Idén már biztosan nem ültetnek 1000 fát Szombathelyen

Bazsó Bálint 2020-10-20 14:16:23
Leghamarabb jövőre kezdődhet meg a város fásítási programja.

Ahogyan arról október elején portálunk is beszámolt, eredménytelen lett az a pályázat, amit a szombathelyi önkormányzat írt ki 1000 fa telepítése és két évig tartó gondozása kapcsán.

Mint ismert, tavaly a kampányban a fásítási program az Éljen Szombathely! egyik fontos ígérete volt. 2019 októberében a Berzsenyi téren tartott sajtótájékoztatóján Nemény András azt mondta: ők nem betondzsungelt és beton tereket szeretnének telepíteni a városba, hanem élhető tereket, parkokat hoznának létre. Éppen ezért választották a sajtótájékoztató helyszínéül a Berzsenyi teret, ami szerintük lehetett volna zöldebb is. Most inkább betonnal és térkővel van tele, az arra sétáló embereknek semmi sem ad árnyékot.

Nemény Andárs és az Éljen Szombathely! 14 képviselőjejelöltjének sajtótájékoztatója 2019. október 9-én.

A választást követően már a tavaly novemberi közgyűlésen tárgyaltak a fák elültetéséről. Akkor annyiban állapodtak meg, hogy a fásítás kiviteli terveinek elkészítésébe bevonják 

  • a városi főkertészt,
  • a Szombathelyi Parkfenntartási Kft.-t,
  • a fásítással érintett városrész önkormányzati képviselőit,
  • a fenntartható fejlődéssel és klímapolitikával összefüggő feladatokkal foglalkozó környezetvédelmi tanácsnokot,
  • Szépítő Egyesület képviselőjét,
  • a Szépítő Egyesület által szükségesnek tartott egyéb civil szervezeteket,
  • a Bűnmegelőzési, Közbiztonsági és Közrendvédelmi Bizottságot,
  • valamint a polgárőr szervezeteket.

A nyár elején napvilágot látott terv szerint a legtöbb fát Szombathely, Szentkirály-Gyöngyöshermán városrészben ültetik el, összesen 106-ot. A legkevesebb növény pedig a Derkovits lakótelepre kerül, itt mindössze 43-at helyeznek el.

Ezer fával tenné zöldebbé Szombathelyt az Éljen Szombathely!, 15-öt már ma elültettek

Az Éljen Szombathely! 14 képviselője és a polgármesterjelöltjük, Nemény András ma egy-egy fát ültettek el Szombathelyen, ezzel jelezve, hogy a jövőben zöldebbé tennék a várost. Nem apróznák el, 1000 fát ültetnének a következő évben. A Berzsenyi téren tartott sajtótájékoztatóján Nemény András elmondta, hogy ők nem betondzsungelt és beton tereket szeretnénk telepíteni a városba, hanem élhető tereket, parkokat hoznának létre.

Egyetlen pályázó, érvénytelen pályázat

Október elején azonban kiderült, hogy a közbeszerzési pályázatra mindössze egyetlen pályázó tett ajánlatot, ám ők is eredménytelenül, az indoklás szerint azért, mert „az ajánlattevő ajánlata nem felel meg az ajánlattételi felhívásban meghatározott feltételeknek”.

Ennek kapcsán megkerestük az önkormányzatot, hogy mikor írják ki újra a pályázatot, illetve mikor kezdődhet meg a telepítés. 

Mint kiderült, az érvénytelen pályázat miatt az idei ültetési időszakból már kicsúszott a város. Mint írják:

„A telepítési időszakra, valamint a közbeszerzési eljárás időigényére is figyelemmel ebben az évben az ismételt eljárás nem kerül megindításra, a következő költségvetési évben az ültetési időszak figyelembevételével kerül sor a kiírásra”.

Fotó: Vágvölgyi Bálint

A kiültetésre kerülő facsemetékre vonatkozó kérdésünkre közölték, a telepítésre vonatkozó kiviteli terv elkészült. Mint írják:

A tervezés során első lépésben a tervezési területek meghatározására került sor. A választókerületek képviselőinek, a városi főkertész, valamint a 10 millió fa mozgalom városra vonatkozó javaslatai alapján helyszíni bejárásokat követően kerültek véglegesítésre a kiválasztott területek az előirányzott fa darab számokkal".

Az is kiderült, hogy a pontosított helyszíneket és a körzetekbe tervezett fák darabszámait a választókörzetek képviselői is jóváhagyták.

A kiviteli terv szerint lombhullató fák, örökzöldek és lombhullató cserjék kerülnek telepítésre.

"Az adott helyszínre alkalmas fafajta kiválasztását a megbízott tervező a klimatikus viszonyok, ökológiai és szakmai szempontok figyelembevételével végezte el"

A fásítási ígéretet tehát nem felejtette el az önkormányzat, ám tavaszig mindenképpen várni kell a program elindítására. 

Szólj hozzá!

Közösen tárgyal az Audival Pintér Bence és Hajtó Péter a péri repülőtér jövőjéről

A Városstratégiai Bizottság döntése alapján ketten képviselik majd Győr érdekeit az egyeztetéseken.

Kósa Roland: Győr biztonsága elképzelhetetlen a tűzoltók és rendőrök munkája nélkül

A TSZV-frakció idén is anyagi és erkölcsi elismeréssel jutalmazza a kiemelkedő szolgálatot teljesítő tűzoltókat és rendőröket.

Súlyosabb büntetést kér a győri ügyészség a lányát zaklató és feleségét bántalmazó férfira

A Győri Fellebbviteli Főügyészség szerint a 12 év fegyház nem áll arányban a férfi által elkövetett bűncselekmények súlyával.

Kártyákra nyomták a Falco játékosait!

Kálmán Lászlóról, Perl Zoltánról, Váradi Benedekről, és Keller Ákosról készültek prémium kosaras kártyák. Van olyan relikvia amiből mindössze egyetlen darab. 

Márciusban tovább csökkent a Győr+ online olvasottsága

Az Ugytudjuk.hu-t négyszer annyian olvassák, mint a győri városi médiát.

Madárdalos esték és családi programok várják a természetbarátokat a Kisalföldön

A szervezők esti madárhang-hallgatással, túrákkal, madárgyűrűzéssel és családi foglalkozásokkal készülnek Győrszemerén, Mecséron, Győr-Pinnyéden és Pannonhalmán.

Interaktív előadást tartanak az onkológiai betegek táplálkozásáról Győrben

Gyakorlati tanácsokkal és kérdezési lehetőséggel várják az érintetteket és hozzátartozóikat.

Emlékhelyek napja, toronylátogatás és kiállítások – friss programokkal készül a Rómer Múzeum

Május 9-én családi programokkal, sétákkal és tárlatvezetésekkel várják az érdeklődőket Győrben.

Pintér Bence: februárban hitelből pótolta ki a Győr-Szol a lakáskasszát, de a közgyűlésen ezt nem voltak hajlandóak beismerni

A polgármester szerint a frissen megkapott adatbetekintési jogkörrel megkezdődött a cég átvilágítása.

Indul a Bringázz a suliba! program

Játékosan ösztönzik a gyerekeket az aktív, környezetbarát közlekedésre – több tízezer diák csatlakozhat.

Rendőrnek adta ki magát a zsaroló – vádat emeltek egy nő ellen Győrben

Szexuális tartalmú üzenetek után több mint kétmillió forintot csalt ki a sértettől, végrehajtandó börtönt kér rá az ügyészség.

A távfűtés leállítását tervezi a Győr-Szol – a meleg idő miatt mától zajlik az átállás

Május közepéig még visszakapcsolható a rendszer, ha lehűlés jön.

Vonat helyett busz jár Csorna és Sopron között öt napon át

Pályakarbantartás miatt teljes vágányzár jön, a menetrend is több ponton módosul.

Mi az a tranzakciós tanácsadás, és milyen helyzetekben lehet rá szükség egy vállalkozásnál?

A vállalkozások életében mindig van az a pont, amikor stratégiai döntéseket kell hozni, hiszen növekedni szeretnének, befektetőket vonnának be, esetleg egy új piacra kívánnak belépni.

Emberrablást terveztek Mosonmagyaróváron - még az akció előtt lecsaptak rájuk a hatóságok

Vádat emeltek négy férfi ellen, a bűncselekményt a lehallgatásoknak köszönhetően sikerült megakadályozni.

Szabó Bálint mikrofonvégre kapta Ágh Pétert

A fideszes politikus csakis ugyanazt hajtogatta.