Eddig egyetlen ügy volt, ami miatt felszólalt a Parlamentben Hende Csaba

Farkas Bazsi 2022-11-24 08:53:00
A szombathelyi Észak-Nyugati elkerülő? A szombathelyi római mozaik? Kézilabdacsarnok? Ugyan, dehogy! Hát akkor mi?

Az Aranybulla napja!

Két napja fogadta el az Országgyűlés azt a javaslatot, mi szerint ezután minden év április 24. lesz az Aranybulla napja. 

A jogszabályban rögzítették: indokolt, hogy az európai és a magyar alkotmányos jogfejlődés kiemelkedő dokumentumáról, az Aranybulláról kibocsátásának 800. évfordulója alkalmából megemlékezzenek, és elismerik, hogy az Aranybulla eszmeisége bizonyos vonatkozásaiban a modern kori demokrácia eszmetörténeti előzményének tekinthető.

Az elfogadott javaslat indoklása emlékeztet: történeti hagyomány szerint II. András az Aranybullát Szent György napján, azaz április 24-én adta ki.

Hende Csaba (Fidesz-KDNP) Szombathely és térsége országgyűlési képviselője eddig ebben a ciklusban ezzel az egy üggyel kapcsolatban szólalt fel egyedül a Parlamentben, összesen ötször.

Mint ugyanis a törvényalkotási bizottság elnöke ő volt az egyik, aki a javaslatot jegyezte. 

Hétfőn például - a szinte teljesen üres Parlamentben - Hende felszólalásában például ezt mondta:

Rendkívül nagy örömömre szolgál, hogy teljes egyetértés övezte törvényjavaslatunkat a vita során, és bizony átsütött ezen a vitán az a jogosan érzett nemzeti büszkeség, amit afölött érzünk, afölött a vitathatatlan történelmi tény fölött, hogy ezelőtt 800 esztendővel, több, mint 800 esztendővel, vagy majdnem 800 esztendővel, bocsánat.

Éppen 800 esztendővel, elnézést kérek kicsit későn van. 

Magyarország, az akkori magyar állam. A jogállamiság és az alkotmányosság egy olyan minőségi szintjére lépett, amely az akkori Európa egyik legélenjáróbb országává vette, a mi hazánkat ebből a szempontból. 

Különösen jó erre visszagondolni, amikor manapság sokan és sokszor leckéztetik Magyarországot jogállamisági kérdésekben. Köztük olyan államok is, amelyek adott esetben az Aranybulla kibocsátását követően, mintegy 700 esztendővel, nem 2, hanem 700 esztendővel jöttek létre.

De hát ezt csak zárójelben mondom.

Nagyon fontosnak érzem, hogy ezentúl, minden esztendőben módunk lesz megemlékezni április 24-én, Szent György napján. Ami amúgy is a tavasz, az újrakezdés napja. Az Aranybulla megszületéséről, annak kihirdetésének, a történeti hagyományban meghatározott napján.

Bízunk benne, hogy a következő nagy projektje egy szombathelyi ügy melletti kardoskodás lesz, például a római kori mozaik további sorsának tisztázása. 

A mozaikról 2019-ben Hende azt mondta:

“A mozaik 2000 éves, néhány hónapot ki fog bírni, úgymond, a tepsiben is.”

Azóta eltelt 3 év, és az Európában egyedülálló lelet azóta is tepsiben várja a jobb sorsát. 

Szólj hozzá!

A mai szórólap pakkal már nem jött City7

Kár érte, kiváló propaganda anyag volt.

A Kúria mondta ki, hogy nem sértette meg a választási törvényt Pintér Bence

A fideszes képviselőket bírálta, amiért nem jelentek meg a közgyűlésen, a Nemzeti Választási Bizottság pedig ezért első körben elmarasztalta a győri polgármestert. 

Gagyi Levente aztán igazán érthet a gyógyfürdő üzemeltetéshez

Két vasi - a sárvári, és a celldömölki - gyógyfürdőt üzemeltető cég felügyelőbizottságában is tag a fideszes megyei önkormányzati képviselő. A büki fürdőben pedig fejlesztési üzemeltetési munkatárs.

Csődvédelmi eljárást kezdeményezett az ADA

A magyarországi működés jelenleg zavartalan.

Munkacsoport alakult az Olad Platón kialakult azbeszt helyzet kezelésére

Az utat folyamatosan locsolják, hogy az azbeszt ne porozzon. 

Tárlatvezetések, előadás és séták – sűrű hét a Rómer Múzeumban

Rómaiak, mohácsi csata és beszédes paloták is várják az érdeklődőket Győrben.

A beton szegélykő meghatározza az összképet

A kertépítés és a térburkolás során a figyelem legtöbbször a látványos elemekre irányul, miközben számos olyan megoldás létezik, amely első pillantásra háttérbe szorul, mégis kulcsfontosságú a végeredmény szempontjából.

Majdnem elsiklottunk felette, hogy Szombathelynek van egy listás tiszás parlamenti képviselője is

Tóth Norberttel akár 4 kormánypárti képviselője is lehet Vas megyének.

Interaktív ligettel gazdagodott a Szelényi Imre Tagbölcsőde udvara Győrben 

Több mint 5 millió 700 ezer forintból alakítottak ki játékos, zöld környezetet a gyerekeknek.

Húsz év fegyházra ítélték a férfit, aki kilökte barátnőjét egy győri panelházból

A másodfok súlyosbította az ítéletet, a vádlott feltételesen sem bocsátható szabadlábra.

Szerdán ül össze a Sárvári Gyógyfürdő felügyelőbizottsága

A gyanú szerint kamu foglalkoztatott munkavállaló ügye lesz a téma.

Vádat emeltek Győrben a szemétszállítónak sérülést okozó, majd a helyszínről távozó sofőr ellen

Az ügyészség minősített segítségnyújtás elmulasztása bűntette miatt emelt vádat.

Jé! A Győr+ és a Kisalföld felfedezte magának a TISZA Párt és Magyar Péter létezését

Egy kétharmados győzelem kellett, hogy ne csak rosszat írjanak róluk - ha már egyáltalán.