Rétvári Bence sem tudja mitől hánytak a szombathelyi gyerekek

BZ 2018-10-17 19:18:00
Még mindig nem tudni, hogyan fertőződött meg calicivel négy szombathelyi iskola többszáz diákja szeptemberben.

Az iskolai ételmérgezések ügyében tett fel írásbeli kérdéseket az egészségügyért is felelős Kásler Miklós miniszternek Ungár Péter LMP-s képviselő.


A miniszter nem, Rétvári Bence államtitkár viszont válaszolt.

A kérdések ezek voltak:

1. Mikor volt utoljára ÁNTSZ vizsgálat a szombathelyi iskolákban és oktatási intézményekben?

2. Amennyiben volt ilyen vizsgálat, milyen eredményeket állapítottak meg?

3. Volt-e más szakhatósági vizsgálat (vagy szakhatósági együttmüködés, különösen a NÉBIH szervezetével) Vas megyében, ami az iskolai étkezések minőségi ellátására irányult?

4. Milyen konkrét eredményeket hozott a megbetegedések miatt elrendelt vizsgálat?

Rétvári válaszában azt írja, tavaly kiemelt feladatként ellenőrizték a szombathelyi általános iskolákat is, ahol a kifogásolt körülmények karbantartási és infrastrukturális problémákból adódtak, amit az iskolák fenntartóinak intézkedési tervet kérve jeleztek, azokat folyamatosan ellenőrzik.

Az államtitkár szerint nem tártak fel élelmiszeregészségügyi kockázatokat.

A szeptemberi eseményekről annyit írt, hogy a Kormányhivatal munkatársai az értesüléskor haladéktalanul megkezdték a járványügyi vizsgálatot, a Szombathelyi Járási Népegészségügyi Osztály és a Népegészségügyi Főosztály (=ÁNTSZ), valamint az Élelmiszerbiztonsági- és Állategészségügyi Osztály (=Nébih) közös helyszíni vizsgálatot is tartott.

A válaszban közli, amiről az Ugytudjuk.hu is az elsők közt számolt be: a vizsgálatok megállapították, hogy calici fertőzte meg a gyerekeket. Ez élelmiszer és emberi érintkezés útján is terjedhet. A fertőzés eredetének és terjedési módjának tisztázására az analitikai vizsgálathoz az adatgyűjtést a megyei népegészségügyi munkatársak megkezdték, az eredmények későbbre várhatóak - írja Rétvári Bence.

Azaz még mindig nem tudni, mi okozta a calici éppen ezt a négy iskolát érintő gyors és tömeges elterjedését.

Rétvári nagyjából összefoglalta, amit már mi is megírtunk. Amit kifelejtett, hogy a rendőrség foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanújával vizsgálja a tömeges megbetegedések körülményeit.

Az érintett Elamen-menzát is működtető Hungast csoport néhány napja az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünknek:

A Hungast csoport kiáll a munkavállalói mellett!

Az Elamen Zrt. a szombathelyi vírusos megbetegedések kapcsán rendőrségi feljelentést tett ismeretlen tettes ellen hatóság félrevezetése tárgyában.

Mint ismeretes, nem a társaságunk által szolgáltatott ételek okozták Szombathelyen a megbetegedéseket, hanem calici vírus. Ezt támasztják alá a szakhatósági vizsgálatok, amelyek a dolgozóinktól és az ételmintákból vett laboratóriumi vizsgálatok, valamint a főzőkonyha felületi higiéniai és a belső ellenőrök által végrehajtott ellenőrzések eredményei is megállapítottak. Ez alapján kijelenthető, hogy a megbetegedésekért cégünk nem felelős, munkatársaink az ide vonatkozó közegészségügyi szabályoknak mindenben eleget tettek. Az eset kapcsán több sajtóorgánum közölt valótlan állításokat cégünkről és a szolgáltatásainkról, ezért az Elamen Zrt. rendőrségi feljelentést tett ismeretlen tettes ellen, a hatóság félrevezetése tárgyában. Tűrhetetlennek tartjuk a felelőtlen, igaztalan vádaskodást, a társaságunk és dolgozóink jó hírének, becsületének megsértését. A Hungast csoport minden tagja számára kiemelten fontos az élelmiszerbiztonság, a minőségi szolgáltatás, s hogy ízletes, tápanyagban gazdag, egészséges étel kerüljön a fogyasztóink tányérjára.

Azt, hogy szerintük ki vezethetett félre bármilyen hatóságot, gőzünk sincs, talán idővel ez is kiderül.

Szólj hozzá!

Nem jelentek meg a fideszes képviselők a péntek esti győri közgyűlésen

Az ülést, mivel az nem volt határozatképes, a polgármester elnapolta.

Lezárták a bozsoki határátkelőt

Bucsu, és Kőszeg továbbra is nyitva.

Megjelent a Zaporozsec átalakulásáról szóló dal

Tagcserék történtek a zenekarban.

Gyerekcipő választási útmutató szülőknek

A gyermekcipők kiválasztása minden szülő számára komoly kihívást jelenthet. Ahogy csemetéink cseperednek, lábaik folyamatosan változnak, ezzel párhuzamosan pedig szükségük van arra, hogy a megfelelő lábbelit viseljék.

Február 27-én ismét Szombathelyre érkezik Magyar Péter

Azt még egyelőre nem lehet tudni, hogy melyik helyszínen várja majd az érdeklődőket.

Ha nem követed Vámos Zoltán Facebook-oldalát, akkor semmit sem fogsz tudni a hóhelyzetről

A Vas Vármegyei Kormányhivatal sem hivatalos weboldalán, sem Facebook-oldalán nem közölt eddig semmit a hóhelyzetről. A főispán privát oldalán tart one man showt.

A 7,5 tonnát meghaladó járművek 12 órától nem közlekedhetnek Vas vármegye útjain

A rendőrök pihenőhelyekre, parkolókba terelik az érintett járműveket!

Elárasztották a győri bíróságot azok a vélemények, amelyek szerint túlságosan kesztyűs kézzel bánnak a halálos gázolóval

A bíróság elnöke attól tart, hogy ezzel a közhangulat alkalmas lesz arra, hogy a bíróságba vetett közbizalmat megrendítse.

Változás a pénteki győri programban: TSZV tüntetés lesz, a közgyűlést viszont máshol lehet követni

Az időjárás átírta a terveket, de a részvétel lehetősége megmarad, több helyszínen is élő közvetítéssel.

A Jobbik megnevezte jelöltjét Győr-Moson-Sopron vármegye 2-es választókerületében

A párt önálló indulással készül a 2026-os országgyűlési választásra, a körzetben Pápai Petra lesz az egyéni jelölt.

Közgyűlés helyett össz-bizottsági ülés lesz délelőtt 10 órakor a Győri Városházán

Dolgozni, vitázni tehát lehet munkaidőben, de érdemben dönteni valószínűleg csak este 6 után. 

Havazás és hófúvás várható pénteken - több vármegyére figyelmeztetést adtak ki

A Nyugat-Dunántúlon jelentős mennyiségű hó hullhat, viharos széllel és hótorlaszokkal kell számolni.

Sárkány Péter nem mond le posztjáról, és jelen lesz a győri közgyűlésen - ha lesz közgyűlés

Az elnök-vezérigazgató újra elmondta, hogy megvan a győriek pénze, kiderült, hogy a Győr-Szol a nyár végére forrás nélkül maradhat, és, hogy feljelentette Pintér Bencét. 

Felfrissülve Karintiában: a szaunakultúra ereje

Karintia sokakat nemcsak az Alpok szépségével vonz, hanem az itt található pihenési lehetőségeivel is.

„Totális erkölcsi mélypont” - Magyar Péter szerint minden határt átlépett a Fidesz kivégzős videója

A TISZA elnöke elfogadhatatlannak és megbocsáthatatlannak nevezte a gyerekekkel és fejbelövéssel operáló kampányvideót.

Szombaton indul a nagy aláírásgyűjtés race Szombathelyen is

A Domus és a Vásárcsarnok lesz a két fő kitelepülési placc. Vámos a meleg Fidesz irodában marad.

21 balesetveszélyes fát vágnak ki a győri Erzsébet ligetben

Az önkormányzat döntése szerint az elöregedett példányokat egy éven belül újakkal pótolják.