Végzetes lehet a Fertő-tóra a Mosoni-Dunából történő vízpótlás

Papp László Tamás 2022-07-09 11:55:00
A tó vízszintje az 1965-ös méréskezdés óta rögzített legalacsonyabb értékhez közelít.

Az LMP – Magyarország Zöld Pártja elfogadhatatlannak tartja azokat az osztrák elvárásokat, melyek szerint magyar oldalról, a Mosoni-Dunából kellene pótolni a Fertő-tó csökkenő vízkészletét

– írják közleményükben  Schmuck Erzsébet és Kanász-Nagy Máté, az LMP társelnöke, valamint Keresztes L. Lóránt, a Parlament fenntartható fejlődés bizottságának elnöke, hozzátéve:

Osztrák lapok arról cikkeznek szakértőkre hivatkozva, hogy meg kell menteni a Fertő tavat a kiszáradástól, és magyar oldalról kell biztosítani a terület vízellátását, mert a tó vízszintje az 1965-ös méréskezdés óta rögzített legalacsonyabb értékhez közelít.

Korábban az Ugytudjuk is beszámolt, hogy lassan történelmi mélyponton van a Fertő tó vízállása. A Wiener Zeizung osztrák lap információi szerint Ausztriának és Magyarországnak azonnal meg kell kezdeni az érdemi egyeztetéseket arról, hogyan fogják megmenteni a Fertő tavat a kiszáradástól, és biztosítani a terület vízellátását a magyar oldalról. A kritikus helyzetre bizonyíték, hogy bizonyos területeken már hajók állnak a sárban.

Szép lassan kiszárad a Fertő tó, Magyarországról kellene pótolni a vizet

Lassan történelmi mélyponton van a Fertő tó vízállása, írja a G7 szakportál a Wiener Zeizung osztrák lap információi alapján. A cikk szerint Ausztriának és Magyarországnak azonnal meg kell kezdeni az érdemi egyeztetéseket arról, hogyan fogják megmenteni a Fertő tavat a kiszáradástól, és biztosítani a terület vízellátását a magyar oldalról.

Idézett cikkünkben mi is leírtuk: a tó vízszintje az 1965-ös méréskezdés óta rögzített legalacsonyabb értékhez közelít: egyszer, 2003-ban volt ennél alacsonyabb, mindössze 4 centiméterrel. Ez a terv összefügg a kormány egyik elsőként megvalósítandó, kiemelt vízügyi beruházásával, vagyis a jánossomorjai csatorna kiépítésével. Az osztrák és magyar termőföldek öntözése mellett a Lébény-Hanyi főcsatorna osztrák határig történő meghosszabbításával lehetne a Duna vizével pótolni a tó fogyatkozó vízkészletét. 

Az LMP-nek a fenti közleményben leírt álláspontja szerint ez a beavatkozás végzetes lehet a Duna vizének kémiai összetételétől teljesen eltérő Fertő-tó vizére, ökoszisztémájára, másrészt veszélyeztetnénk a Mosoni-Duna jelenleg is szűkös vízellátását. Emellett a tervezett csatornaépítéséből ismét a miniszterelnök közeli barátja, Mészáros Lőrinc profitálna, méghozzá duplán: ő lenne a tervezett csatorna kivitelezője közel 4 milliárd forintos ajánlatával, másrészt a Jánossomorja környékén lévő földjeinek az öntözését is így megoldaná a projekttel.

Az Ugytudjuk nemrég számolt be róla:  kormány által bejelentett kiadáscsökkentés részeként a Fertő tavi gigahotel projektjét egyelőre nem kezdik el, hogy megspóroljanak több tízmilliárd forintot. A július 7-én délután közzétett tájékoztató szerint a közbeszerzés eredménytelen lett pénzhiány miatt, írta az Átlátszó.

Úgy tűnik, egyelőre semmi nem lesz Mészáros gigahoteléből a Fertő tónál, hiába dózeroltak el mindent ész nélkül a parton

Az elmúlt hónapokban felmerült, hogy a kormány által bejelentett kiadáscsökkentés részeként a Fertő tavi gigahotel projektjét egyelőre nem kezdik el, hogy megspóroljanak több tízmilliárd forintot. Erről mi is írtunk nemrég. Most pedig nagyon úgy tűnik, hogy tényleg ez történik: a július 7-én délután közzétett tájékoztató szerint a közbeszerzés eredménytelen lett pénzhiány miatt, írja az Átlátszó.

A beruházás megakadása főleg azután tűnt egyre valószínűbbnek, hogy a kormány bejelentette, hogy költségcsökkentési céllal több beruházást elhalasztanak, azaz amit még nem kezdtek el fizikailag, abba nem is vágnak bele

– említettük.

A magyar és az osztrák kormánynak minden lehetősége meg lenne ahhoz, hogy a tájegységhez, helyi ökoszisztémához igazodó vízvisszatartásra épülő agráriumot és turizmust építsen. E helyett egy az UNESCO Világörökség részét képező kivételes ökoszisztéma lerombolására készülnek. Az osztrák kormány részéről pedig különösen álszent, hogy a csatorna építésért cserében szemet hunynának a tó magyar oldalára tervezett környezetpusztító gigaberuházás felett

– érvelnek az LMP politikusai.

A klíma- és ökológiai válság közepén sem értik meg a politikai vezetők, hogy országaink feladata a megváltozó körülményekhez történő alkalmazkodás, nem pedig rövidtávú technokrata beavatkozások kivitelezése, melyekkel csak újabb környezeti károkat okoznak

– szól a párt közleménye.

Címlapkép: Fertő-tó Barátai Facebook-csoport.

Szólj hozzá!

Etikai kódexet javasol Magyar Péter – a TISZA Párt a tiszta választásért kezdeményez közös nyilatkozatot

A pártvezetők november 10-ig írhatják alá a tisztességes verseny minimumfeltételeit garantáló dokumentumot.

Ha nem Dézsi Csaba András rendeli meg, akkor olcsóbbak a Lebó-szobrok - mondta Pintér Bence

A Tihanyi Árpád emlékére emelt műalkotás kapcsán forrtak fel az indulatok a közgyűlésen. 

Borsi Róbert szerint az Ugytudjuk.hu egy propaganda média

Ezt abból szűrte le, hogy korábban megírtuk: a polgármester több eljárási hibát is vétett az Audi-szerződések kapcsán.

Megújul a győrújbaráti gyermektábor

Újabb fejlesztés indul a győri gyerekek kedvelt táborhelyén.

Őszi kulturális kavalkád a Rómer Múzeumban – festmények, megemlékezések és mézeskalács-illatok

Győr egyik legaktívabb kulturális intézménye az őszi időszakban is változatos programokkal várja a látogatókat az Esterházy-palotában és a város több pontján.

Rendbe tették a győri temetőket Mindenszentek és Halottak Napja előtt 

Virágok, kisbusz, hosszabb nyitvatartás várja a látogatókat.

Belga fogyasztóvédelem: a Shein és a Temu termékeinek 70 százaléka megsérti a biztonsági előírásokat

Kisgyermekeknek szánt játékokat, USB-töltőket és nyakláncokat vizsgáltak meg.

Visszakerülhet a szombathelyi önkormányzat üzemeltetésébe a 11-es Huszár úti parancsnoki épület

Az épületben kikapcsolták a gázt, az egyik korábbi bérlő halmozott fel komoly tartozást.

Erős győri gimnáziumok az ország élvonalában, szombathelyi suli is van a legjobb húsz között

A Révai és a Kazinczy ismét a legjobb magyar iskolák között van – az önkormányzat sem hagyja magára az intézményeket.

Úgy néz ki, hogy vissza kell lépnie az NB1-es bajnokságtól a szombathelyi Viktória FC-nek

Anyagi gondjai vannak a focicsapatnak. Nemény András azt mondta, az önkormányzat nem fog tudni plusz pénz adni a klubnak.

Feleségét folyamatosan fenyegető kőszegi férfinak kell bíróság elé állnia

Egy alkalommal azzal is megfenyegette a nőt, hogy rágyújtja a házat és leüti.

"Agyba-főbe vert, megrugdosott, orális szexre kényszerített gyerekek"

Dobrev Klára megszólaltatta a Szőlő utcai intézet volt dolgozóját.

Azonnali felújításra szorul a győri M19-es autóút felhajtója

Akár már pénteken dönthet róla az illetékes bizottság, hogy pénzt különít el a kopóréteg cseréjére.

Kerítést kapott a szombathelyi Váci Mihály utcában lévő játszótér

A 2 millió forintos költséget a Falco fizette ki.

Magyar Péter feljelenti Orbán Balázst

A mesterséges intelligenciával róla készített videó miatt.