Az elmúlt hetekben tapasztalt meleg és csapadékban szegény tavaszi, kora nyári időszaknak köszönhetően Győr környékén és a Szigetközben szinte teljesen eltűntek a szúnyogok.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság legfrissebb közleménye szerint az idei tavasz hűvösebb volt a megszokottnál, ami lelassította a csípőszúnyogok fejlődését. A lárvák kikelése elhúzódott, miközben a hideg tavaszi nappalok nem kedveztek a kifejlődésüknek. A Szigetközben emiatt nem alakultak ki a népszerű tenyészőhelyek, mint például pocsolyák, ártéri tocsogók, így idáig nem történt meg a ‘tömeges rajzás’.
Az elmúlt hetek kis és közepes csapadékhullámokat hoztak ugyan, de ezek elsősorban apró, elszórt vízgyülemeket hoztak létre, ilyenkor legjobb eszköz a biológiai lárvagyérítés, amit megelőző beavatkozásként alkalmaznak a Duna‑menti területeken. Győr környékén ugyanakkor egyelőre nem kellett ilyen beavatkozás, a szakemberek szerint a szúnyogpopuláció eddig nem érte el a kezelési küszöböt.
A helyiek szerint az elmúlt nyarakra jellemző, élhetetlen szúnyoginváziónak eddig nyoma sincs, héhány példánytól eltekintve nyugalmasak a kora nyári esték, lehet a teraszon pihenni, vagy akár a természetben sétálni.
Fontos azonban tudni, hogy ez a helyzet lehet, hogy csak ideiglenes. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a napi hőmérséklet értékek emelkedésével, és egy-egy tartósabb esőzés után, hirtelen megugorhat a szúnyog populáció száma. Ilyenkor gyorsan létrejöhetnek inkubációs helyek, és tömeges rajzásra számíthatunk.
Mindeközben a kutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy a klímaváltozás hosszú távú mintái alapján az várható, hogy a tavaszok egyre melegebbek, és az átmeneti hűvösebb időszakok egyre ritkábbak lesznek, és ez várhatóan a szúnyogoknak kedvez, ami komoly fejfájást okozhat a Duna mentén élőknek.