Több száz millió forint megy el a sárvári önkormányzati cégek támogatására, a testület mégis zártan tárgyalta azok üzleti terveit

Farkas Bazsi 2025-02-17 05:44:14
Idén összesen 174 millió forint támogatásban részesülnek a városi cégek, dehogy ez a pénz mire megy el, azt nem tudni.

Négy önkormányzati cég a Sárvári Gyógyfürdő Kft., a Sárvári Városgondnokság Nonprofit Kft., a Sárvári Sportfolió Kft. és a Sárvári Média Nonprofit Kft. 2025-ös üzleti tervét is tárgyalta a sárvári képviselő-testület legutóbbi ülésén.

Bár 100%-ban önkormányzati tulajdonú vállalatokról van szó, amik komoly közpénzekből működnek, a polgármester mégis zárt ülésre vitte be a 2025-ös üzleti tervek megtárgyalását.

De egészen pontosan mit is jelent az, hogy önkormányzati cég?

A fent említett 4 szervezet kizárólagos tulajdonosa a sárvári önkormányzat, ilyenformán pedig a nemzeti vagyon részét képezik. Azok működése, üzemi eredménye, tervezett üzleti éve így minden állampolgár számára megismerhetőnek kellene lennie.

Hogy számokban is kifejezzük melyik vállalat mekkora összegű forintosított cégértéket mutat, a 2025-ös sárvári költségvetés ide vonatkozó mellékletét lapoztuk fel:

Sárvári Gyógyfürdő Korlátolt Felelősségű Társaság 3 milliárd 727 millió 880 ezer forint
Sárvári Városgondnokság, Városüzemeltetési és Közszolgáltató Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság 92 millió 260 ezer forint
Sárvári Média Műsorszolgáltató és Lapkiadó Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság 4 millió forint
Sárvári Sportfólió és Kulturális Korlátolt Felelősségű Társaság   4 millió forint

A költségvetés egyébként azt is tartalmazza, hogy melyik önkormányzati cég, mekkora összegű városi támogatással számol a 2025-ös évre:

Sárvári Sportfolió Kft. 65 millió forint,
Sárvári Városgondnokság Nonprofit Kft., 50 millió forint,
Sárvári Média Nonprofit Kft. 58 millió 942 ezer 100 forint.

Ugyan a fürdő nincsen a listában, tehát úgy néz ki, hogy városi támogatás nélkül is képes üzemelni, ugyanakkor nem elhanyagolható tény, hogy idén december 31-ig összesen 516 millió 558 ezer 500 forint folyószámla hitel visszafizetésében vállalt kezességet a fürdőnél az önkormányzat.

Az önkormányzati támogatások tehát kiolvashatóak a költségvetésből, csak éppen azt nem lehet tudni, hogy ezek az összegek miért alakulnak így, és például mi indokolja, hogy a Média Kft.-nek nagyobb támogatást szükséges adni, mint a Városgondnokságnak.

Ezeket az adatokat tartalmazza az üzleti terv, amelynek megismerését a városvezetés megpróbálja elzárni a polgárok elől.

Az Ugytudjuk.hu egyik küldetésének tekinti a transzparencia megteremtését, ezért közérdekű adatigényléseket küldtünk a 4 sárvári önkormányzati cégnek, hogy megtudjuk a költségvetésbe bekerült támogatási igényeket mi alapozta meg, és mire költenék el az ügyvezetők.

A most a költségvetéssel elfogadott üzleti tervek és támogatási igények egyébként nem kőbe vésett számok.

A Sportfólió Kft. például a 2024-es üzleti évre több alkalommal is soron kívül kapott pénzt a polgármester saját hatáskörben hozott döntése nyomán. 5 millió, majd 25 millió, majd pedig 30 millió forintot utalt át a cégnek az önkormányzat, hogy a működése biztosítva legyen. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Elég imádkozni, vagy dolgozni is kellene? - merült fel a kérdés a győri temetők kapcsán

Riogatás, hangulatkeltés, vagy valós probléma? Maratoni vita széksértésekkel.

Fodor Roland szerint a győri városvezetés kommunista

A bérlakás-rendszer kapcsán jutott erre a képviselő, aki független- és fideszes társaival leszavazta a jövedelmi plafon bevezetését.

A hétvégén is borult, párás, ködös idő várható

6-8 fok közötti csúcsértékek várhatóak.

A TISZA határon túl született politikusai nyílt levélben állnak ki a Lázár János által szlováknak nevezett Strompová Viktória és a külhoni magyarság mellett

A magyar nemzet nem születési hely kérdése, hanem közös nyelv, kultúra, sors és közös felelősség - írják.

Egy meccs után kiesett a darts vb-ről Kovács Patrik

Az egyetlen magyar induló sima 3-0-ás vereséget szenvedett.

Az intim élmények mögötti mozgatórugók

Gondolkodtál már azon, hogy valójában miért is szeretkezünk? Egy nemrégiben közölt kutatás új szempontokat hozott felszínre: arra utal, hogy az intimitáshoz kapcsolódó motivációink nagyban befolyásolják az aktus utáni elégedettséget.

Embert gázolt a vonat Győrben

A súlyos közlekedési baleset az Egressy Béni úti vasúti átjáróban történt. 

Győr környéki programok a hétvégére advent negyedik ünnepén

Élményfestés, slam poetry, karácsonyi brunch party és egy csomó program vár mindenkit a győri régióban. 

Magyar Péter: Lázár János tűnjön el a közéletből, vagy nyilvánosan kérjen bocsánatot, amiért leszlovákozta a TISZA felvidéki származású képviselőjelöltjét!

Liszt Ferenc szerinted magyar volt? Az aradi vértanúk? Mádl Ferenc elég magyar volt neked? - teszi fel a kérdést a pártelnök.

245 közadat-pert bukott el az állam az elmúlt 5 évben

Mit titkolnak az állami cégek, és leginkább: miért?

Szlovákiában akár 6 hónapos börtönbüntetés is kiszabható azokra, akik megkérdőjelezik a Beneš-dekrétumokat

Újabb lendületet vett a németek, és magyarok kollektív bűnösségét kimondó jogszabálycsomag.

Pezsgős évbúcsúztató a győri Esterházy-palotában

Ingyenes tárlatvezetéssel és koccintással zárul az év a város egyik legszebb kiállítóterében.

Rápli Róbert: A kormánynak a települések mellé kell állni, és nem sarcolni azokat

A TISZA szombathelyi képviselőjelöltje szerint a városi úthálózatokat csakis akkor lehet helyrehozni, ha helyben marad a település pénze.

3 tonna élelmiszert vont ki a forgalomból egy vadhús-feldolgozó üzemben a Nébih

A téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzések újabb eredményeit tette közzé az Agrárminisztérium.

5 millió 500 ezer forintot kért kölcsön egy vasi férfi, amit esze ágában sem volt visszaadni

Már akkor tudta, hogy nem tudja visszafizetni, mikor átvette a pénzt.