A Újságíró Szövetség szerint nem követtett el etikai vétséget a kaposvári laptársunk akkor, amikor beszámoltunk a kaposvári kórházat elmarasztaló bírósági ítéletről

Farkas Bazsi 2023-01-03 08:14:08
A kórház minden lehetséges fórumon próbál támadni, pedig a KPSVR.hu csak egy bírósági ítéletet ismertetett.

Még november közepén írtuk meg kaposvári laptársunkkal, a KPSVR.hu-val együtt a Kaposvár mellett élő, 17 éves, autista fiú, Péter történetét

Korában egy rohama alkalmával a kaposvári kórházba szállították, méghozzá a felnőtt osztályra, ugyanis gyermekpszichiátria nincs ebben az intézményben.

Itt azon túl, hogy nem tudták biztosítani azt a figyelmet Péternek, amire szüksége lett volna, azokat a rendelkezéseket sem tartották be, amiket gyerekek pszichiátriai kezelésénél előírnak a jogszabályok

Péter tíz napon át, az idő nagyrészében ki volt kötözve az ágyához.

Mikor a fiú édesanyja sérelmezte az ápolóknál a kikötözést, ráhívták a biztonsági őröket, akik azzal fenyegették, kidobják az intézmányből, ha nem távozik önként. A kaposvári tortúra tíz nap után ért véget, ezután a fiú a pécsi gyermekklinikára került, ahol szép lassan helyrehozták a kaposvári "kezelés" okozta sebeket. Itt, érdekes módon, nem kellett lekötözni Pétert, akinek beállították a gyógyszereit, majd hazaengedték - írtuk akkor a fiú jogi képviseletét ellátó Társaság a Szabadságjogokért jogsegély szervezettől kapott közlemény alapján.

Péter édesanyja, Irén a TASZ segítségével 2021 nyarán pert indított a kaposvári kórház ellen a fiát ért embertelen bánásmód miatt. Szerintük a kórház megsértette Péter jogait, hiszen valakit csak akkor lehet lekötözni, ha komoly veszélyt jelent saját magára vagy a környezetére, és még ilyenkor is csupán rövid, átmeneti időre. Kiskorúak esetén két óránként ellenőrizni és dokumentálni kell, hogy indokolt-e a rögzítés.

Péterre olyan súlyos hatással volt a kikötözés, hogy az incidens óta nem tud egyedül elaludni.

A bíróság első fokon - nem jogerősen - megállapította, hogy az elszenvedett jogsértések miatt sérelemdíj jár Péternek. 

A cikkek megjelenése óta a kaposvári kórház minden lehetséges fórumon próbálja támadni a KPSVR.hu-t. Korábban hírt adtunk már róla, hogy Moizs Mariann főigazgató levelet írt, melyben felszólított a kaposvári szerkesztőséget arra, hogy fizessenek 5 millió forint sérelemdíjat, mert szerinte a lap megsértette a kaposvári kórház jóhírnevét.

Indokai között szerepel, hogy csak Péter édesanyjának álláspontját közölték, és a nem jogerős ítéletben foglaltakat eltorzítva mutatták be a kórháznak, és annak dolgozóinak a fiú ellátása során tanúsított magatartását.

Ahogy azt a válaszlevelélben jelezték is, sem újságírói etikai, sem pedig jogi kötelességünk nincsen arra vonatkozóan, hogy egy bírósági ítéletet a felek megszólaltatásával közüljenek.

A főigazgató etikai vizsgálatot kezdeményezett a lap főszerkesztőjével, Farkas Balázzsal szemben. A vizsgálatot le is folytatta a Magyar Újságírók Országos Szövetsége. A szervezet december 22-én kelt levelében arról tájékoztatott, hogy 

a KPSVR.hu portál nem követett el etikai vétséget. 

Bízunk benne, hogy Moizs főigazgató asszony a rábízott intézmény igazgatására is annyi energiát fordít, mint a KPSVR portál támadására egy olyan ügyben, amelyre semmiféle ráhatása nem volt a szerkesztőségnek, csupán a bíróság által hozott ítéletet közölték.

Szólj hozzá!

Magyar Péter szerint Orbán Viktor belesodorhatja hazánkat az iráni háborúba

A Kormányinfón elhangzó Gulyás Gergely válaszból vonta le a következtetést.

434 millió forintos kiadással tervezi a Haladás a 2026/2027-es bajnoki szezonját

A következő idényben a bajnokság megnyerése, és az NB II-be való feljutás a cél.

Március 27-én nyit Szombathelyen a húsvéti vásár

Lesz kalandpark is, amit a a tavaszi szünet végéig látogathatnak majd a gyerekek.

Elkészült a szombathelyi vasútállomásépület felújítása

A felújítási-karbantartási munkákkal tizenkét hónap alatt végeztek. 250 millió forintot költöttek el.

Kölcsönadott szerszámok miatt önbíráskodott egy ivánci férfi

Csontozókéssel próbálta meg visszaszerezni a holmiját.

21 Kutatóközpont: a fiataloknál tarol a TISZA, az időseknél még tartja magát a Fidesz

A friss felmérés szerint erősen kettészakadt a választók tábora - kor és nem alapján is látványos különbségek rajzolódnak ki.

85 millió forint jut idén Körmenden útfelújításra

A város költségvetésében több tételt is a Változást a Városért Egyesület módosításával fogadtak el.

Fekete Dávid nem vett részt a szerdai rendkívüli győri közgyűlésen

A Meta összeesküvés-elmélet felderítése fontosabb volt.

A garázskapu mérete számít: amit érdemes tudnod

Sokan hajlamosak alábecsülni a megfelelő garázskapu méretének fontosságát. Persze, sokan csak arra gondolnak, hogy elég széles és magas legyen az autójuk számára. Azonban ennél azért jóval több tényezőt kell figyelembe venni.

Nyári, estébe nyúló futóversenyt szerveznek Szombathelyen

A város olyan pontjain is lehet majd nyargalni, ahol egyébként nem lehet futni.

Innovatív vízellátási megoldások: a szivattyúrendszerek evolúciója

Az épületek vízellátása az évek során nagy változáson esett át. A legújabb technológiáknak köszönhetően a modern szivattyúk lenyűgöző teljesítménnyel bírnak, miközben a környezet megóvására is fókuszálnak.

Esővízgyűjtőket osztanak Győrben

A Zöld lépések program keretében megkezdődött a tartályok kiosztása, a cél a fenntarthatóbb városi működés erősítése.

Toronyba is ellátogat Magyar Péter a héten

Celldömölköt és Szentgotthárdot is útba ejti.

A győri kerékpárosok segítségét kéri a városvezetés

Most bárki elmondhatja javaslatát, hogy mire költsék a bringás infrastruktúra fejlesztésére szánt 50 millió forintot.