Szakács András (TSZV-LMP-Momentum-MSZP) képviselő közösségi oldalán összegezte a csütörtöki győri közgyűlés legfontosabb döntéseit. Bejegyzésében gratulált Tóth Péter új alpolgármesternek, Rosinger Timea (TSZV-LMP-Momentum-MSZP)képviselőnek, akit szociális és egészségügyi ellátásért felelős tanácsnokká választottak, valamint a közgyűlés bizalmát is megköszönte, miután nemzetközi kapcsolatokért és önkormányzati kommunikációért felelős tanácsnok pozíciójára felkérték. A képviselő szerint az elfogadott új Szervezeti és Működési Szabályzat egy működőképesebb önkormányzat irányába tett lépés.

Szakács kiemelte, hogy az új szabályozás végre három alpolgármester megválasztását rögzíti, emellett 40 millió forintról 200 millió forintra emelte azt az összeget, amelyről a polgármester sürgős ügyekben önállóan dönthet. Fontos változásnak nevezte azt is, hogy önkormányzati cégek vezetőinek kinevezésére vagy leváltására ezentúl kizárólag a polgármester tehet javaslatot, bizottsági véleményezést követően. Pozitív fejleményként értékelte továbbá, hogy a helyi népszavazás kötelező kiírásához szükséges támogatottsági küszöb a korábbi 25 százalékról 15 százalékra csökkent.
Ahogy a fent említett témákat, úgy szerkesztőségünk azt a napirendi pontot is feldolgozta, amiben a képviselő-testület a szolidaritási hozzájárulás kapcsán szavazott - első ránézésre konszenzussal. Szakács András posztja, a szavazás mélyebb értelmezésével azonban, egy egészen új fénytöréssel világítja meg a győri Fidesz-frakció kétarcúságát.
A képviselő, mint írta, alapvetően örömét fejezte ki amiatt, hogy a közgyűlés elfogadta azt a javaslatot, amely szerint a jelenlegi szolidaritási hozzájárulási rendszert meg kell szüntetni. Helyette olyan új önkormányzati rendszert kell kialakítani, amely kiszámítható szabályokra épül, nem teszi lehetővé a helyi iparűzési adó korlátlan központi elvonását, biztosítja a jogorvoslat lehetőségét, valamint nyilvános elszámolást ír elő a felhasznált forrásokról.
Szakács András szerint ugyanakkor sajnálatos, hogy a Fidesz-KDNP frakció nem támogatta annak a 2025 szeptemberében elfogadott közgyűlési állásfoglalásnak a visszavonását, amely Fekete Dávid (Fidesz-KDNP) korábbi frakcióvezető kezdeményezésére a szolidaritási hozzájárulást Győr stratégiai érdekeként deklarálta.

A képviselő úgy véli, a most elfogadott álláspont és a korábbi határozat között valódi ellentmondás alakult ki, és ebben a megvilágításban erősen úgy tűnik, hogy a Fidesz-frakciónál még nem ért véget a múlt hibáival való szembenézés. Vagy egész egyszerűen Fekete Dávid nem bírt volna el, egy ekkora arcvesztést.
Bejegyzésében kitért a korábban sokat emlegetett „Tisza-adó” ügyére is. Szakács azt kifogásolta, hogy a jobboldali frakció nem járult hozzá a Boncsarovszky Péter (Fidesz-KDNP) által még 2025-ben kezdeményezett, a közgyűlés által akkor a Fidesz nyomására elfogadtatott határozat visszavonásához.
Érvelése szerint időközben jogerős bírósági ítélet kötelezte helyreigazításra az Indexet, amelynek a döntés alapján közölnie kellett: valótlanul állította, hogy a birtokába került dokumentum a TISZA Párt gazdasági kabinetjének hivatalos adóterve volt, és abból nem lehetett következtetni a párt személyi jövedelemadóval kapcsolatos elképzeléseire.
Ezzel együtt a Fekete Dávid és a Boncsarovszky Péter nevével fémjelzett határozatok a NER-éra rossz mementójaként, egyelőre a győri közgyűlési folklór szerves részét képezik, és egyértelműen jelzik, hogy a Fidesz belső önvizsgálata még igencsak gyerekcipőben jár.
|
Tetszik, amit csinálunk? Támogasd adományoddal a munkánkat segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét! Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. A közlemény rovatban tüntesd fel, hogy az általad küldött pénz adomány. |
