Felére csökkent a felvett elsőéves gépészhallgatók száma Szombathelyen

ugytudjuk.hu 2019-08-02 11:44:00
Valami nincs rendben a gépészképzéssel.

Múlt héten hozták nyilvánosságra a felvételi ponthatárokat, ekkor derült ki, kit hova vettek fel a felsőoktatásba. A felvételizőkön túl persze más fontos információk lettek így nyilvánosak. Például az is, hogy szeptemberben az ELTE szombathelyi kampuszán 591 hallgató kezdheti meg a tanulmányait, ami szép számnak néz ki, de érdemes megjegyezni, hogy 10 százalékos visszaesést történt az egy évvel ezelőttihez képest.

Az "eltűnt" 63 szombathelyi hallgató még mindig nem tűnik soknak, de ha azt is figyelembe vesszük, hogy ebben a 63-ban benne van az is, hogy az elvileg komoly marketingerővel bíró gépészmérnöki alapkézésre felvettek száma egy év alatt a felére csökkent, akkor azért felhúzzuk a szemöldökünket.

Az elmúlt öt év felvételi eljárásait figyelembe véve látható, hogy a ponthatárok nem változtak drasztikusan, a jelentkezők számában már azért komolyabban tapasztalható a visszaesés.

A felvett gépészhallgatók számának változása öt év alatt még látványosabb, több mint 60 százalékot esett.

A grafikon és a táblázat adatainak forrása a felvi.hu volt:

A szombathelyi gépészmérnöki szak felvételi statisztikája (2015-2019)
  jelentkezők száma felvettek száma ponthatárok
2015 225 80 299
2016 167 54 280
2017 133 57 280
2018 158 58 303
2019 147 31 301

A hallgatói számok csökkenésében az a különös, hogy a felvételi ponthatárok alapján idén a második legmagasabb volt a szombathelyi gépészképzésé (egyedül a BME előzte meg, igaz jócskán, oda 360 pont felett lehetett csak bekerülni), ami azt sugallná, hogy népszerű és keresett szakról van szó.

Természetesen feltettük kérdéseinket az ELTE Informatikai Karának (2017 óta ide tartozik a gépészmérnöki szak), amint megkapjuk az álláspontjukat, közölni fogjuk.

Az biztos, hogy a szombathelyi gépészképzés egykor szebb napokat is látott, de most olyan, mintha elengedték volna a kezét. A dicsőség mindenkié, de a kudarc persze senkié. Pedig a Fidesz szombathelyi polgármesterjelöltjének a bemutatkozó cikkében még a következőt írták:

...kulcsszerepet játszott a szombathelyi gépészmérnökképzés megteremtésében.

Nem túl jó ómen az, hogy négy év alatt töredékére zsugorodott a hallgatói létszám. Mindez pedig Balázsy Péter nevéhez köthető. 

Szólj hozzá!

Fekete Dávid nem vett részt a szerdai rendkívüli győri közgyűlésen

A Meta összeesküvés-elmélet felderítése fontosabb volt.

A garázskapu mérete számít: amit érdemes tudnod

Sokan hajlamosak alábecsülni a megfelelő garázskapu méretének fontosságát. Persze, sokan csak arra gondolnak, hogy elég széles és magas legyen az autójuk számára. Azonban ennél azért jóval több tényezőt kell figyelembe venni.

Nyári, estébe nyúló futóversenyt szerveznek Szombathelyen

A város olyan pontjain is lehet majd nyargalni, ahol egyébként nem lehet futni.

Innovatív vízellátási megoldások: a szivattyúrendszerek evolúciója

Az épületek vízellátása az évek során nagy változáson esett át. A legújabb technológiáknak köszönhetően a modern szivattyúk lenyűgöző teljesítménnyel bírnak, miközben a környezet megóvására is fókuszálnak.

Esővízgyűjtőket osztanak Győrben

A Zöld lépések program keretében megkezdődött a tartályok kiosztása, a cél a fenntarthatóbb városi működés erősítése.

Toronyba is ellátogat Magyar Péter a héten

Celldömölköt és Szentgotthárdot is útba ejti.

A győri kerékpárosok segítségét kéri a városvezetés

Most bárki elmondhatja javaslatát, hogy mire költsék a bringás infrastruktúra fejlesztésére szánt 50 millió forintot.

Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapott Hollósy Tamás, szombathelyi ügyvéd

Állami kitüntetésben részesült Sági József, és Szinetárné Márkus Teréz, a szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium tanára.

Tegnap Szalay-Bobrovniczky Kristóf járt titokban Szombathelyen

Vagyis előre egyeztetett, szűk körben mondta el, hogy aki a Fideszre szavaz az a békére szavaz.

Budapesti BL döntő - hetven eurótól indulnak a jegyárak

A Puskás Arénában rendezik a labdarúgó finálét május végén, a belépőket sorsolással osztják ki a drukkerek között.

Állami kitüntetéseket kaptak győri szakemberek a nemzeti ünnep alkalmából

Tudósokat, pedagógusokat, művészeket és közszolgálatban dolgozó szakembereket is elismertek a nemzeti ünnephez kapcsolódóan.

Egy friss felmérés szerint minden ötödik magyar diák funkcionális analfabéta 

Az Oktatási Hivatal mérése alapján a tanulók jelentős része még az alapvető szövegértési feladatokkal is nehezen boldogul. 

Tíz perc alatt elfogták a rablót Győrben

A 48 éves szlovák elkövető rekord gyorsasággal került rendőrkézre.

Czeglédy Csaba szinte összes választási plakátjára börtönrácsot rajzoltak Felsőcsatáron

Igencsak billeg ilyenkor, hogy ez rongálásnak vagy véleménynyilvánításnak minősül.

Magyarország melegszik - a 10 valaha volt legmelegebb év az elmúlt másfél évtizedből kerül ki

A klímaváltozás már most is átalakítja hazánk időjárását, vízkészleteit és mezőgazdaságát.