmét.

A washingtoni főügyész, Karl Racine és a képviselőház igazságügyi bizottságának demokrata tagjai azt kérték az alelnöktől,

a 25. alkotmány-kiegészítés értelmében kezdeményezze Trump eltávolítását az elnöki hivatalból.

Állítólag több republikánus képviselő is arról diskurált, hogy ezek után az elnököt impeachmenttel el kell távolítani, még Biden január 20-i beiktatása előtt a tisztségéből.

„Akik ma pusztítást végeztek a Capitoliumban, azok nem nyertek. Az erőszak soha nem nyerhet. A szabadság győz. Ez még mindig a nép háza. Amint újra összeülünk ebben a teremben, a világ ismét tanúja lesz demokráciánk rugalmasságának és erejének."

– nyilatkozta Pence.

 

Fotó: MTI/EPA

Szólj hozzá!

Bíróság mondta ki: jogsértő volt Magyar Péter „lepoloskázása”

A Mediaworks-nek bocsánatot kell kérnie a TISZA elnökétől.

Rekord adatforgalom az ünnepek alatt a magyar mobilhálózatokon

A karácsonyi és újévi időszakban ugrásszerűen nőtt az internetezés és a tévézés, több szolgáltatónál történelmi csúcsokat mértek.

Fegyverrel fenyegetőzött két férfi az Ifjúság körúton Győrben

Kivonult a TEK, lövések végül nem dördültek.

Szombathely egy új parkkal, és tisztább levegővel is gazdagodott a Just Nature projekt által

A helyi önkormányzat zöld projektje a végéhez ért, de hamarosan még nagyobb zöld felület kaphat teljesen új kinézetet a városban.

A magyar kultúra napja Győrben - ünnepi esemény a Városházán

Díjátadóval és kulturális műsorral emlékezik meg a város január 22-én a magyar kultúra napjáról.

Íme a hétvégi programok Győrben és a környéken

Sóterápia, éjszakai bevetés, Ványa bácsi, székely fonó és egy csomó minden más. 

Lejárt számláik kifizetésére nyert pályázaton pénz Kőszeg, és Csepreg

Ágh Péter nem felejtett el pózolni egyik település polgármesterével sem.

Ha kimozdulnál a hétvégén Győrből, mutatjuk mit csinálj!

Lemezbörze, power-jóga, mini disco, újjászületés - hogy csak a legjobbakat említsük. 

Magyar Péternek sikerült, amit Orbán meg sem próbált - szóra bírta Robert Ficot a Beneš-dekrétumok ügyében

A szlovák elnök nyíltan magyarellenes választ adott, a magyar kormányfő pedig hallgat.

Megölte és feldarabolta a saját édesapját egy férfi, maradványait pedig lehúzta a vécén

Röviddel az apa halála után a házaspár a közös gyermekükkel együtt beköltözött az elhunyt házába, a tulajdonában lévő tárgyakat pedig értékesíteni kezdte, zálogba adta és a személygépkocsiját is használatba vette.

Nemzeti Petíciót indít a kormány

A téma az EU Ukrajnának adott támogatása.

Hólapát volt, szakmai vita alig - Pintér Bence elmondta, miről kellett volna szólnia a bizottsági ülésnek a győri városházán

A polgármester szerint a hóhelyzet valódi tanulságai elsikkadtak a politikai akciózásban.

Számlagyárat számoltak fel Szombathelyen

Üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette és hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt emeltek vádat két férfival és egy nővel szemben.

Számoljuk együtt a fülesbaglyokat!

Tavaly 1300 példányt számoltak össze megyénkben az önkéntesek.