Díjhátralék miatt ma leszerelték a szombathelyi 11-es Huszár úti Apáczai épület gázóráját

Farkas Bazsi 2025-04-14 18:02:43
Az épületben bérlőként működő Waldorf iskola fél éve nem fizetett bérleti díjat, ezért most az egész létesítmény nehéz helyzetbe került.

Ahogy arról azzal már lapunk nem egyszer foglalkozott, a szombathelyi Apáczai Waldorf Iskola bérleti díj hátralékot halmozott fel. A városban két egymástól függetlenül működő Waldorf iskola van. Az egyik a Sorok úton, a másik pedig a 11-es Huszár úton működik. Ez utóbbi iskola vált most fizetésképtelenné.

Legutóbb februárban foglalkoztunk az üggyel. Ahogy akkor írtuk, az iskola annak ellenére nem fizet az általuk használt létesítmény fenntartójának, az Apáczai Csere János Alapítványnak, hogy 2024. november 1-től 200 ezer forinttal csökkentették a bérleti díjat, így havonta már csak 1 millió 50 ezer forintot kellene fizetniük.

“Sosem gondoltam volna, hogy a 36 éve alakult alapítvány kuratóriumi elnökeként éppen a nagyhéten kerülök ilyen helyzetbe, mint most” - kezdte így Kovács Jenő, az Apáczai Alapítvány elnöke.

Az alapítvány által üzemeltetett volt parancsnoki épület ugyanis gázszolgáltatás nélkül maradt, miután

a gázórát ma a szolgáltató szakemberei leszerelték.

Az elnök a részletekkel folytatta:

“2009 óta állunk szerződésben az emeletet és részben a földszintet is bérlő Waldorf iskolát működtető egyesülettel. Mindig megújítottuk a szerződésüket. Legutóbb 2023. szeptember elsején kötöttük meg a legutóbbi szerződésünket, 5 évre.

Az iskola nehézségi tavaly júliusban kezdődtek. Akkor még nem tudtuk, de most már előttünk is világos lett, hogy mindez a gyermeklétszám csökkenésével van összefüggésben. A lényeg, hogy az iskola ekkor közölte, hogy csak jóval kevesebbet hajlandó bérleti díjként fizeti, ha egyáltalán fizet majd a bérlésért.

Ezután mi felmondtuk a bérleti szerződést. A kialakult méltatlan helyzet miatt 2024. szeptemberében lemondott az iskolát üzemeltető egyesület elnöke.

2024. szeptemberében - mint azt a sajtó meg is írta - egy szülő magára vállalta, hogy kifizeti az akkor fennálló 4 millió forintos tartozást. 2024. novemberétől aztán folytatódott a nemfizetés. Azóta az iskola csak részben, vagy általán nem is fizetett bérleti díjat.

Csakhogy az épületben más bérlők is vannak. Az iskola díjhátraléka pedig őket is érinti a közüzemi számlák rendezésében. A november - decemberi gázszámlát az Apáczai Alapítvány saját erőből kifizette. Januárban már sajnos nem bírtuk. 3 millió 766 ezer forint az emeleti bérlő jelenlegi tartozása.

A gázmű márciusban jelentkezett, hogy fizessünk. Jeleztem a bérlőnek, ha március 20-ig nem fizetünk, akkor 31-vel megszüntetik a szolgáltatást.

A gázórát a mai nappal szerelték le a szolgáltató szakemberei.

Kellemetlen ez a többi bérlővel szemben, akik rendesen fizették a költségeiket.

A szerződését most május 1-vel felmondtuk a Waldorffal, aki köteles lenne az emeletet átadni részünkre, egyelőre azonban nem tudjuk, hogy ez meg is fog történni. Én attól tartok, hogy ez egy hosszan elhúzódó folyamat lesz, mivel a Waldorf már szeptembertől ügyvédet fogadott, hogy minden jogi lehetőségbe belekapaszkodva próbáljon kiutat találni a helyzetből.

A megoldás egyébként roppant egyszerű, 6 hónapnyi bérleti díjat kellene rendeznie az iskolának, és továbbra is az általunk működtetett épületben maradhatnának.” - zárta szavait a Kovács Jenő.

Az Apáczai Alapítvány egyik alapítója, professzor Szabó T. Attila a mostani helyzetet így kommentálta:

“Történelmi szégyen lenne minden érdekelt – így a vasi képviselők – számára is, ha egy kis iskola kifizetetlen számláin bukna egy reményteljes kezdeményezés jövője.”

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Már 16 ezer Győr melletti háztartásban ott a sárga kuka

Karácsonyig minden vidéki településre eljut az új szelektív gyűjtőedény – Győrújbaráton már több mint 2500-at osztottak ki.

Hétvégén rendezik a szombathelyi Szent Márton-napi vásárt

Szombaton, és vasárnap várják a vásározókat a Skanzenbe.

Újra magyar kézben a Sziget fesztivál

2026. augusztus 11-étől 15-éig tervezik megrendezni.

Toto lebuktatta a “Parkettást”

Előbbi egy nyomozókutya, utóbbi egy pórul járt bolgár csempész. 

400 lakás építését kezdeményezték Győrben

2025 I-III. negyedévében 7490 új lakás épült, 14 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

Közös megemlékezésre várják a szombathelyieket ma az 56-osok terén

Kozma Gábor, az Éhen Gyula Kör elnöke mond beszédet.

Az ELTE szombathelyi szuperszámítógépe segíti a digitális örökség kutatását

Bár a számítógép fizikailag az ELTE Savaria Egyetemi Központjában, Szombathelyen található, a kutatók és hallgatók az ország bármely pontjáról hozzáférhetnek.

Távozik a Győr+ Média vezérigazgatója

A médiacég közleményben tudatta, hogy Kolossváry Balázs visszatér a Blikkhez.

Győrben is megvehetik a lakók a legalább 15 éve bérelt önkormányzati lakásokat

Az Otthon Start Program segítségével, a piaci ár 90 százalékáért.

Itt a TISZA jelöltállítási menetrendje

November 17-én mutatják be a jelölt jelölteket.

Gyermekpornográfia miatt tizenkét év börtönt indítványozott az ügyészség egy győri férfi ellen

12 év alatti gyermekekről készült pornográf tartalmú felvétele is volt. 

Borkai Zsolt szerint aggályos, hogy az a cég vizsgálja felül a fürdő gépészeti állapotát, aki építette anno

A volt polgármester felháborodott majd kivonult. Végül megállapodás született egy munkacsoportról. 

Etikai kódexet javasol Magyar Péter – a TISZA Párt a tiszta választásért kezdeményez közös nyilatkozatot

A pártvezetők november 10-ig írhatják alá a tisztességes verseny minimumfeltételeit garantáló dokumentumot.

Ha nem Dézsi Csaba András rendeli meg, akkor olcsóbbak a Lebó-szobrok - mondta Pintér Bence

A Tihanyi Árpád emlékére emelt műalkotás kapcsán forrtak fel az indulatok a közgyűlésen.