Zöld Rügy díj: fenntartható településeket jutalmaz az Arrabona EGTC

Dömötör Gábor 2026-02-26 18:29:28
Összesen 4 millió forint értékben hirdettek pályázatot a magyar–szlovák határ menti települések számára.

Az Arrabona EGTC meghirdette a Zöld Rügy díjat, amelynek célja a fenntartható és környezettudatos településfejlesztések ösztönzése a magyar-szlovák határ menti térségben. A pályázat azokat az önkormányzatokat kívánja elismerni, amelyek felelősen, innovatívan és hosszú távon gondolkodva formálják környezetüket, példát mutatva a térség más települései számára is. 

Fotó: Arrabona EGTC

A kezdeményezés szorosan illeszkedik az Európai Unió környezetvédelmi prioritásaihoz, az Európa Zöld Fővárosa és Zöld Levél díjak szempontrendszeréhez, valamint az ENSZ 11. Fenntartható Fejlődési Céljához, amely a fenntartható városok és közösségek megteremtését helyezi előtérbe. A díj összdíjazása 4 millió forint, amelyet az Arrabona EGTC saját forrásból biztosít, a program megvalósítását pedig a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint Nagyszombat megye is támogatja. 

A pályázat fődíja 1 millió 200 ezer forint, míg a különdíj 600 ezer forint. Emellett további 2 millió 200 ezer forint értékben tíz település részesülhet tárgyi elismerésekben, például rovarhotelekben, esővízgyűjtő hordókban, komposztládákban és szemléletformáló szolgáltatásokban. A szervezők szerint a pénzjutalmon túl a pályázás komoly láthatóságot is biztosít, országos és térségi média megjelenéssel, valamint csatlakozási lehetőséggel a Zöld Nagykövet Közösséghez. 

A Zöld Rügy díjra az Arrabona EGTC azon tagtelepülései pályázhatnak, amelyek lakosságszáma 1 és 10 ezer fő közötti, illetve nagyobb városok esetében legfeljebb 10 ezer fős városrészt jelölnek. A beérkező pályázatokat szakmai zsűri értékeli többek között a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás, a vízgazdálkodás, a biodiverzitás, a hulladékgazdálkodás, valamint a levegőminőség és zajszennyezés szempontjai alapján. 

Fotó: Arrabona EGTC

A pályázatok benyújtásának határideje 2026. április 30., a döntőbe jutott településeket 2026. július 31-én hirdetik ki, a díjátadó ünnepséget pedig 2026 októberének elején, a Fenntarthatósági Nap keretében rendezik meg. A díj védnökei között szerepel Nagy István agrárminiszter, Fekete Dávid a Fidesz-KDNP győri frakcióvezetője, valamint Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke.

A Fidesz el akarja hallgattatni az Ugytudjuk.hu-t!

A fideszes hatalom ismét megmutatta, hogy ami a neki nem tetsző igazságot írja meg, azt két lábbal döngölné a földbe, ezért Győrben határozatban tiltotta meg a polgármesternek, hogy reklám szerződést kössön a város egyik legolvasottabb lapjával.

Ha neked sem tetszik a hatalom arroganciája, akkor támogasd adományoddal a munkánkat segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét!

Most a legkisebb is számít.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

A közlemény rovatban tüntesd fel, hogy az általad küldött pénz adomány.

Nem hagyjuk!

Szólj hozzá!

Több mint 1 milliárd 200 millió forintos távhőfejlesztés indulhat Szombathelyen

A Szomtáv szerint a beruházás csökkentheti a hálózati hőveszteséget és a földgázfelhasználást is

Tizenkilenc győri iskola kaphat támogatást állagmegóvási és karbantartási munkákra

A városhoz idén 39 pályázat érkezett be mintegy 123 millió forint értékben.

Levendula, brunch és bütykölde a szombathelyi belvárosban

Május utolsó vasárnapján rendezik meg a Mártírok téri levendula napot.

Nehéz örökség: az éves költségvetési hiány több mint 91 százalékát már áprilisra összehozta az Orbán-kabinet

Az új kormány szerint átláthatatlan állapotban vették át a büdzsét a leköszönő kormánytól.

Visszalép az egyetem: mégsem nyúlnak a győri Kiskút liget melletti területhez

Kósa Roland szerint meghallották a győriek véleményét, ezért módosítják a februári előterjesztést.

Kreatív pólónyomtatás: hogyan készíts egyedi darabokat?

Egyedi pólókra van szükséged, vagy a céges csapat ruházatát dobnád fel néhány logózott darabbal?

Gajdos László: leáll az azbesztes kövek Magyarországra szállítása

Az élő környezetért felelős miniszter szerint az osztrák üzem tulajdonosával sikerült megállapodni a szállítások azonnali leállításáról.

Lezárások jönnek az M1-es győri lehajtójánál, terelőutakra kell készülni

Május végén és június elején is forgalomkorlátozások lesznek a Győr-Kelet csomópontnál az országhatár felé vezető oldalon.

Egyedi ajándékötletek, amikor az idő szorít

Előfordult már Önnel, hogy fontos alkalmak előtt hirtelen időhiánnyal küzdött az ajándékvásárlás terén? Ahogy közeledik egy különleges nap, például születésnap, évforduló vagy karácsony, gyakran eszmélünk rá, hogy a tökéletes ajándék még mindig nincs meg.

Győr környéki bringaút is versenyben van az Év Kerékpárútja 2026 szavazáson

A Győr–Pannonhalma–Tényő útvonalra június 2-ig lehet voksolni az Aktív Kalandor oldalán.

Nyárias idővel érkezik a pünkösdi hosszú hétvége

Napfényből nem lesz hiány, a hőmérséklet helyenként a 30 fokot is megközelítheti.

Egy napra mesebeli filmstúdióvá változik az Aranypart – jön a Győri Gyermek Piknik

Koncertek, bábszínház, játékparkok, kézműves foglalkozások és rengeteg családi program várja a gyerekeket május 31-én az Aranypart II.-n.

Koncertek, futás, helytörténeti séta és retro buli – ingyenes programokkal telik meg Győr pünkösdkor

Május 22. és 25. között szakmai konferenciák, családi programok, sportesemények, koncertek és közösségi rendezvények várják az érdeklődőket Győr több pontján.

Hamis márkák a pápai piacon: több száz kamu parfümöt és ruhát foglalt le a NAV

Hugo Boss, Chanel, Louis Vuitton, Nike és Adidas feliratú termékeket kínált egy árus, a pénzügyőrök az otthonában is találtak hamis termékeket.

Pünkösdkor sem marad el a szemétszállítás Győrben

A GYHG az ünnepnapokon is a megszokott rendben viszi el a hulladékot, de a hulladékudvarok és az ügyfélszolgálat zárva lesznek.

Tarvágások, erdőtüzek, klímaváltozás: új erdő-politikát sürgetnek Magyarországon a szakemberek

Már nem lehet kizárólag fakitermelési szempontból gondolkodni a magyar erdőkről.

„A dolgozók mennek, a vezető marad?” – belső információk szerint Holló Bernadett megtarthatja vezető állását és fizetését az éppen megszűnő Győr+-nál

Miközben a médiacég a hullámsírba merül, a frissen kinevezett vezető átevezhet egy új céges struktúrába. 

Új kerékpárút épülhet a Nagy Imre úton Győrben

A Vasvári Pál utca és a Szauter utca közötti szakaszon fejlesztené tovább a városi kerékpáros hálózatot a helyi önkormányzat.