55 millió forintot spórolt Győr az óvónőktől elvett ebéden

Pintér Bence 2023-04-06 16:00:55
Nehéz éve volt tavaly az óvodák gazdálkodását szervező intézménynek Győrben.

Tavaly februárban számoltunk be róla, hogy az általános költséglefaragás jegyében megszűnik a győri óvónők ingyenes ebédje, illetve éves ruhapénze is. A kettő közül az előbbi nem valamiféle bónuszjuttatás volt, ugyanis a nevelési program része, hogy a pedagógusok együtt esznek a gyerekekkel.

Egy önkormányzati dokumentumból most kiderült: 55 millió forintot spórolt az ebéd megvonásával az önkormányzat.

Felkerült a város honlapjára az óvodák, bölcsődék gazdasági működését, illetve a gyerekek étkeztetését iskolai szinten is szervező önkormányzati intézmény, a Gazdasági Működtető Központ tavalyi beszámolója, ami kaotikus képet fest az évről. 2022 ugyanis úgy indult, hogy mint sok más intézménynél, az önkormányzat itt is 15 százalékos költséglefaragást írt elő. Igen ám, csak a közétkeztetést végző intézménynél elég nehéz ezt megvalósítani, ahogy arról a beszámolóban írnak is:

„A fenntartó a 2022. évi intézményi keretszámok kialakításakor jelentős, összesen 300 536 298 forint összegű támogatással csökkentette a GMK Győr korábban kialakított keretszámait, ami a kidolgozott költségvetésben kimutatott támogatás 15 százaléka. Ennek következtében a személyi juttatások kiadási előirányzatait 22 634 495 forinttal, a munkaadói járulékok előirányzatait 3 593 718 forinttal, a dologi kiadások előirányzatait pedig 274 308 085 forinttal kellett csökkentenünk. Intézményünk költségvetésében a dologi kiadások 98 százalékát a vásárolt élelmezés és az ahhoz kapcsolódó általános forgalmi adó teszi ki, az ezen felül tervezett éves, egyéb dologi kiadás összesen 54 437 302 forint volt, így a dologi előirányzatok csökkentésekor kénytelenek voltunk az amúgy kötött felhasználású, vásárolt élelmezés előirányzatait is módosítani.

Tehát alapból úgy tervezték a költségvetést, hogy a gyerekek étkezésének költségvetése a megszorítás miatt nem volt egyértelműen megoldott.

Szeptember végén aztán világossá vált, hogy így nem lesz tartható a helyzet – főleg hogy a beszállító kétszer is árat emelt –, így az önkormányzat „252 590 003 forint pótelőirányzattal rendezte a vásárolt élelmezés nettó kiadási előirányzatait”. Ez azonban nem fedezte az áfát, annak előteremtését már házon belüli átcsoportosítással kellett megoldani:

„Ezt követően szükségessé vált a dologi kiadások – elsősorban a vásárolt élelmezéshez kapcsolódó áfa előirányzatainak – saját hatáskörű előirányzat átcsoportosítással való kiegészítése (53 490 765 forint) az intézmény személyi juttatás kiadási előirányzatainak megtakarításaiból.”

Az óvónők ingyenes ebédjének kivezetése is okozott galibát a költségvetésben: ugyan ez az 55 millió forint megtakarítás volt a kiadási oldalon, a bevételi oldalon viszont gondoz okozott, mert addig az összeget továbbszámlázták az óvodáknak. „Mivel bevételi oldalon ez az előirányzatrendezés nem történt meg, a GMK Győr költségvetésében ez az összeg az év végén jelentős bevételi elmaradást eredményezett, így az éves maradványelszámolás keretében a kiadási oldalon is gondoskodnunk kellett az előirányzatok csökkentéséről” – áll a dokumentumban.

Lehet, hogy ezért sincs elég óvónő Győrben?

Tavaly nyár óta próbáljuk kideríteni, hogy hány óvónő mondott fel Győrben az utóbbi időszakban: bár az önkormányzat egyáltalán nem akar válaszolni erre a kérdésre még a Nemzeti Adatvédelmi és Információs Hivatal felszólítására sem, azt látjuk, hogy továbbra is folyamatosan keresnek óvónőket számos önkormányzati óvodába a város honlapján.

A szegedi óvónők februárban tüntettek, ekkor közleményükben közzétették: egy 26 év gyakorlattal rendelkező egyes besorolású pedagógus, illetve egy 17 év gyakorlattal rendelkező mesterdiplomás pedagógus ugyanannyit keres, mint egy pályakezdő gyakornok, ami bruttó 391 248, vagyis nettó 260 000 forintot jelent. Hogy milyen kevés óvodapedagógus van, arról még a kormánypárti kézben lévő Kisalföld is cikkezett tavaly augusztusban.

Ha az 55 millió forintos ebédet elosztjuk az óvónők számával (kb. 400) – feltételezve, hogy csak nekik járt –, illetve a hónapok számával, akkor kiderül, hogy

havonta 11 500 forintba került egy óvónő ebédelése a városnak – jelen tudásunk szerint ez volt az egyetlen „cafeteria”, ami járt nekik.

Illetve hát a ruhapénz is, aminek kivezetésével kemény 10 millió forintot spórolt a város. Ezek megszűnése biztos nem tette vonzóbbá a pályát.

Szólj hozzá!

Feltörték a szombathelyi adventi vásár egyik bódéját

Sonkát és pénzt lopott a betörő. Elkapták.

V.Németh Zsolt szerint a TISZA jelölte csúfosan kikapott a nagykőrösi időközi választáson, pedig a párt nem is indított jelöltet

A világraszóló Fidesz győzelemmel megszerzett 371 szavazat a testület egyetlen mandátumát jelenti.

Nőtt a Tisza előnye, megtorpant a Fidesz

A 21 Kutatóközpont mérése szerint decemberre visszaállt a nyári állapot: a Tisza vezet, a kormánypárt viszont nem tudott előrelépni.

A hordozható energiaforrások új korszaka

Valószínűleg mindannyiunkkal előfordult már, hogy egy hosszabb szabadtéri tevékenység vagy akár otthoni áramszünet közepette akadt meg az élet, mert nem állt rendelkezésre elegendő energia.

16 millió forint gyűlt össze a győri Bagolyvár karácsonyfája alá

Példás összefogással újulhat meg az otthon sivár udvara. 

Világátlag felett nőtt a magyar szabadalmi aktivitás

A friss nemzetközi adatok szerint egyre több hazai vállalkozás lát értéket a szellemi tulajdon védelmében.

Napelemes kiserőművel gazdagodott a győri jégkorong klub

A beruházás a klub fenntartható működését és gazdasági stabilitását erősíti.

Színes karácsony Győrben – több száz gyerekrajz érkezett az adventi pályázatra

Három korosztályban összesen több mint 370 alkotás született, a legjobbak díjat, a közönségkedvencek élményt nyertek.

Pintér Bence szerint „Győr nem fideszes fellegvár”  

A polgármester kifejezetten örülne egy időközi választásnak. 

Ismert kézilabdázó nőket zaklatott egy férfi Győrben

A két sértett el is költözött a vádlott miatt, de az új címen is megtalálta őket.  

84 millió forintért tervezik meg a 87-es főút Kám-Szombathely-Kőszeg közötti egy szakaszának felújítását

Felújítják a 86-ost a Rédics-Szombathely-Mosonmagyaróvár útvonalon, valamint Csepreg és Szombathely között is új aszfaltot kap a közút. Több vasi útszakasz is érintett.

4 hónappal Vígh Ferenc távozása után ismét van vezetőedzője a Haladásnak

Simon Ádám eddig sportigazgatóként, és megbízott vezetőedzőként dolgozott a klubnál, január 1-től előléptetik. Frissítve!

A buborék rendben, a címke már kevésbé - rozé pezsgőket vizsgált a Nébih

A Szupermenta teszt szerint inni lehet, olvasni viszont nem mindig volt mit: jelölési hibák miatt öt terméknél indult eljárás.

Újabb szombathelyi belvárosi étterem zár be 

A Fórum azt ígéri, csak téli szünetet tartanak.

Lázár János busszal érkezett Sárvárra

Egy zsáktelepülésről, Csánigról tömeg közlekedett a miniszter, de azt nem tudjuk, hogy oda hogy jutott el.

Hogyan élik túl a kapcsolatok az édeshármast?

A Reddit egyik kérdése elég figyelemfelkeltő volt nemrég: milyen tapasztalatokkal gazdagodtak azok a férfiak, akik már kipróbálták az édeshármast párkapcsolatuk során?