Bod Péter Ákos: csalódás Orbán akcióterve

Székely Zoárd 2020-04-08 09:15:00
Csupán kiszúrják az emberek szemét egy üres ígérettel.

Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke a Klubrádióban beszélt Orbán Viktor hétfői bejelentéséről. Számára nem egészen világos, milyen intézkedéseket tervez a kormány, ám roppant kevésnek tartja az eddig elhangzottakat.

 

Kifejtette, hogy a gazdaságélénkítő lépések egy része ismétlődés, például, hogy bizonyos ágazatok, a turizmus, a filmipar külön figyelmet kapnak. A másik probléma az a "negatív üzenet", hogy a nyugdíjasok ebben az évben nem számíthatnak külön támogatásra, csupán 2021 februárjában jön majd a postás és hoz egy heti nyugdíjat. Hozzátette, hogy aki négy évre ígér valamit, az tulajdonképpen

„kiszúrja az emberek szemét egy üres ígérettel.”


A közgazdász szerint távlati tervek helyett az a fontos az előttünk álló hónapokban, hogy mi lesz például az állásukat elvesztett munkavállalókkal, a családokkal, amelyekre rászakadt egy halom plusz teher, ami azonnali beavatkozást igényelne. Az is a csalódás jele volt, hogy a kormányfői bejelentésre gyengült a forint.

 

Bod Péter Ákos óriási gondnak tartja, hogy a kormány akar munkahelyeket teremteni, azokat ugyanis nem kell teremteni, főleg nem a kormánynak. A kabinetnek most azt kellene támogatni, akinek kevesebb a megrendelése, mert nem lehet tudni, milyen munkahelyekre lesz szükség fél év múlva, hiszen a gazdaság sem lesz ugyanolyan, mint januárban.

 

Az állam pénzt nem tud teremteni. Elvehet, átcsoportosíthat, megnövelheti az eladósodást, tisztázta Bod Péter Ákos, aki azon mosolyog, hogy a GDP 2,7 százalékára nő a költségvetési hiány, hiszen eddig az volt gazdaságpolitika szent tehene, hogy ez a mutató 3 százalék alatt maradjon, „nehogy az Unió belenézzen a kártyáinkba”, azt pedig egyetlen közgazdász sem merné megsaccolni, idén hogy alakul a magyar GDP.

 

A volt MNB-elnök szerint a költségvetés átrendezése helyett fontosabb lenne megoldani az előttünk álló 3-4 hónapot, hiszen nincs szó klasszikus pénzügyi válságról. A legnagyobb problémát az okozza, hogy az emberek otthon vannak, nem mehetnek dolgozni, amíg a járvány kezelése nem teszi ezt lehetővé. Ezért  gyorsan, határozottan kellene lépni, nem hatalmas pénzeket megmozgatni.

 

Felhívta a figyelmet arra is, hogy sok a felesleges óriási állami beruházás. A közgazdász szerint nincs szükség például az „eleve is esélytelen megtérülésű” Budapest-Belgrád vasútvonalra, aminél egyébként is, de idén biztos vannak fontosabb feladatok.  Ráadásul az állam rengeteg uniós fejlesztési pénzt ígért baráti és egyéb vállalatoknak, ezeknek egy részére sem lesz szükség, mert a világ megváltozik, a járvány előtti tömeges turizmus visszatérése például egyhamar nem valószínű.

Szólj hozzá!

Leállította a TISZA-kormány az M87-es, vagyis a Kőszeg-Szombathely közötti 2x2 sávos út megépítését

A Fidesz-kormány 50%-kal túlárazottan akarta, koncesszióban megépíteni.

Terv szerint halad Győr egyik legforgalmasabb kereszteződésének rekonstrukciója a Vidéki Buszpályaudvarnál

Távhővezeték-csere és csőtörés is színesítette a Zrínyi-Hunyadi csomópont felújítását.

Básthy Béla: megnyugtató intézkedésekre van szükség Kőszegen is azbeszt-ügyben

A városban eddig 29 különböző helyen mutatták ki azbeszttel szennyezett kőzet jelenlétét, a történelmi kisváros idegenforgalma azóta jelentősen visszaesett, üresek a szálláshelyek, elmaradnak a vendégek.

Lemondott Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész - Magyar Péter szerint ezzel az Orbán-rendszer újabb bábjától szabadult meg az ország 

A távozó vezető döntését, az ügyészség függetlenségének megőrzésével indokolta, megbízatása augusztus 25-én szűnhet meg.

Orbán Viktor hazatért, gyorsan kinevezte Bóka Jánost frakcióvezetőnek, és ma már az is biztos, hogy a Fidesz új slágerszava az „önkény” lett

A volt miniszterelnök szerint Magyarországon diktatúra épül, miközben amerikai útját azzal magyarázta, hogy ha itthon marad, akkor sem tudott volna többet tenni.

A mészkőből készült fedkövek előnyei

Milyen anyagból készüljön kerítésének oszlopfedköve? A választék óriási, de a mészkő mindig is népszerű volt, köszönhetően természetességének és esztétikai vonzerejének.

Három mentőhelikopter érkezett a sárvári halálos baleset helyszínére

Egy kisteherautó és egy kisbusz frontálisan ütközött a 84-es számú főúton.

Nemény András: Megegyezésre törekszünk az Oladi Plató ügyében

A polgármester reagált a kivitelezőknek megengedett sűrűbb behajtás miatt érkezett panaszokra.

Suszter maradjon a kaptafánál? - a Republikon Intézet szerint nem csak jogászokból lehet államfő, legalábbis ezt mutatják az európai példák 

Az elemzés szerint a jogi diploma előnyt jelenthet, de sem az Európai Unióban, sem a magyar tapasztalatok alapján nem garanciája a sikeres köztársasági elnöki munkának.

Korrupcióról és közbizalomról beszélget Pintér Bence az Agora Körök rendezvényén ma este 7 órától

A győri polgármester lesz a szervezet következő nyilvános közéleti estjének vendége, szerdán, a Lima Pub & Hostelben.

Bemutatták a 3550 milliárd forintból megvalósuló Baross Gábor vasútfejlesztési programot, aminek keretében megújul a győri vasútállomás is

A város több jelentős vasúti beruházásban is érintett: akadálymentesítik az állomást, felújítják a peronokat, és gyorsabbá válhat a Budapest-Győr vasútvonal is.

Orbán Viktor fellázadt az ellen a rendszer ellen, amit tizenhat éven át saját maga épített fel

A volt miniszterelnök önkényuralmat, felszámolt jogállamot és megszüntetett politikai versenyt emleget, miközben regnálása alatt rendeleti kormányzás, médiatúlsúly, intézményfoglalás és a belső kör példátlan gazdagodása vált a rendszer alapjává.

Graffitiseket csíptek el Szombathelyen

Mindig elkapnak, amikor a falra íro....

Néher András: Ne a tisztességes emberek fizessék meg az építési hulladék leadásának árát!

A TISZA Párt országgyűlési képviselője a lakossági díjfizetés megszüntetését kezdeményezte az illetékes minisztériumnál.

A bűnügyi felügyelet szerepe a magyar büntetőeljárásban

A bűnügyi felügyelet kifejezés talán nem mond sokat mindenkinek, mégis fontos eleme a magyar büntetőeljárásnak.

Ritka pillanat a magyar politikában: a miniszterelnök elnézést kért és elismerte, hogy hibázott

Magyar Péter szerint az általa elkövetett kommunikációs bakik is hozzájárulhattak ahhoz, hogy Polgár Judit végül nem vállalta a köztársasági elnök-jelölést.

Lakossági fórumot tartanak Győrben, a Bisinger József sétány tervezett módosításáról

Július 23-án a Városházán ismertetik az övezeti paraméterek változtatására vonatkozó javaslatot.