Pintér Bence beszédet mondott a lengyel-magyar barátság napján

Dömötör Gábor 2025-03-24 10:17:24
2007. március 23. óta ünnepli történelmének ezeréves összefonódását a két nemzet. 

19 évvel ezelőtt, a mai napon Győrre figyelt a nagyérdemű, hiszen városunkban, a Bem téren avatta fel Lech Kaczynski akkori lengyel elnök és Sólyom László, az akkori magyar köztársasági elnök a lengyel-magyar barátság első köztéri emlékművét az országban. A két nép történelmi útja a középkortól kezdve párhuzamosan fut, és nagyon sokszor keresztezte egymást. Nemzeteink alkottak közös államformát a középkorban, a ‘48-49-es szabadságharcban vagy az ‘56-os forradalom után tanúsított erőn felüli segítségnyújtás pedig örök fogalommá tette a ‘lengyel magyar két jó barát’ szlogent.  

Különleges és erős szövetség

“Örömmel mondtam beszédet a lengyel-magyar barátság napja alkalmából a Bem téren, hiszen személyesen vállalt feladatom, küldetésem, hogy az értékek mentén szerveződő közösségek munkáját támogassam, erősítsem, a közös kezdeményezéseket bátorítsam. A lengyel-magyar barátság erre kiváló példa. A két nép barátsága középkorig visszanyúló közös történelmünkből táplálkozik, és mai is élő kapcsolat, amely a jövőbe mutat.” - írta közösségi oldalán Győr polgármestere. 

A Fidesz lengyel bűne

A kormányzó párt külpolitikájának egyik fundamentuma, hogy nem nemzeti, hanem pártszinten operál, így polarizálja az egyes országokhoz fűződő viszonyt. Mióta Lengyelországot nem a Fideszhez közelálló Jarosław Kaczyński vezette Jog és Igazságosság pártja vezeti, azóta Donald Tusk kormánya ugyanúgy megkapja a sorosista jelvényt, mintha csak itthon lennénk, teljesen kisajátítva ezzel a közös történelmi örökséget. 

“Ma Lengyelország és Magyarország kormánya több ponton más álláspontot képvisel. Éppen ezért fontos az együttes megemlékezés, hogy megmutassuk, a közös értékek, a barátság, a testvériség kiállják az aktuálpolitikai döntések hatásait, a napi csaták viharát.” - vélekedett Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum), aki szerint nem szabad hagyni, hogy rövid kifutású politikai célokért sutba dobjunk ezeréves hagyományokat, közös erőfeszítéseket. 

“Büszke vagyok arra, hogy Győr város polgármestereként én is hozzájárulhatok tettekben, hogy a két nemzet kapcsolata erősödjön, és a jövőben minél több területen hozzon gyümölcsöt.” - zárta ünnepi gondolatait a polgármester. 

Szólj hozzá!

Nőverő szombathelyi férfi ellen emelt vádat az ügyészség

A férfi a nyílt utcán kezdte verni áldozatát.

A rómaiaktól az agyagkatonákig – tárlatvezetések, workshop és közönségtalálkozó várja a látogatókat a győri Rómer Múzeumban

Ingyenes programokkal és különleges kiállításokkal készülnek a hét második felére, a hőségriadó idején ráadásul a Várkazamata – Kőtár is díjmentesen látogatható.

Czunyiné harca a gmail és az önkény ellen - letiltotta a Google a Védvonal levelező fiókját

Nem vicc! A Fidesz maradéka tényleg egy ingyenes e-mail szolgáltatást használt, hogy megvédje a Fidesz maradékát.

Kedden megválaszthatja az Országgyűlés Magyarország új köztársasági elnökét

A TISZA Párt frakciója kezdeményezte az államfőválasztás augusztus 11-re való kitűzését - a kormánypárti jelölt személye ugyanakkor egyelőre nem ismert.

Szakértő a Duna alacsony vízállásáról: a vízlépcső sem csodaszer önmagában, a klímaváltozás miatt új szemléletre van szükség

A BME vízmérnöke szerint a Paksi Atomerőmű helyzetére sem jelentene automatikus megoldást egy új dunai vízlépcső - a jövő vízgazdálkodását pedig már a klímamodellekre kell alapozni.

Megrázó videó Bábolnáról: hajléktalan férfit bántalmaztak és aláztak meg - helyi információink szerint a rendőrség már intézkedik az ügyben

A felvételen egy padon alvó férfit ütnek meg, majd arra kényszerítik, hogy térdre ereszkedve megcsókolja egyikük bakancsát. 

Lakossági fórumon mutatják be a győrszentiváni Kör tér felújításának terveit

Augusztus 6-án a beruházás ütemezéséről és az új kerékpárút építéséről is tájékoztatják az érdeklődőket.

A napokban befejeződik a győri díszkivilágítás lekapcsolása

A város 77 helyszínén zajlik a munkavégzés, a Győr Projekt kezelésében lévő épületek egy részét is érinti az intézkedés.

KÁNIKULA-aktuál: meghosszabbították a hőségriasztást, a következő 48 óra lehet a legkritikusabb az energiaellátás szempontjából, de az utolsó paksi turbina egyelőre kitart

A Védelmi Munkacsoport szerint egyelőre stabil az ország villamosenergia-rendszere, de továbbra is takarékosságra kérik a lakosságot és a nagyfogyasztókat.

Fontos üzenet a hőségriadó idejére: a Győr Applikáció letöltésére biztatja a lakosságot Kósa Roland

Az alpolgármester szerint a rendkívüli kánikula a közműrendszereket is fokozottan terheli, ezért érdemes bekapcsolni a push értesítéseket.

Energiatakarékossági intézkedéseket vezet be a győri Rába a nyári üzemszünetig

A járműipari vállalat átszervezi egyes termelési folyamatait, hogy csökkentse az esti órák energiafelhasználását.

KÁNIKULA: péntek éjfélig meghosszabbították a harmadfokú hőségriasztást

Az országos tisztifőorvos szerint a tartós hőség továbbra is komoly egészségügyi kockázatot jelent, különösen a veszélyeztetett csoportok számára.

76 millió forintos beruházás keretében újult meg a Homoksori út Győrszentivánon

Lezárult a felújítás, megtörtént a műszaki átadás - ugyanakkor a padka murvázásának hiányosságaira is felhívták a figyelmet.

Győr intézményei összehangolt energiatakarékossági intézkedéseket vezettek be a rendkívüli hőség miatt

Sportlétesítmények, egyetem, múzeumok, bíróságok, könyvtárak és közszolgáltatók is csatlakoztak a város energiafelhasználását csökkentő programhoz.

A mozi nem halt meg, de lassan nem lesz mivel vetíteni

Nem a mozi tűnt el az életünkből, hanem az a technikai és intézményi háttér került veszélybe, amely lehetővé teszi, hogy a film továbbra is közösségi élmény maradjon.

Jelentős fejlesztések kezdődnek a véneki táborban és kempingben - uniós támogatással

Több mint 280 ezer eurós dotációból korszerűsítik a szálláshelyet, bővítik a szolgáltatásokat és fejlesztik a vízitúrás infrastruktúrát is.

A közösség erejét ünnepelték Héderváron: megyei TISZA Sziget-találkozó erősítette a rendszerváltó összefogást

Közéleti szereplők, szakpolitikai előadások és közösségi programok is helyet kaptak a Győr-Moson-Sopron megyei TISZA Szigetek egész napos találkozóján.

Kíváncsiságból hajtottak be a járványügyi karantén alatt álló telepre - megrótta őket a győri ügyészség

Két fiatalkorú is volt a háromfős társaságban, akik a figyelmeztető táblák ellenére mentek be egy Mosonmagyaróvár környéki, zárlat alá vont állattartó telepre.

Helyszínt változtat a Győri Nemzetközi Művésztelep közönségtalálkozója

Az augusztus 5-i programot az eredetileg meghirdetett helyszín helyett az Esterházy-palotában rendezik meg.

Az aszály és a kánikula margójára: a rekord alacsony vízállás régészeti kincseket hozhat felszínre a győri térségében is

A Rómer Flóris Múzeum arra kéri a vízpartokon kirándulókat és horgászokat, hogy ha régészeti leletre bukkannak, ne mozdítsák el, hanem értesítsék a szakembereket.