Bár a működési szabályzat kötelezné rá, a sárvári polgármester eddig egyetlen alkalommal osztotta meg, hogy mire költött saját hatáskörben a város pénzéből

Farkas Bazsi 2024-12-10 10:24:00
Csak idén májustól közel 250 millió forintnyi közpénzről döntött Kondora István.

A sárvári önkormányzat vagyonrendelete szerint 25 millió forintig saját hatáskörben dönthet a város pénze fölött a polgármester, Kondora István (Fidesz-KDNP). Ez azt jelenti, hogy tételenként nem haladhatja meg az odaítélt összeg ezt a plafont, ám akár több esetben is rendelkezhet úgy a város első embere, hogy pénzt csoportosít át, ugyanazon célra.

Idén májustól számítva eddig 250 millió forintról döntött így a polgármester.

Ugyan a szervezeti működési szabály szerint a döntésekről előzetesen egyeztetni nem kell, ám beszámolási kötelezettsége van Kondorának.

Ezt tette szóvá a legutóbbi testületi ülésen Klimits István, a Sárváriakért Egyesület önkormányzati képviselője.

Mint azt a képviselő elmondta, eddig is lett volna beszámolási kötelezettség, mégpedig olyan módon, hogy a testületi ülés meghívójához csatolva van a költések kimutatésa. Ám a novemberi költségvetési anyag volt az első, amely tartalmazta a polgármesteri hatáskörben osztott pénzek tételes összegeit. Klimits szerint csak idén májustól számolva közel 250 millió forintról rendelkezett a polgármester.

A legutóbbi listából pedig az derül ki, hogy az önkormányzati tulajdonú Sportfólió Kft.-nek 25 millió forintot utalnak át a város kasszájából.

Az elmúlt ciklusban a beszámolási kötezettségnek a polgármester nem tett eleget - hívta fel a figyelmet Klimits.

Kondora válaszként azt fogalmazta meg, hogy sokszor azért kerülnek át egyedi döntésekbe a pénzek elosztásai, mert ha nem így lenne akkor rendkívül bonyolult lenne az önkormányzat működése. Szerinte egyébként ha a város éves, 7 milliárd forintos költségvetéséhez viszonyítja a 25 millió forintot, akkor az éves költségvetés alig 0,4%-ról van csupán szó. 

A Sportfóliónak pedig azért kell most pénz adni, mivel alul lett tervezve az éves költségvetése. A létesítményben helyet kapó mozitól 15 ezer mozilátogatót, mintegy 40-50 millió forintot reméletek, ennek azonban a megváltozott mozilátogatási szokások miatt mindössze a fele folyt be a kasszába, így most ki kellett egészíteni a cég költségvetését, hogy biztonsággal meglegyen az éves működése. 

A most közzéadott lista szerint többek között I. világháborús emléktáblához 4 db gránitlap vásárlására, nevek vésésére, táblák felhelyezésére 2 millió 874 ezer forintot, 10 darab laptop beszerzésére 1 millió 800 ezer forintot költött el a polgármester.

Nagyban megdrágult annak a 20 x 40 méter nagyságú műfüves sportpályának a felújítása, amelyhez 2 millió 535 ezer 436 forint önerőt biztosított a városvezetés a februárban elfogadott költségvetésben. Ehhez most a polgármester saját hatáskörben 10 millió forintot csapott hozzá. 

A teljes lista IDE kattintva érhető el.

Hogy korábban mire költött saját hatáskörben a polgármester a város pénzéből, azt közérdekű adatigényléssel kértük ki. Amint választ kapunk jelentkezünk a részletes adatokkal. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Megkezdődött a szombathelyi Olad Plató azbeszttel szennyezett útjainak bitumenes zárása

Valamint kalcium-kloriddal locsolnak le 20 négyzetméternyi területet.

Egyelőre 165 millió forintos költségvetéssel számol a 2026-os Savaria Karnevál

Az egyik idei húzónév a Beton.Hofi lesz. A karneválszínházat ezúttal a miskolci színház társulata játssza.

Nem árulják el mennyibe került a szombathelyi Nagyszálló

Az épület homlokzatán megjelent telefonszám végén bejelentkező ingatlanos nem érti, hogy miért érdekel egy újságot, hogy mi az ára a patinás épületnek.

Kapitány István: nem válunk le az orosz energiáról, és marad a rezsicsökkentés

A TISZA Párt gazdasági és energetikai miniszterjelöltje szerint diverzifikálni kell az energiaforrásokat, miközben átláthatóbb gazdaságot és korrupcióellenes fellépést ígért.

Ezt jelzi, ha csak egy „B opció” vagy a másik életében

Valahol mélyen mindannyian arra vágyunk, hogy valaki életének középpontjában legyünk.

Úszó költőszigetet kapott a győri Marcal-tó – így próbálják megmenteni a veszélybe került vízimadarakat

A társadalmi összefogással létrehozott platform biztonságos fészkelőhelyet nyújthat a drasztikusan megfogyatkozott sirály- és csérféléknek.

V. Németh Zsolt szerint érdemes Vadhajtásokat olvasni

Igaz, egy kicsit a kurv@ anyázás zavarja a képviselőt.

Tisztújítást tart ma a Szombathelyi Fidesz

Új elnöke, és elnöksége lehet a városi szervezetnek.

Ismét kikerült egy telefonszám az eladó tábla mellé a szombathelyi Nagyszállón

Most már nincs akadálya annak, hogy a jövőbeli lehetséges vevő, felhívja az eladót.

Nyarat idéző hétvégére hoztunk egy óriási csokor győri programot

Beindult a fesztiválszezon, csak úgy tobzódunk a helyi eseményekben. 

A zöldebb városok ára – szakértők szerint a környezetbarát városfejlesztések önmagukban nem oldják meg a társadalmi problémákat  

Megfelelő állami beavatkozás nélkül éppen az alacsonyabb jövedelműek kerülhetnek hátrányba.

Szombaton megint fut a város Szombathelyen

Reggel fél 8 órától indul a nevezés.