730 milliárd forintos hitelből venne orosz gázt Orbán

Nagy Donát 2022-07-22 11:55:13
Kellene a gáztartalék a téli hónapokra, csakhogy pénzünk nemigen van rá.

Az esetleges ellátási gondok miatt plusz mintegy 740 millió köbméternyi gáztartalék beszerzésére készül a súlyosabb időszakra a kormány, és ezt újfajta megoldással finanszírozza, írja a Telex.

Az állam így 730 milliárdos hitelhez nyújthat kezességet, a gázmennyiséget pedig részben vagy teljes egészében Oroszországból szeretné beszerezni a kormány.

A kormány felhatalmazza Varga Mihály pénzügyminisztert, miszerint a magyar állam nevében a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetségnek a különleges földgázkészlet létrehozásához hitel felvételére lehet szükség. Ehhez az állam kezességet vállal legfeljebb 1 milliárd 850 millió euró tőkeösszegű hitelre.

Vagyis az ország számára biztosítandó különleges földgázmennyiség beszerzésére hitelt készül felvenni az állam, aminek értéke mai árfolyamon számolva akár 736 milliárd forint is lehet, írják.

A több mint 730 milliárdos hitelt tehát 740 millió köbméternyi gáz beszerzésére fordíthatja majd Magyarország. Vélhetően a szerződéskötés miatt utazott Szijjártó Péter külügyminiszter csütörtökön Moszkvába.

Ha valóban az oroszoktól vesszük meg nagyjából 700 milliárd forintból a több mint 700 millió köbméternyi pluszgázt, akkor – mint írják – a közlönyben megjelent összeg egyúttal arra is utal, hogy

ez nem lesz egy olcsó beszerzés.

A magyar állam ugyanis lényegében a tőzsdei magas árakhoz igazodó keretek mellett tud gázhoz jutni, ahogy az a tavaly megkötött 15 éves orosz–magyar gázszerződés kapcsán is fennállt már.

Szólj hozzá!

Levette a napirendről a Fidesz a környezetvédelmi javaslatot Győrben

Balog-Farkas Renáta szerint személyeskedés történt a szakmai vita helyett.

Fekete Dávid hirtelen megszerette a 444-et 

A fideszes frakcióvezetőnek szemlátomást akkor nincs baja a lappal, amikor az épp azt mondja, amit hallani szeretne.

Hogyan biztosítsunk hosszú életet a fa szerkezeteknek?

A faanyag védelme mindig fontos feladat, hiszen a természetes szépsége és tartóssága gyorsan veszélybe kerülhet a különféle időjárási hatások miatt. A vastaglazúr ebben jelentős szerepet játszhat, különösen, ha minőségi és esztétikus védelemről van szó.

Újra stratégiai kérdés lett az olaj 

A kínai példa szerint a gazdasági növekedés nem feltétlenül jár együtt az olajéhség fokozódásával, de az árát és az ellentmondásait sem lehet lesöpörni az asztalról.

Hova lesz az SZKKA TAO támogatása?

Ezt a kérdést Danka Lajos, szombathelyi önkormányzati képviselő tette fel.

Komoly csihipuhi volt Kőszegen

Az utcán esett neki egy férfi a másiknak.

Kizárták a győri ügyészséget a Győr-Szol lakáskassza-ügyének vizsgálatából

Pintér Bence szerint összeférhetetlenség miatt került Veszprémbe az eljárás. Ezzel együtt vannak intő jelek, hogy talán nem csak azért. 

A zimankós időjárás miatt átszervezik a szombathelyi húsvéti vásár programját

A vasárnapra tervezett Húsvéti Hétpróba Kalandtúrák elmaradnak.

Az iskolai zaklatásról rendeznek kétnapos szakmai konferenciát Győrben

A bántalmazások okairól, megelőzéséről és kezeléséről lesz szó április 15-én és 16-án a Kisfaludy Károly Könyvtárban.

Hogyan válasszunk elektromos vízmelegítőt otthonunkba?

Az otthoni melegvíz-ellátást nagyban meghatározza, hogy milyen típusú és kapacitású vízmelegítőt választasz.

Sok csapadék, havazás is várható Vasban

A hó vastagsága helyenként a tíz-tizenöt centimétert is elérheti.

Orbán Viktor: Magyarország fokozatosan leállítja az Ukrajnába irányuló gázszállítást

A miniszterelnök bekeményített. De kérdés, hogy ki veszít ezzel többet. 

Folytatódnak a fametszési munkálatok Szombathelyen a Széll Kálmán utcában

Péntektől az utca páratlan oldalát, a Múzeum Parktól a Széll Kálmán utca 39. számig érinti a munka.

Bach és Liszt is megszólal húsvéthétfőn a Pannonhalmi Főapátság bazilikájában

Ünnepi orgonakoncerttel várják a közönséget április 6-án, a hangversenyen barokk, romantikus és kortárs művek is felcsendülnek.

A Tisza szimpatizánsainak 98%-a biztosan elmegy szavazni - ezt mérte a 21 Kutatóközpont

A kutatás szerint nemcsak a pártok közötti különbség számít, hanem az is, hogy melyik tábor mennyire biztos abban: tényleg elmegy szavazni április 12-én.

A Zala-Müllex lett a befutó a nagykölkedi gumitelep felszámolására kiírt első pályázaton

80 ezer forint/tonna áron szállítják el néhány kilométerrel odébb a gumit.

Kamatmentes kölcsönnel segíti az első lakás megszerzését a győri önkormányzat

Megduplázták a támogatási keretet, így idén már 200 millió forint áll rendelkezésre a fiatalok és családok lakásvásárlásának támogatására.