Közösségi kert Marcalvárosban: a megbeszélés után a feszültség inkább nőtt, mint csökkent

Papp László Tamás 2023-04-06 23:38:00
A csütörtök esti beszélgetésen nem kerültek közelebb az álláspontok, a fórumon megjelent 50 lakó többsége hallani sem szeretne a közösségi kertről.

Finoman szólva is indulatosra sikeredett az a lakossági tájékoztató, amit csütörtök este 18 órakor Győrben, a marcalvárosi Lajta-Ikva utcák, illetve a Penny áruház mögött lévő tízemeletes lakóházak közötti térre hívtak össze, az oda tervezett közösségi kert ügyében.

A rendezvényen a három szervező, az ötletgazda BioMio bolt üzletvezetője, Székely Szilda, a projekt megvalósításáért felelős Pintér Balázs, és Koncz Nóra, a Muszáj Egyesület elnöke, a projekt tanácsadója mellett Rózsavölgyi László, a városrész fideszes önkormányzati képviselője is részt vett.

Fotó: Papp László Tamás

Rózsavölgyi azt kérte: konkrét kérdéseket tegyenek fel, arra intve mindenkit, feltételezzék a szervezőkről, hogy a jó szándék vezeti őket, ennek jegyében hallgassák meg, amit mondanak.

Hamar kiderült: az ott lévő mindegy ötven környékbeli lakó elsöprő többsége semmilyen formában nem támogatja az ötletet, semmiféle érvvel nem lehet meggyőzni őket.

A szervezők a nagyjából fél óráig tartó rendezvény első felében azt mondták el, ami korábban már a helyi sajtóban, így az Ugytudjukon is megjelent: hogy a több mint félezer négyzetméteres területen közösségi kertet alakítanának ki, melynek hat négyzetméteres miniparcelláin kertészkedhetnének az arra jelentkezők. Úgy, ahogy ez Ménfőcsanakon már megvalósult. A tájékoztatón megjelent, nagyrészt idősebb helyi lakók viszont nem voltak elragadtatva az ötlettől, szinte tapintani lehetett az ellenséges, bizalmatlan hangulatot.

Fotó: Papp László Tamás

A felszólalók leginkább azt sérelmezték, hogy nekik senki nem szólt a tervről, nem kérdezték a véleményüket, csupán a sajtóból tudták meg azt. De előkerültek a korábban már hangoztatott kifogások is: a kertet nem helyiek, hanem máshol lakók fogják gondozni, akik növelik az autóforgalmat, a parkolási gondokat. A szervezők hiába mondták, hogy a kert körüli házakban lakók elsőbbséget élveznek a parcellák szétosztásakor, ez nemigen nyugtatta meg a jelenlévőket, akik kora reggeli zajtól, valamint a trágyázás miatti bűztől is tartanak.

Ezt a bizalmatlanságot próbálta (egyelőre nem sok sikerrel) oldani a BioMio háromfős csapata, mondván, hogy ők rendben fogják tartani a területet, nem lesz több a szemét, és a kertészkedők gyalog, illetve kerékpáron is jöhetnek, tehát nem fog annyira nőni miattuk a gépkocsiforgalom.

Az egyik felszólaló a BioMio áruszállítása miatti járműbehajtást is szóvá tette. Egy másik lakó attól tart, hogy a kezdeti lelkesedés alábbhagy, s ott marad nekik egy elhanyagolt terület. A feszültség inkább nőtt, mint enyhült a rendezvény végére. Többen ki is fejezték: semmiképp nem akarják a dolgot, akármit mondanak a szervezők.

Egyikük szerint a közösségi kertnek nem itt, hanem a Cirkusz téren lehetne a helye. Más úgy vélte: abból a pénzből, amit erre költenek, rendbe lehetne hozni a teret, az ott lévő asztal és padok körüli részt. Olyan vélemény is elhangzott: hiába védenék kerítéssel a kertet, az ott termelt növényeket ellopnák vagy tönkretennék. Az egyik lakó szerint ez a terület nem is alkalmas teljes egészében ilyen kertészeti tevékenységre.

Fotó: Papp László Tamás

Rózsavölgyi László azzal zárta a fórumot, hogy a környező házak ott lévő közös képviselője segítségével meg fogják szavaztatni a lakókat: akarják-e a kertet. Ha a többségük nem, akkor az ebben a formában nem fog megvalósulni. Felmerült a kérdés: az összes lakástulajdonos több mint 50 százaléka kell ehhez vagy a jelenlévők többsége? Rózsavölgyi László szerint az utóbbi, tehát a társasházi közgyűlésen megjelentek többsége.

A tájékoztatón megjelenteknél azonnal szavazásra tették fel a kérdést. Összesen csak két ember támogatta a kertet, a döntő többség ellene voksolt. Rózsavölgyi László szerint, ha ez a hivatalos szavazáson is így alakul, akkor „nem lesz kapavágás” a területen.

Szólj hozzá!

Ezt is megértük: benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot

Az előterjesztés teljes körű iratfelülvizsgálatot, szakértői kontrollt és a titkosszolgálati múlt feltárásának felgyorsítását célozza.

Másfél hónapra lezárják a Zrínyi út egy szakaszát - nagy felújítás kezdődik a Győr-Nádorvárosban

Burkolatcsere és közműfelújítás miatt július 6. és augusztus 19. között jelentős forgalmi változásokra kell készülni a vidéki buszpályaudvar szomszédságában.

A modern mosdók gépi evolúciója

Az innováció korában a mosdók már nem csupán a higiénia kérdését szolgálják, hanem komplex élményt kínálnak. Ezt a trendet a nagy forgalmú létesítmények, mint például egy szálloda vagy bevásárlóközpont egyaránt magukénak érzik.

Meghosszabbították a hőségriasztást, szombattól pedig a III. fokú figyelmeztetés lép életbe

Az országos tisztifőorvos június 30-ig hosszabbította meg a másodfokú hőségriasztást, a hétvégétől pedig már a legmagasabb fokozat lesz érvényben az ország egész területén.

Fontos: menetrendváltozás lesz a győri vasútvonalakon

Június 27. és július 3. között több távolsági és regionális járat közlekedése módosul karbantartási munkák miatt.

Lovagok, solymászok és tüzes bemutatók – hétvégén Szent László Napokat tartanak Győrben

Június 27. és 28. között ismét benépesül az Aranypart, ahol két napon át a középkor világa elevenedik meg. 

Megosztva lettek gólkirályok, a Sárvár FC játékosa mégsem kapott serleget

A Király SE játékosa azonban kapott trófeát. Frissítve.

Az Országgyűlés elfogadta a hatósági üzemanyagár megszüntetéséről szóló törvényt

Ugyanakkor rendkívüli helyzetben a kormány később ismét beavatkozhat a piaci árakba.

Lézeres szemműtét kockázatok és mellékhatások: mire számíthatsz a felépülési idő alatt?

Egyre többen döntenek a lézeres szemműtét mellett, hiszen a modern technológiáknak köszönhetően a beavatkozások gyorsak, biztonságosak és rendkívül hatékonyak.

Az időtálló cseréptető: klasszikus megoldás modern igényekre

A cseréptetőt évtizedek óta az egyik legismertebb opcióként tartják számon, és ennek megvannak a jó okai.

Csak kapkodjuk a fejünket: teljesen átalakítja a közmédiát az Országgyűlés - nem meglepő módon a Fidesz-KDNP nem támogatta a törvénycsomagot

Új intézmények jönnek létre, önálló lesz az MTI, megszűnik az MTVA jelenlegi formája, és új felügyeleti rendszert kap a közszolgálati média.

Újra kihallgatták Pintér Bencét a feljelentett Győr+ ügyében, ezúttal a városházán

Folytatódik a nyomozás a csődbe ment médiavállalat szerződései miatt indított büntetőeljárásban, a polgármestert ismét tanúként hallgatták meg.

76 millió forinttal lépett meg egy nő, aki azért vette fel a pénz, hogy egy kőszegi és egy szombathelyi házat megszerezzen

Bár engesztelésül végül a saját háza tulajdonjogát ruházta át a sértettre, így is bíróság elé kell állnia.

Két napra lezárják a héten Győrben, a Révfalusi híd kerékpárútját 

Dilatációs elemek cseréje miatt június 23-án és 24-én nem használhatják a bringások a Kossuth-híd kerékpársávját.

A kínai agyagkatonáktól az ukrán gyerekrajzokig – különleges kiállítások várják a látogatókat Győrben a Rómer Múzeum

Tárlatvezetések, nemzetközi jelentőségű kiállítások és kortárs művészeti tárlatok közül válogathatnak a látogatók.

Nyomoz a rendőrség a Győr+ ügyében

Tömeges fiktív foglalkoztatásra gyanakodnak. Volt, amikor 93 alkalmazott volt a cégnél.