Hip-hop 35 százalékkal drágult a gázolaj a cégek számára

Nagy Donát 2022-07-30 13:11:00
Tegnap belengették, ma délelőtt elmondták, déltől pedig érvénybe is lépett a rendelet az üzemanyagokról. Mutatjuk a részletes szabályokat.

Megjelent a Magyar Közlöny friss száma, amely a stratégiai kőolajkészlet egy részének felszabadításáról és az üzemanyag-árstop szűkítéséről szól, amiket Gulyás Gergely jelentett be szombaton délelőtt. Eszerint:

  • A külföldi autók mellett szombat déltől – a taxik kivételével – kiesik a hatósági árra jogosultak köréből minden jármű, melyet forgalmi engedélye szerint nem természetes személy üzemeltet.
  • A nem az üzemanyagtöltő állomáson töltött jármű üzemanyag tankjának töltése céljából értékesített üzemanyag sem lesz már hatósági áras, a kannákba tankolás lehetősége 480-as áron tehát megszűnik. (ezt egy ideje már így volt – a szerk.)
  • A benzinkút üzemeltetője lesz jogosult a gépjármű forgalmi engedélyének segítségével legalább a töltött gépjármű rendszámát, gyártmányát, típusát, színét és üzembentartóját ellenőrizni, hogy megbizonyosodjon róla, jogosult-e az illető hatósági áron tankolni.
  • A kisbenzinkutak átmeneti állami támogatásért folyamodhatnak december 31-ig az ellátásbiztonság érdekében. Ennek összege nem haladhatja meg a 400 000 eurónak megfelelő forintösszeget.

Azt, hogy a taxik miért képeznek kivételt, és mondjuk az autós oktatók, futárok, pékséges kocsik, szociális segítséget nyújtó alapítványok stb. miért nem, Gulyás azzal magyarázta, hogy

a taxisoknak ez munkaeszköz.

Ugyanakkor tagadta, hogy egy taxisblokádtól tartanának.

A ‘95-ös benzin piaci ára pénteken 692,9 Ft/liter, a gázolajé 737,9 Ft/liter volt, szemben a 480-as hatósági árral. 

A másik friss rendelet a stratégiai kőolajkészlet felszabadításáról szól:

  • A Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség megfelelő minőségű és mennyiségű folyékony motorikus üzemanyaggal történő zavartalan ellátása érdekében a biztonsági kőolajtermék készletekből e rendeletben előírtak szerint 184 millió liter motorikus gázolajat szabadít fel. (Ez Gulyás tájékoztatása szerint a készlet 24 százaléka.)
  • A elszabadított mennyiséget a Szövetség tagjai kizárólag a magyarországi töltőállomás-hálózatában, illetve viszonteladó partnerei részére értékesíthetik tovább Magyarország határain belül, benzinkúti értékesítés céljából.
  • A Szövetség a visszapótlási kötelezettségének 2023. április 1-jéig tesz eleget.
  • A felszabadított készlet jövedéki adó, általános forgalmi adó és Kt. szerinti tagi hozzájárulás nélküli értékesítési ára 292,60 Ft/liter.
  • A NAV ellenőrzi a rendeletbe foglalt kötelezettségek megtartását, ha ezek megsértését állapítja meg 6 millió forinttól 15 millió forintig terjedő bírságot szab ki.

A Közlöny harmadik friss rendelete a kőolajtermék-előállítók extraprofitadójára vonatkozik, vagyis a Molt sújtja. A módosítás értelmében a 2022. és a 2023. adóévre vonatkozóan 25 százalék helyett 40 százalék különadót kell befizetnie a cégnek a Brent–Ural olaj világpiaci árkülönbözetén keletkező marzs után.

Címlapképünk illusztráció, fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

Szólj hozzá!

Mindössze három szabálysértés miatt kellett intézkedniük a rendőröknek a Savaria Karneválon

Egy, a lezárt területen bekövetkezett közlekedési balesetnél azért kellett helyszínelniük.

Előbb eljátszotta, hogy átutalta a pénzt, majd egyszerűen ellopta a sértett telefonját egy férfi Győrben

A vádlott még egy hamis jogosítvánnyal is megpróbálta meggyőzni az eladót, végül egy 290 ezer forint értékű telefont és fülhallgatót vitt el.

Dragomán Györgytől Varró Dánielig – új évaddal folytatódik a Kalamáris Győrben

Hat ismert alkotó érkezik a Győri Filharmonikus Zenekar irodalmi-zenei sorozatába, amely szeptemberben indul újra a Zichy-palotában.

Időtálló és praktikus megoldások fém kerti tárolók formájában

A fém kerti tárolók alapvetően átalakíthatják a kertünkben uralkodó rendetlenséget.

Magyar Péter jelenti: kritikus napok jönnek Paksnál, centiken múlhat az atomerőmű két turbinájának működése

Bárkákat süllyesztenek a Dunába, fenékküszöb épül, és a Ráckevei-Soroksári Duna-ágból is vizet engednek a folyóba – a miniszterelnök szerint a kedd és a szerda lesz a legnehezebb.

KÁNIKULA: augusztus végéig maradhatnak a hűsítőpontok Győrben, a szociális intézményekhez is jutott palackozott víz

Pintér Bence kezdeményezte az ideiglenes hűsítőpontok további működtetését, közben több mint 1300 palack vizet szállítottak ki a város szociális intézményeibe.

Napozóágy választás okosan: így alakíts ki kényelmes pihenőhelyet a kertben

A kert, a terasz vagy akár egy nagyobb erkély is könnyen az otthon egyik legkedveltebb részévé válhat, ha megfelelően alakítjuk ki.

Nem áll le a vizsgálat: több győri útszakaszon is azbeszttel szennyezett kőzúzalék jelenléte valószínűsíthető

Az Útkezelő szerint az ép aszfaltburkolatok jelenleg nem jelentenek kiporzási kockázatot, Győr ugyanakkor szigorúbb országos szabályozást kezdeményez az ügyben.

A győrszentiváni önkéntes tűzoltók is bekapcsolódtak a szúnyogmonitorozásba

A program segítségével pontosabb képet kaphatnak a környéken élő szúnyogfajokról, ami a hatékonyabb és környezetkímélőbb védekezést is segítheti.

Csinger Márk távozik Győrből, a holland élvonalban folytatja pályafutását

A 23 éves válogatott középhátvéd négy évre írt alá az FC Groningenhez, miután az ETO-val tavasszal magyar bajnoki címet szerzett.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz kerülnek az MCC ingatlanjai

Egy külön portfóliókezelő társaság dönt majd a székházakról. Akár el is adhatják őket.

Jól vizsgázott az új rendszer: már 85 győri belvárosi üzlettől viszi el a csomagolóanyagot a GYHG

Egy hónap alatt több mint egy tonna műanyag-, papír- és fémhulladéktól tehermentesítette a belvárost az új szolgáltatás.

Hamarosan bor, zene és nyár végi hangulat költözik a Dunakapu térre – nyakunkon a Győri Bornapok

Augusztus 27. és 29. között 15 borvidék 45 pincészete, borlovagrendi felvonulások és három estén át koncertek várják a közönséget Győr belvárosában.

FONTOS: három napra lezárják a Zöld utcát Győrben - újabb fontos szakaszához érkezik a Fehérvári úti csomópont fejlesztése

Augusztus 26. és 28. között építik be az aszfalt kopórétegét, a 81-es főúton csak egyenesen lehet majd haladni, két napon pedig a buszokat is elterelik.

Szombathelyen járt csütörtök délután Lázár János

A Fidesz helyi irodájában tartott eligazítást.

Elapadtak Bozsokon az ivóvíz források

Lajtoskocsival kezdenek el vizet szállítani.