Borkai és Borsi kongatják a vészharangot a nyilvánosságra hozott Audi szerződések miatt

Dömötör Gábor 2025-06-05 13:00:00
A győri Fidesz nem érti a transzparenciát. 

A májusi győri közgyűlés egy nem várt aktussal kezdődött. Ahogy azt az Ugytudjuk.hu-n megírtuk, Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum)  polgármester, korábbi kampány ígéretét betartva, nyilvánosságra hozta a titkosított Audi szerződések közérdekű adatait. A kontraktus ezentúl megtekinthető a Győri Városháza átláthatósági szobájában, és elérhető a gyor.hu oldalon. 

A polgármester a közgyűlésen tartott beszámolóban elmondta, hogy a jogi lépések előtt egyeztetett az Audi AG. vezetőségével, és a jogi adatnyilvánossági vizsgálat eredménye azt hozta, hogy a szerződés nem is lehetett volna titkos, mi több kötelezően nyilvánosságra kellett volna hozni. A köz számára most lett nyilvánvaló az a - korábban csak pletykaként terjedő - tény, hogy a 2010-ben aláírt szerződésben Győr, 1,6%-os iparűzési adót garantál az ingolstadtiaknak, a törvényileg előírt 2% helyett. 

Nem lehetett volna titkos, és nem biztos, hogy jó Győrnek

A közgyűlésen Pintér nem állt bele különösebben a szerződést ellenjegyző Borkai Zsolt (Borkaival Közösen a Jövőnkért)  és az őt követő Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP) polgármesterekbe, amiért nem érezték fontosnak, hogy eleget tegyenek törvényi kötelezettségüknek, és nyilvánosságra hozzák a szerződés publikus elemeit. Ezzel szemben a lassan 15 éve kötött megállapodás elavultságát feszegette, hiszen azóta rengeteget változott a világ gazdasága: COVID, háború, infláció, védővámok, etc, és ezzel kapcsolatban azt fejtegette, hogy nem ártana updatelni, a város életét leginkább befolyásoló adófizetőjével való pénzügyi viszonyt. 

A közgyűlés óta eltelt majd’ egy hét alatt viszonylagos csend volt a városban, majd szerdán a Győr+ Média közölt egy interjút Borkai Zsolttal (Borkaival Közösen a Jövőnkért), vele párhuzamosan pedig Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) tett közzé egy hosszú posztot, amiben arról elmélkednek, hogy Pintér Bence megtámadta az Audit. 

A korábbi olimpikon polgármester egy erősen interferáló ingben azt fejtegette a Győr+ kamerája előtt, hogy ő anno igencsak előnyös szerződést kötött az Audival, amit a mostani városvezetésnek nem kellene bolygatni. Emlékeztet, hogy a 2010-es szerződés komoly fegyvertény volt, hiszen voltak konkurens helyszínek, ezért az autóipari gigásznak tett adókonszolidáció természetes üzleti lépés volt, ami ráadásul élénkítette a gazdaságot. 

Fotó: Győr+ Média Zrt.

Borkai Zsolt szerint Pintér Bence nem tud fejlesztéseket hozni az Ipari Park II. területére, ezért akarja megemelni az iparűzési adót. „Szerintem ezzel azt készíti elő, hogy visszaállítja a két százalékos adókulcsot, effektíve megcsapolja az Audit, de minden más vállalkozást is a városban. Az 1,6-os kulcs mindenkire vonatkozik, aki a városban vállalkozik, ez a gazdasági környezet még mindig adott.” - mondta a korábbi polgármester a Győr+-nak.

Városvezetői felelősség vs. minden mindegy propaganda

Borsi Róbert képviselő is megismétli volt frakciótársa gondolatait az emelésről, de ő azért több húrt is megpendít a propaganda eszköztárából. Szerinte a tény, hogy a regnáló polgármester visszaadta a horror áron bérelt szolgálati Audikat, az támadás volt az egész ingolstadti cég ellen. Az, hogy Pintér Bence eleget tett egy törvényi kötelezettségnek (mások helyett) azzal, Borsi szerint, aláássa az Audi és Győr virágzó kapcsolatát, hiszen megszegte a titoktartási kötelezettségét. 

Érdekes kérdéseket vetnek fel mind Bokai, mind Borsi okfejtései. Vajon meddig tart egy városvezetés felelőssége? Gyakran kapja meg Pintér Bence a ‘marcalváros-polgármestere’ jelzőt a Kiserdőért vívott harca miatt. Amikor viszont a 15 milliárdos állami elvonást csökkentené azzal, hogy újra vizsgálná az Audival 15 éve kötött szerződést, akkor azonnal áruló lesz, aki elveszejti az aranytojást tojó tyúkot. 

Szintén felmerülő kérdés, hogy a magyar jogszabályok törvényi kötelme, vagy egy gazdasági szerződés vélt vagy valós titoktartási kötelezettsége a magasabb rangú igazodási norma. Mert egyszerű dolog egy Facebook-posztban nevetséges intézménynek feltüntetni az átláthatósági szobát, de ez pont egy lépéssel több a transzparencia irányába, mint amit a korábbi városvezetések eddig tettek. 

Az mindkét jobboldali politikus szavaiból kiderül, hogy a város költségvetéséért nem aggódnak, szerintük semmi sem indokolhatja egy másfél évtizedes szerződés újragondolását, finomhangolását. Mint, ahogy az is közös gondolat, hogy máris megy a hecckampány miszerint a polgármester biztosan iparűzési adó emelésre készül. 

Borsi Róbert egyenesen odáig eljut a gondolataival, hogy szerinte Pintér tettei okán az Audi esetleg máshova viszi a gyártósorait, és más cégek sem fognak Győrbe települni, mert a polgármester nyilvánosságra hozza a szerződéseket. Csak bízni tudunk benne, hogy a világ fejlettebb demokráciáiból érkező vállalatok nem elmenekülnek az átlátható, korrekt működés láttán, hanem pont ez lesz Győr egyik fő vonzereje. 

Fotó: Borsi Róbert Facebook oldala

Prológus. Hogy Borsi Róbert képviselő szerint a transzparencia taszítja a Győrben befektetni kívánó cégeket, az talán betudható a fideszes körökben magára szedett rutinnak. Az viszont, hogy a regnáló polgármesterről egy bekarikázott fejű fotót tesz közzé, miszerint Pintér Bence felgyújtja/leégeti az egész várost, az már inkább a ‘Harcosok klubja’ mentalitást idézi. Már csak az emojik hiányoznak.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Felújítás miatt négy hétre bezár a Keleti pályaudvar

A pályaudvaron a 2019-es felújítást követő legnagyobb beruházást hajtják végre.

Kósa Lajos szerint rendben van az ország aranytartaléka

Úgy tűnik ez még nem veszítette el ‘köz’ jellegét.

Mit vigyél babalátogatóba?

Egy új családtag érkezése mindig izgalmas pillanatokat szül.

Pannonia Boost – Egy szombathelyi vállalkozás, ami új lendületet ad a cégeknek

A digitális jelenlét ma már nem csak egy opció – a sikeres vállalkozások egyik alapfeltétele.

Lemondott Haba Vilmos, a győri Jobbik elnöke

Facebook-oldalán jelentette be a hírt.

Weöres Sándor és Károlyi Amy beugrott egy feketére a szombathelyi Nagyszállóba

Különös alakok lepték el a bezárt hotel földszinti ablakait. Derkovits Gyula önarcképe is megjelenik.

Gyógygombák és kender: harmónia az egészség szolgálatában

Az idők folyamán a természet ajándékai mindig is fontos szerepet játszottak az egészség megőrzésében.

Megkezdődik a szombathelyi Liget utcai híd felújítása

Jövő héttől lehet forgalomkorlátozásra számítani a környéken.

200 millió forintot nyert Körmend a Rákóczi Ferenc utcai háziorvosi- és fogorvosi rendelők fejlesztésére

Az épületek új hőszigetelt ablakokat kapnak, és LED világítást szerelnek fel.

Belvárosi forgalomkorlátozást hoz magával a szombathelyi Urban pARTy

Szombaton sétáló utcává változik a Kőszegi utca.

Alig 3 millió forint nyereséggel zárta a tavalyi évet a C.P. Portál Kft.

Miközben közel félmilliárd forint volt Varga Jenő, sárvári önkormányzati képviselő cégének a bevétele.

Újra Fröccsnapok lesznek a hétvégén Győrben 

Jön a nyár legpezsgőbb hétvégéje.