Acélszerkezettel kell megerősíteni a szombathelyi Vásárcsarnok épületét

Farkas Bazsi 2020-05-20 15:32:00
Mivel a csarnok tervei nincsenek meg, így csak a bontás után derült ki, hogy plusz munkát kell belerakni a felújításba. Akár 100 millió forint is lehet a többletköltség. 

Idén januárban döntött arról a szombathelyi közgyűlés, hogy kifizeti a 300 millió forintos plusz pénzt, ami a Vásárcsarnok felújításához kell.

Szombathely uniós forrásból kapott 1 milliárd 200 millió forintot a rekonstrukcióra, ám a tervek elkészülte után kiírt pályázatra befutott legkedvezőbb ajánlat is 800 millió forinttal volt drágább a rendelkezésre álló összegnél. 

Nem volt mit tenni, új terveket készíttetett és új pályázatot írt ki a korábbi, fideszes városvezetés. Csakhogy 300 millió forinttal így is többe került a beruházás végösszege. 

Az Éljen Szombathely! városvezetés terjesztette be, hogy a város ne hagyja úszni az uniós pénzt, inkább rakjon hozzá 300 millió forintot, hogy a projekt létrejöhessen.

A munkát pedig meg is kezdték a szakemberek. 

Azonban azt vettük észre, hogy amíg máshol javában folyik a munka, addig a Hunyadi úti főbejáratnál a bontás óta semmi sem történt. Több forrásból úgy értesültünk, hogy az épületnek statikai problémái vannak, ezért várat magára az építés. 

 

Eltűnt a szombathelyi vásárcsarnok oldala

Még februárban írtunk róla, hogy a négy évnyi ígérgetést követően idén tényleg megújul a Szombathelyi Vásárcsarnok. Akkor azt mondták, a ki- és átköltözések után áprilisban kezdődhet el a tényleges munka. És tényleg, elég látványosan belevágtak. A szombathelyi piac kálváriája 2016-ban kezdődött.

 

Segítségért felhívtuk Litkei Tamást, a felújítás tervezőjét. A mérnök azt mondta, hogy mivel az épület eredeti tervrajzai nincsenek meg, így azt csak a bontás után tudták kideríteni, hogy melyik fal merevítő fal. 

Hogy olvasóink is pontosan értsék, a tartófal és a merevítőfal nem egy és ugyanaz. Az, hogy melyik fal tartófal, annak vastagságából általában meg lehet állapítani. A merevítőfal azonban sok esetben semmivel sem vastagabb egy közönséges válaszfalnál. 

Ezek a falak fontos szerepet töltenek be egy épületnél, hiszen a merevítőfalak felelnek azért, hogy az épület stabil legyen.

Most a bontás után kiderült, hogy vannak olyan merevítőfalak, amiket a tervek szerint átvágnának. Ám, hogy megmaradjon a vásárcsarnok épületének stabilitása, most egy acél szerkezetet kell pluszban építeni. 

Hogy ez mekkora többletköltséget okoz, a tervező nem tudta megmondani. 

Egy általunk megkérdezett építőipari szakember szerint

egy ilyen plusz munka akár közel 100 millió forint pluszt is jelenthet.

Horváth Attila (Éljen Szombathely!) alpolgármester megkeresésünkre azt mondta, hogy ezt a felújítást ők már úgy örökölték meg az előző városvezetéstől, és csak remélni tudja, hogy a végén nem lesznek helytállóak azok a vélemények mi szerint, olcsóbb lett volna egy teljesen újat építeni, mint a mostanit felújítani.

Szólj hozzá!

Kitüntették a mentők Ágh Pétert

Az indoklás szerint a képviselő példaértékűen támogatta a mentők munkáját és fejlesztéseit.

Győrszentiváni siker! Újra nyitva a Lakossági Információs Iroda

Hat hónapnyi herce-hurca után újra lehet helyben intézni egy csomó mindent. 

Mennyire ismerjük a testünk működését?

Időről időre helyet kapnak a hírekben olyan betegségek, állapotok, amelyek az adott ország lakosságának jelentős részét érintik.

Veréssel fenyegettek meg egy szombathelyi önkormányzati képviselőt

A képviselő kitiltotta a férfit a szociális bérlakásokból, emiatt akart rá kezet emelni.

Illés Károly nem veszi fel Hende Csaba parlamenti mandátumát

A Fidesz vezetésének hamarosan döntenie kell, hogy ki ül be a Vas01-es választókerület megüresedett képviselői székébe.

Kövér László Tápszentmiklóson "hazaárulózott"!

Az Országgyűlés elnöke Fekete Dáviddal karöltve kampányolt Ukrajna ellen. (Véleménycikk következik.)

A celldömölki nyomozók befejezték abban az ügyben a nyomozást, amelyben egy osztrák nő méltatlan és veszélyes körülmények között tartott állatokat

A hatóságok és a civil állatvédő szervezetek 102 kutyát és 32 további állatot mentettek ki két csöngei ingatlanról.

Szikével rabolta ki a dohányboltot egy férfi Mosonmagyaróváron

Roller, ruha, dohánybolt: az óvári férfi nem tudott leállni. 

Útlezárások, forgalmi változások Győrben a Tour de Hongrie idején

A 100 éves verseny páratlan élményt, és komoly lezárásokat hoz szerda délután. 

Ende - Elérhetetlen lett Hende Csaba Facebook-oldala

Szombathely parlamenti képviselőjének hivatalos közösségi oldala februárban frissült utoljára.

Letöltendő börtönre is ítélhetik a szombathelyi csalót

Majd’ 10 milliót kért kölcsönt de esze ágában sem volt visszadni.

Király Gábor: A kapus a legintelligensebb ember a pályán

Interjút adott a Szombathely díszpolgára.

Angol házi döntőt rendeznek az Európa Ligában

A hazai bajnokságban vergődő csapatok vívnak a második számú európai trófeáért.

Titkos kalandozás a hálószobában

Szigorúan felnőtteknek szóló tartalom!