Derkovits-életműkiállítás nyílik a Szombathelyi Képtárban

Farkas Bazsi 2024-02-14 07:24:51
Február 22-től lesz látogatható.

Életműkiállítással tisztelegnek Derkovits Gyula művészete előtt, a tárlat február 22-én nyílik a Szombathelyi Képtárban - közölték kedden a vasi vármegyeszékhelyen tervezett legfontosabb idei kiállításokat, múzeumi programokat bemutató sajtótájékoztatón.

A festő születésének 130. évfordulója alkalmából, szülővárosában rendezendő tárlaton 64 alkotás, 39 festmény és 25 grafika lesz látható, melyeknek java része a Szombathelyi Képtár gyűjteményéből származik, de érkeznek képek a kiállításra a Magyar Nemzeti Galéria, a Magyar Nemzeti Múzeum és a pécsi Janus Pannonius Múzeumból is - mondta el Csapláros Andrea, a szombathelyi Savaria Múzeum főigazgatója.

Hozzáfűzte: a klasszikus életműkiállítás tizenegy képcsoporton át mutatja be Derkovits festészetének főbb témaköreit és a korábban "proletárfestőnek" kikiáltott képzőművész életét.

A Szombathelyen készült ifjúkori festményektől - amelyek még alig-alig sejtetik a későbbi, korszakos jelentőségű művészt - egészen legutolsó, Anya című képéig ível az itt látható művek sora - mondta.

A május 19-ig megtekinthető tárlaton láthatóak lesznek kettős önarcképei, és Budapesten kívül most először szerepelnek együtt az úgynevezett Halas csendéletei.

Fotó: Horváth Soma Facebook-oldal

Horváth Soma (Éljen Szombathely!) kultúráért is felelős alpolgármester elmondta: Derkovits Gyula emlékét egy egész városrész, a róla elnevezett általános iskola, Mátyás király utcai szülőházán elhelyezett emléktáblája és dombormű is őrzi Szombathelyen, valamint a Szombathelyi Képtár alapítása is a festő életművének méltó bemutatásának szándékával történt 1985-ben.

A sajtótájékoztatón ismertették a Savaria Múzeum fontosabb idei programjait. A felsorolás szerint március 15-én sajtófotó-kiállítás nyílik a képtárban, áprilisban pedig két, szintén Szombathelyen született fényképész, Reismann János és Reismann Marian életművéből nyújt válogatást a Savaria Múzeumban nyíló időszaki kiállítás.

Június 16-án ismét megrendezik a James Joyce ír író előtt tisztelgő Bloomsdayt, mely ebben az évben háromnaposra bővül, június 21-től fogadja a látogatókat a képtárban a 8. Nemzetközi Textil Biennálé, októberben Geszler Mária keramikus állandó kiállítását nyitják meg.

A felsoroltakon kívül számos ismeretterjesztő előadás, filmklub, múzeumpedagógiai foglalkozás lesz idén is a Savaia Múzeumban és tagintézményeiben, amelyek az idén is bekapcsolódnak a Múzeumok éjszakája és a Kutatók éjszakája programjaiba.

Szólj hozzá!

Győrben is segíthetünk: ismét országos élelmiszergyűjtést szervez az Élelmiszerbank

A győri áruházakban is várják a tartósélelmiszer-adományokat május 8-án és 9-én.

Közösen tárgyal az Audival Pintér Bence és Hajtó Péter a péri repülőtér jövőjéről

A Városstratégiai Bizottság döntése alapján ketten képviselik majd Győr érdekeit az egyeztetéseken.

Kósa Roland: Győr biztonsága elképzelhetetlen a tűzoltók és rendőrök munkája nélkül

A TSZV-frakció idén is anyagi és erkölcsi elismeréssel jutalmazza a kiemelkedő szolgálatot teljesítő tűzoltókat és rendőröket.

Súlyosabb büntetést kér a győri ügyészség a lányát zaklató és feleségét bántalmazó férfira

A Győri Fellebbviteli Főügyészség szerint a 12 év fegyház nem áll arányban a férfi által elkövetett bűncselekmények súlyával.

Kártyákra nyomták a Falco játékosait!

Kálmán Lászlóról, Perl Zoltánról, Váradi Benedekről, és Keller Ákosról készültek prémium kosaras kártyák. Van olyan relikvia amiből mindössze egyetlen darab. 

Márciusban tovább csökkent a Győr+ online olvasottsága

Az Ugytudjuk.hu-t négyszer annyian olvassák, mint a győri városi médiát.

Madárdalos esték és családi programok várják a természetbarátokat a Kisalföldön

A szervezők esti madárhang-hallgatással, túrákkal, madárgyűrűzéssel és családi foglalkozásokkal készülnek Győrszemerén, Mecséron, Győr-Pinnyéden és Pannonhalmán.

Interaktív előadást tartanak az onkológiai betegek táplálkozásáról Győrben

Gyakorlati tanácsokkal és kérdezési lehetőséggel várják az érintetteket és hozzátartozóikat.

Emlékhelyek napja, toronylátogatás és kiállítások – friss programokkal készül a Rómer Múzeum

Május 9-én családi programokkal, sétákkal és tárlatvezetésekkel várják az érdeklődőket Győrben.

Pintér Bence: februárban hitelből pótolta ki a Győr-Szol a lakáskasszát, de a közgyűlésen ezt nem voltak hajlandóak beismerni

A polgármester szerint a frissen megkapott adatbetekintési jogkörrel megkezdődött a cég átvilágítása.

Indul a Bringázz a suliba! program

Játékosan ösztönzik a gyerekeket az aktív, környezetbarát közlekedésre – több tízezer diák csatlakozhat.

Rendőrnek adta ki magát a zsaroló – vádat emeltek egy nő ellen Győrben

Szexuális tartalmú üzenetek után több mint kétmillió forintot csalt ki a sértettől, végrehajtandó börtönt kér rá az ügyészség.

A távfűtés leállítását tervezi a Győr-Szol – a meleg idő miatt mától zajlik az átállás

Május közepéig még visszakapcsolható a rendszer, ha lehűlés jön.

Vonat helyett busz jár Csorna és Sopron között öt napon át

Pályakarbantartás miatt teljes vágányzár jön, a menetrend is több ponton módosul.

Mi az a tranzakciós tanácsadás, és milyen helyzetekben lehet rá szükség egy vállalkozásnál?

A vállalkozások életében mindig van az a pont, amikor stratégiai döntéseket kell hozni, hiszen növekedni szeretnének, befektetőket vonnának be, esetleg egy új piacra kívánnak belépni.