Akár 6 Vas megyei kastély is magántulajdonba kerülhet

Farkas Bazsi 2024-07-31 11:07:43
A bozsoki, a jánosházi, a körmendi, a sárvári, a vépi és a vasszécsenyi kastély is ingyen cserélhet gazdát. A sárvári önkormányzat vinné a Nádasdy-kastélyt.

Ugyan csak második nekifutásra (Novák Katalin, akkori köztársaság elnök elsőre újratárgyalásra visszaküldte a törvényt a parlamentnek.), de végül átment a Lázár János, Építési és Beruházási Miniszter előterjesztésére megszavazott katélytörvény. Melynek értelmében az eddig az állam tulajdonában lévő kastélyokat ingyenes lehetne privatizálni, igaz ennek fejében az új tulajdonosnak állagmegóvási kötelezettsége lenne, valamint az év túlnyomó részében, 300 napot kitéve ingyenesen biztosítani kellene a bejárást a közönségnek a kastélyok parkjába, illetve amennyiben a kastély közgyűjteménynek ad otthont, úgy azt a továbbiakban szintén elérhetővé kell tennie.

A törvény azonban nem tesz különbséget az egyes épületek állagkülönbségei között. Vagyis egy frissen, akár több milliárd forintért felújított kastélyt éppen úgy ingyenesen privatizálná az állam, mint azt, amelyik erősen felújítás érett. 

Keresztes László Lóránt az LMP parlamenti képviselője egy videós sajtótájékoztatón még július 16-án beszélt arról, hogy a nemzeti vagyont megóvni, és nem elosztogatni kellene. 

Vas megyében összesen 6 kastély érintett, amelyeket most a törvényi lehetőség szerint privatizálhatják. A bozsoki, a jánosházi, a körmendi, a sárvári, a vépi és a vasszécsenyi kastély is ingyen cserélhet gazdát.

Ezek közül a két nagyobb kastély a sárvári és a körmendi is már egy ideje az önkormányzat kezelésében van. 

Kondora István (Fidesz-KDNP) sárvári polgármester néhány napja bejelentkezett az önkormányzat nevében a Nádasdy-kastélyra.
"NÁDASDY-VÁR: Új jogi szabályozás segíthet abban, hogy az államtól az önkormányzat tulajdonába kerüljön a vár! Az intézményt eddig is jelentős részben a város üzemeltette, a tulajdonjog visszaszerzésével azonban az épületegyüttes fenntartásával és működtetésével kapcsolatban is nagyobb szabadsága lesz a városnak. A vár a miénk, a vár a sárváriaké!" - írta Kondora.

A Magyar Közlöny 2024. június 18. száma szerint összesen 48 kastélyépület válthat hamarosan tulajdonost. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

A kormány elrendelte a szennyezett zúzott kő eltávolítását Szombathelyen

A kormány a leginkább szennyezett területen, a szombathelyi Oladi plató városrészben elrendelte az érintett útszakaszokon az azbeszttel szennyezett zúzott kő eltávolítását - jelentette be Szondi Vanda kormányszóvivő csütörtökön Budapesten.

A Duna két arca a győri régióban: 72 éve pusztító árvíz, ma rekordközeli alacsony vízállás

Míg 1954-ben a folyó elöntötte a Szigetközt és Révfalut, idén a rendkívüli alacsony vízszint okoz aggodalmat.

Beiktatták Takács Tibort, Vas megye új rendőr-főkapitányát

Ma tartották az ünnepélyes állománygyűlést.

Egy klímaberendezés mögé rejtettek több mint négyezer doboz cigarettát - a GYMS megyei NAV kutyáját azonban nem tudták becsapni

A pénzügyőröknek gyanús lett a szinte üres furgon, végül 4550 doboz bolgár zárjegyes cigaretta került elő a padló alól.

Próbáld ki az egyedi vászontáskát: stílus és környezettudatosság

Mindannyian szeretnénk valami újat, valami személyeset, ami igazán tükrözi a személyiségünket. És ha már a mindennapi bevásárlásról van szó, miért ne lehetnénk divatosak?

KSH: 764 ezer forintra nőtt a bruttó átlagkereset májusban

A nettó átlagkereset meghaladta az 535 ezer forintot, a reálbérek pedig 9 százalékkal emelkedtek egy év alatt.

Új szolgálati autót kapott a győri Család- és Gyermekjóléti Központ

A Versenyképes Járások Program támogatásával beszerzett jármű a sürgős gyermekvédelmi beavatkozásoknál és a 34 településen dolgozó szakemberek mindennapi munkájában is segítséget nyújt.

Már nem Kondora Bálint a Vas Megyei Turizmus Szövetség elnöke

Június 15-én jegyezte be a bíróság a változást.

Határérték alá csökkent az azbeszt kiporzás a szombathelyi Oladi Plató közelében

Négy helyen végzett mérést az önkormányzat: a Síp utcában két helyen a Sáfrány és a Márton Áron utcában. A kormány a héten dönthet az azbeszt-helyzet kezeléséről.

Útlezárásokkal jön Szombathelyre a hétvégén a Spartan Race

A belváros, a Kárpáti Kelemen utca környéke és a Dolgozók útja is érintett.

Indul a szombathelyi ebösszírás

Azok is kötelesek ismét bejelenteni kutyájukat, akik ezt már korábban megtették.

Lefejezték a MÁV vezetőségét

Az új Igazgatóság kinevezéséről a Közlekedési és Beruházási Minisztérium fog intézkedni.

Az építőipari szerszámok jelentősége és választása

Az építőipar mindig is az emberiség egyik fő alappillére volt. Az új technológiák és módszerek mellett vannak dolgok, amelyek változatlanul fontos szerepet töltenek be.